Nyt kaikki sanokaa rehellisesti kenen esitys oli paras? Omasta mielestäni Lordin esitys oli jotenkin vaisu, vaikka tottakai on loistavaa että Lordi voitti. Näköjään lordi ei pääse lähellekään samaa tasoa mitä esim. radiosta Hard Rock kuuluu.
Omasta mielestäni paras esitys oli Norjan.
Omasta mielestäni paras esitys oli Norjan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Russia oli sopivasti homppeli ; )
ihana persoona kaiken lisäksi
Siis Carola, ihana persoona, niinkö? Nainen joka ei edes onnitellut voittajaa, ei mennyt voitonjuhliin...? "Ihana persoona" olisi kyllä reilusti onnitellut ja ollut iloinen jo siksi, että Suomi, joka ei IKINÄ pärjää, voitti nyt.
Ihana persoona, my ass....
venytteli ja nytkytti leukaansa tosi ärsyttävästi, ja piisi oli jotenkin vähän abbakopio. Hiukka rauhallisemmalla ja aidommalla esiintymisellä olisi ollut parempi (taisi tulla playbackina laulu kun lattoi suun liikkeitä)
vaikea sanoa kumpi olisi parempi kun oli niin erilaiset... Kummastakin tuli viboja, molemmat oli tosi hyviä vaikkakin tosi erilaisia.
Lordi ei laulanut omalla tasollaan. Ilmeisesti hirviötäkin vähän jännitti=)
Lordi oli ainut joka tosissaan iski, muut oli enemmän tai vähemmän tasapaksuja lurituksia jotka ei hirveesti innostanut.
Viisujen tasohan nyt on aina mitä on, mutta parhaimmat tänä vuonna mielestäni olivat Irlanti ja Bosnia-Hertsegovina. Lordi ei oikeen mun makuun sovi, mutta tottakai olen silti iloinen että Suomi voitti.
Kyllä Lordin esitys oli ihan omaa luokkaansa, niin musiikillisesti kuin visuaalisestikin (vaikka kyllä niitä nuoria tytsyjä vähissä vaatteissakin katseli, muttei niitä oikein voi hyvin suunnitelluiksi, vaivalla rakennetuiksi esityksiksi kutsua).
Toki olet siinä oikeassa, ettei biisi livenä ollut samaa luokkaa kuin studioversio. Jokainen musiikista jotain ymmärtävä tietää kuitenkin miksi ei, ja miksi ei koskaan voi ollakaan. Ensinnäkin studiossa äänentoisto, miksaus, efektimahdollisuudet yms. ovat ihan toista luokkaa kuin livenä. Kyllähän sen toki kuuli muistakin esityksistä, etteivät ne olleet sitä mitä studioversioina olisivat olleet. Eroa Lordiin on tosin vielä siinä, että Lordilla oli ihan oikea bändi oikeine soittimineen, kun taas suurimmalla osalla muista biiseistä oli tylsä rumpukomppi, joka tuli taustanauhalta (koneella kun on tehty alunperinkin). Lisäksi nuo maskit yms. takuulla tuovat oman haasteensa live-esityksiin. Joten iso hatunnosto Lordille, että esitys oli noinkin hyvä.
Lordin muiikkihan tuli samalla lailla playbackinä, kuin muidenkin. Vain laulut tulivat livenä. Putaansuu on ehdottomasti huonoin laulaja koko lössistä, ja tuntui olevan hieman jännittynyt finaalivedossa, joka kyllä kuului. Lordille onnittelut voitosta kuitenkin! Erilaisuus puri.
Mielestäni euroviisujen parhaimmistoon kuului islanti (oikea suhtauminen koko formaattiin)
ja lisäksi pidin turkin "i'm a süpastar..." =)
ja jos nyt mainittakoon vielä liettua, oikeasti tasokkaasti vedetty.
lordi ja dima olivat kuitenkin molemmat ihan jees =)
i alla fall: onnea suomi!