Eli oon 18 vuotias jätkä ja oon ajellu partaa lähes säännöllisesti viikon välein 2 vuotta.. nyt oon yrittäny kuukauden suunnilleen kasvattaa leukapartaa, mutta tuntuu että se on jämähtäny tiettyyn pituuteen eikä siitä enää kasva. Mikähän helvetti siinäkin on? Kyllä mulle päivän tai parin päästä parran ajon jälkeen tulee jo aika karhea sänki ja se kasvaa melko vauhtia jonkin aikaa, mutta tuntuu niinkun se olis jotenkin pysähtyny. Mitenköhän saisin sen siitä kasvamaan nopeammin? Eikös se niin ole että se parta tummenee ajan kanssa sillä vielä on melko vaaleaa karvaa?
Parran kasvatus
10
23183
Vastaukset
- partaturpa
Vai halut sinä kasvattaa partaa.
Onhan se niin, että parranajon jälkeen se parta kasvaa nopeasti parin päivän ajan. Sen jälkeen TUNTUU siltä, että kasvu melkein pysähtyy. Ei se pysähdy, mutta hidastuu vähitellen. Tässä on yksilöllisiä eroja - toiset voivat kasvattaa metrin parran hetkessä, toisilla kymmeneen senttiin voi mennä vuosia. Mutta kyllä se parta kuitenkin kasvaa jatkuvasti.
Olisin itse hel**tin onnellinen, jos ei tarvitsisi ajella kuin viikon välein. Muutaman vuoden päästä sullakin parta rehottaa (ja tummana), ja sua vi***taa ihan suunnattomasti, kun sitä pitää olla jatkuvasti ajelemassa. - partajumala
http://www.leffatykki.com/picss/hynynen.jpg
tollasenko haluut? on varmasti melko epäkäytännöllinen esim. syödessä ja tuntuu samalta kun pitäisi kauluria, mikä ei oo kivaa kesähelteellä.
paljonkohan aikaa hynysellä meni partansa kasvattamiseen?- ZeRiOuZ
Ei voi muuta sanoa :D
- Teenage girl
Hirveä risuparta. En ikinä kasvattaisi moista.
- web
Parta tummenee iän myötä - ainakin useimmiten. Samoin parran tiheys ja kasvunopeus kasvavat iän myötä. Neuvoisin olemaan vaan kärsivällinen. Jos parrasta ei vielä tule hyvää, niin sit ei voi muuta kuin niellä miehisen ylpeytensä ja odottaa pari vuotta. Kehitystä tapahtuu koko ajan.
Sitäpaitsi liian harva / vaalea / ohut parta ei hyödytä yhtään. Sillä ei saa välttämättä äijäuskottavuutta, ja tytötkään ei tykkää.
Ja aivan totta - parin viiden vuoden päästä, kun olet sen ensimmäisen parran kasvattanut ja poiskin ajanut, kiroat sitä joka-aamuista rumbaa kun täytyy yrittää saada naamasta sileä.
Ehkä olisi helpompaa kun saataisiin yleinen tyyli muutettua sellaiseksi, että miesten kokoparrat olisivat taas ihan must.- nyt oo
niin hääviä ku parta kasvaa. ihte rupesin ajamaan joskus 14 vuotiaana ja nyt 18 vuotiaana saa melkeen joka päivä ajaa parran(välillä pitää pitää pitää väliä, että ei iho ärsyty niin). viikonki ajamatta, ni ei kauppaan kehtaa mennä, ku näyttää niin juopolta:)
- Keijo Annikki
-----> "välillä pitää pitää pitää väliä"
- havaintopsykologiaa
Noh, ensin tietenkin sängen tunkiessa ihosta sen huomaa, koska ero entiseen on selvä. Kun karva on kasvanut tiettyyn pituuteen, ei kasvua niin huomaa. Eikä mikään karva loputtomasti kasva.
- ....
leikkaat munakarvat ja liimaat leukaan niin jo onki miehinen olo
- Kiusattun
Mua alettiin pahoinpitelemään tämän takia kun luulivat että omistan sukuelimet leuassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353