Otsikko kertoo kaiken.(:
Millaista musiikkia siis indie on? En ole ikinä kuullutkaan.. Mitä se muistuttaa vai muistuttaako mitään -edes kaukaisesti?
t. sivistymätön paska
Millaista musiikkia indie on?
9
2214
Vastaukset
- vähän infoa
- fogel
Indie musa on musiikkia joka ei myy.Tämä luonnehdinta tuli Radio Citystä joskus 1990.
- radiocityfani
Radiocityllähän kaikki tiedetäänkin musiikista. Ainakin yksi hyvä asia ensi vuonna odotettavissa; Radiocity lopettaa; Suomen ainoa muka Rockikanava.
- Pullakuski
radiocityfani kirjoitti:
Radiocityllähän kaikki tiedetäänkin musiikista. Ainakin yksi hyvä asia ensi vuonna odotettavissa; Radiocity lopettaa; Suomen ainoa muka Rockikanava.
...ei mitään tekemistä alkuaikojen fantastisen radiokanavan kanssa,sillon joskus siinä oli häivähys hienosta,rohkeesta,upeesta menosta...musa toimi,juontajat oli vimosen päälle(Njassa,missähän äijä nykysin?)..Pullakuskit???Ei nykysin kun ajelee tuolla Suomea Kehän ulkopuloella,siellä tulee vaan "hihhiihii hahhaahaaa"lipevät juontajat,ei mitään särmää...Ottaa pattiin ihan oikeesti!
- PhearTheReaper
Pullakuski kirjoitti:
...ei mitään tekemistä alkuaikojen fantastisen radiokanavan kanssa,sillon joskus siinä oli häivähys hienosta,rohkeesta,upeesta menosta...musa toimi,juontajat oli vimosen päälle(Njassa,missähän äijä nykysin?)..Pullakuskit???Ei nykysin kun ajelee tuolla Suomea Kehän ulkopuloella,siellä tulee vaan "hihhiihii hahhaahaaa"lipevät juontajat,ei mitään särmää...Ottaa pattiin ihan oikeesti!
City ei ole enää vuosiin ollu samalla tasolla mitä joskus aikoinaan. Siksi en ole sitä jaksanut kuunnellakaan oikeastaan yhtä moneen vuoteen. :D
Njassa vaikuttaa nykyään toimittajana Radio Helsingissä. Jos ei satu asumaan pääkaupunkiseudulla sen kuuluvuusalueella, lähetystä voi kuunnella netissä. Osoitteesta www.radiohelsinki.fi löytyy streamilinkit ja jokaisen ohjelman kappalelistat (jotka eivät noudata mitään ennaltamääritettyjä soittolistoja kuten 99% kaupallisista radiokanavista vaan juontajat/DJt saavat soittaa mitä haluavat). Esim. kun useimmilla muilla kanavilla sama biisi voi soida vaikka 10 kertaa päivässä, Radio Helsingissä sama biisi soi ehkä sen kymmenen kertaa viikossa. :P
Ja indie musiikin puolella ei ole tyylillisesti turhan kaukana indiestä elokuvan puolella. Eli ei ehkä aina ole suuren yleisön makuun mutta mikäli arvostaa muutakin kuin kaunista pintaa ja myyntilukuja niin indie sopii siihen.
- on sellasta
(olen itte indie bändien fani) se on sellasta että ne bändit tuottaa itte omat levynsä tai sitte siinä ihan pieni tuotantoryhmä...sitte ne soitta jotakin rockia, poppia, vaihtoehtoista eli alternativea. Bändejä Esim. Death Cab Fot Cutie (oma suosikkini), Modest Mouse, Ehkä The Killers (suosikkini) ja monia muita. Indie kuulostaa jotenkin erilaiselta...tai sitä on vaikee selittää. Mutta kannattaa koittaa
- On sellasta
siis Death Cab For Cutie
- joojoojoopajoo
eks noi olis enemmän sitä mainstreamia?
- --------------
joojoojoopajoo kirjoitti:
eks noi olis enemmän sitä mainstreamia?
Termi kärsii siinä vaiheessa inflaatiota kun isot levy-yhtiöt tuovat täysin valtavirran bändejä esiin, käyttäen indie-termiä vain myyntikikkana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1002931
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on812380- 241916
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221490Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291460Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151345- 87882
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26867Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62826Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2729