Ruskeita silmiä korostava hiusväri?

hmmm? :D

En tiedä pyöriikö täällä foorumeilla ketään kampaajia tai kampaaja-opiskelijoita, mutta..

Osaisko joku sanoa minkä väriset hiukset korostaisivat ruskeita silmiä? Itselläni on oikeen nappisilmät ja haluaisin, että ne korostuisivat vielä enemmän. :P
Olin itse ajattelut jotain kastanjanruskeanpunaista tai ehkä vähän punaiseen tai oranssiin vivahtavaa ja... en siis halua mitään tylsää yksiväristä tukkaa.

Tällä hetkellä minulla on alaselkään asti ulottuvat paksut hiukset ja jakaus on hiukan "vino". Ennen se oli keskellä päätä (hyi). Värinä on "perusruskeat" hiukset, joissa on runsaasti vaaleita raitoja, eripaksuisia.

Tietenkin se on tässä vaikea neuvoa, mutta olis megaupeeta jos saisin myös vinkkejä malliinkin.
Ja kyllä, kampaajalle menen joka tapauksessa! :D

4

4260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nappisilmä

      Hei!

      Itselläni on myös ruskeat silmät. Joskus tuossa taannoin värjäsin tummanruskeat hiukseni ns. kaarnan värisiksi, ja nappisilmäni hävisivät tyystin kuontalooni! Siis tämä kaarna oli liian vaalea väri iholleni & silmilleni. Kun taas siihen väriin kyllästyttyäni menin kampaajalle, ja hän värjäsi hiukseni takaisin oikein herkullisiksi tumman suklaan/ kahvin värisiksi, niin jopas silmäni jälleen pomppasivat esille! Ja tässä värissä pysyn jatkossakin. Eli itselläni ainakin tummat, suklaiset hiukset tuovat nappeja oikein kauniisti esille.

      Ja sitten. Esimerkiksi meikillä voi korostaa ruskeita silmiä erittäin ylellisesti, tiesithän sen? Hiusväri on vain osa kasvoja. Ruskeiden silmien sukulaisvärejä ovat ruskeat, beiget, persikkaiset ja kullanhohtoiset sävyt. Jos taas haluaa oikein räväkästi tuoda nappisilmät esille, voi meikissä käyttää sinisen, violetin, turkoosin ja valkoisen sävyjä. Nämä ovat ihan perustietoa liittyen meikkaamiseen. (Vihrät silmät saa esille kanervan ja vaikka karmiininpunertavilla sävyillä, ja siniset persikkaisilla, oransseilla sävyillä.)
      Vastaväritekniikalla silmät saavat uutta hohtoa ja
      eri väreillä saa jopa aavistuksen muutettua silmien väriä!

      Tässä hieman mietteitäni.

      • hmmm :D

        Selvä, eli tumma tukka vain takaisin. :)

        Noista meikkijutuista tiedän aika paljon jo ammattini puolesta (olen kosmetologi) ja olen jo vuosia käyttänyt eri kikkailuja silmämeikissä, esim. värien ja rajausten suhteen -mutta mukavaa, että Sinäkin hoksasit varmuuden vuoksi ehdottaa. :)
        Eli tämä hiuspuoli vaan kaipaili(si) näitä vinkkejä.. Kiitos kuitenkin sinulle, pitää pistää nuo ehdotuksesi jo harkintaan!


      • Nappisilmä
        hmmm :D kirjoitti:

        Selvä, eli tumma tukka vain takaisin. :)

        Noista meikkijutuista tiedän aika paljon jo ammattini puolesta (olen kosmetologi) ja olen jo vuosia käyttänyt eri kikkailuja silmämeikissä, esim. värien ja rajausten suhteen -mutta mukavaa, että Sinäkin hoksasit varmuuden vuoksi ehdottaa. :)
        Eli tämä hiuspuoli vaan kaipaili(si) näitä vinkkejä.. Kiitos kuitenkin sinulle, pitää pistää nuo ehdotuksesi jo harkintaan!

        Niin, että enpä ole selvänäkijä. Mistään en voinut tietää koulutuksestasi tai taustastasi. Äitini ja ystäväni ovat myös kosmetologeja. Jonkinnäköistä oppia on tarttunut heiltä minullekin, ja siksi ajattelin mainita tuosta meikistäkin. Moni ei tiedä kaikkia meikkaamiseen liittyviä jippoja, joten niitä kannattaa aina viljellä avuliaasti. Useat saavat oikein hauskoja ja kullanarvoisia vinkkejä omaan tyyliinsä. Ja sehän nyt on itsellesikin ilmiselvää työsi ja koulutuksesi puolesta.

        Ja tosiaan, kerroin vain omista kokemuksistani hiusteni suhteen. Itselläni yksiväriset, suklaiset hiukset tuovat parhaiten silmät esille ja vaalemmat värit häivyttävät silmiäni, kuten jo mainitsinkin. Missään tapauksessa niistä ei tarvitse ottaa onkeensa, kunhan vain rupattelen ja heittelen ajatuksiani. Enkä myöskään siis ole kampaajaopiskelija, kuten varmasti on käynyt ilmi. (Itse olen opiskeluissani aivan, aivan toisaalle suuntautunut.)

        Mutta varmasti asiantuntevalla kampaajalla olisi ideoita muidenkin värien suhteen. Ja hän näkee samalla ihosi sävyn ja osaa suunnitella ja ehdotella ihan eri tavalla värien suhteen ym. Ilmeisesti oletkin menossa kampaajalle jossain vaiheessa, joten siellä se paras lopputulos sitten oletettavasti saavutetaan.

        Ehkäpä jollain muulla on antaa sinulle varteenotettavampia neuvoja.

        Mukavaa kesän odotusta.


    • ruskeasilmäinen

      Eli, mun ihonväriin ja muutenkin sopiva väri on kyllä ihan punanen (recital 7.60) ja se ainakin mulla tuo silmät reilusti paremmin kuin suklaanruskea.. Kokeillut olen sitäkin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      574
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe