Parran kasvatus

harvakarva

Eli oon 18 vuotias jätkä ja oon ajellu partaa lähes säännöllisesti viikon välein 2 vuotta.. nyt oon yrittäny kuukauden suunnilleen kasvattaa leukapartaa, mutta tuntuu että se on jämähtäny tiettyyn pituuteen eikä siitä enää kasva. Mikähän helvetti siinäkin on? Kyllä mulle päivän tai parin päästä parran ajon jälkeen tulee jo aika karhea sänki ja se kasvaa melko vauhtia jonkin aikaa, mutta tuntuu niinkun se olis jotenkin pysähtyny. Mitenköhän saisin sen siitä kasvamaan nopeammin? Eikös se niin ole että se parta tummenee ajan kanssa sillä vielä on melko vaaleaa karvaa?

10

21704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • partaturpa

      Vai halut sinä kasvattaa partaa.
      Onhan se niin, että parranajon jälkeen se parta kasvaa nopeasti parin päivän ajan. Sen jälkeen TUNTUU siltä, että kasvu melkein pysähtyy. Ei se pysähdy, mutta hidastuu vähitellen. Tässä on yksilöllisiä eroja - toiset voivat kasvattaa metrin parran hetkessä, toisilla kymmeneen senttiin voi mennä vuosia. Mutta kyllä se parta kuitenkin kasvaa jatkuvasti.
      Olisin itse hel**tin onnellinen, jos ei tarvitsisi ajella kuin viikon välein. Muutaman vuoden päästä sullakin parta rehottaa (ja tummana), ja sua vi***taa ihan suunnattomasti, kun sitä pitää olla jatkuvasti ajelemassa.

    • partajumala

      http://www.leffatykki.com/picss/hynynen.jpg
      tollasenko haluut? on varmasti melko epäkäytännöllinen esim. syödessä ja tuntuu samalta kun pitäisi kauluria, mikä ei oo kivaa kesähelteellä.
      paljonkohan aikaa hynysellä meni partansa kasvattamiseen?

      • ZeRiOuZ

        Ei voi muuta sanoa :D


      • Teenage girl

        Hirveä risuparta. En ikinä kasvattaisi moista.


    • web

      Parta tummenee iän myötä - ainakin useimmiten. Samoin parran tiheys ja kasvunopeus kasvavat iän myötä. Neuvoisin olemaan vaan kärsivällinen. Jos parrasta ei vielä tule hyvää, niin sit ei voi muuta kuin niellä miehisen ylpeytensä ja odottaa pari vuotta. Kehitystä tapahtuu koko ajan.

      Sitäpaitsi liian harva / vaalea / ohut parta ei hyödytä yhtään. Sillä ei saa välttämättä äijäuskottavuutta, ja tytötkään ei tykkää.

      Ja aivan totta - parin viiden vuoden päästä, kun olet sen ensimmäisen parran kasvattanut ja poiskin ajanut, kiroat sitä joka-aamuista rumbaa kun täytyy yrittää saada naamasta sileä.

      Ehkä olisi helpompaa kun saataisiin yleinen tyyli muutettua sellaiseksi, että miesten kokoparrat olisivat taas ihan must.

      • nyt oo

        niin hääviä ku parta kasvaa. ihte rupesin ajamaan joskus 14 vuotiaana ja nyt 18 vuotiaana saa melkeen joka päivä ajaa parran(välillä pitää pitää pitää väliä, että ei iho ärsyty niin). viikonki ajamatta, ni ei kauppaan kehtaa mennä, ku näyttää niin juopolta:)


    • Keijo Annikki

      -----> "välillä pitää pitää pitää väliä"

    • havaintopsykologiaa

      Noh, ensin tietenkin sängen tunkiessa ihosta sen huomaa, koska ero entiseen on selvä. Kun karva on kasvanut tiettyyn pituuteen, ei kasvua niin huomaa. Eikä mikään karva loputtomasti kasva.

    • ....

      leikkaat munakarvat ja liimaat leukaan niin jo onki miehinen olo

      • Kiusattun

        Mua alettiin pahoinpitelemään tämän takia kun luulivat että omistan sukuelimet leuassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      252
      16645
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5361
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2544
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2002
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1741
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      972
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      936
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      842
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      840
    Aihe