kysyisin vain

elikkäs, minuu kiinnostaisi alottaa kitaran soitto ja ajattelin kysäistä, että löytyisiköhän täältä itseoppineita kitaristeja..?:) oisi kiva kuulla mielipiteitä siitä kuinka vaikeeta kenties on. aiempaa musiikkikokemusta ei juurikaan oo, mutta oon nopee oppimaan!;) koulun musiikkitunneilla on alkanut kiinnostus, eli jotain perusjuttuja tiiän.. jos joku siis vaivautuisi kertomaan omia kokemuksia ja vinkkejä, niin kiitoksia paljon!:)
6472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä sitä itsekkin pärjää kitaraoppaita löytyy kirjastoista. Itse olin tosin harrastanut pianoa, joten musiikin teoria oli jo valmiiksi osittain hallussa.

Äänestä
  • Minä yritin ensin yksin: opettelin selkeästi vääriä tekniikoita enkä ikinä oppinut yhtään kappaletta kunnolla alusta loppuun, lähinnä korvakuulolta opettelin kaikkea räveltämistä ja tiluttelin keskenäni. Kivaa se oli, mutta oppiminen oli vähän heikkoa. Sittemmin aloitin klassisen opinnot nollasta ja yritin oppia asiat kunnolla alusta alkaen. Voi olla että joku minua perusteellisempi jaksaa aivan hyvin nuo alkeet opetella itsekin, mutta harvoin tunnit pahasta on.

    Äänestä

aloitin ihan vaan sen takii et kitaransoitto näytti siistiltä :) alussa ei tietenkään luonnistunu tasan yhtään, joten kitara lojui nurkassa reilun vuoden jonka jälkeen paremmalla kärsivällisyydellä aloin uudestaan opetella. mitään kitaraoppaita en ole ikinä lukenut enkä nuoteista ymmärrä tasan mitään, mutta kyllä se kitara jo jotenkuten käsissä pysyy :) vaikeetahan se vähän tuppaa olemaan ja takapakkia on tullu kerran jos toisenki mutta päättäväisyydellä sitä pystyy lähes mihin tahansa. itselläni kaveripiiristä löytyi muutama kitaristi jotka jeesivät tarvittaessa ja opettivat tiettyjä perusasioita. kyllä asia on niin että kaikista arvostetuimmat kitaristit ovat niitä joilla on oma tyyli, eikä mistään musiikkiopiston kitaratunneilta kovinkaan persoonallista soittotapaa opita.

Äänestä

Kannattaa käydä tunneilla sen verran, jotta saa soittoasennon opittua oikein ja perustekniikan kuntoon! Siitä voi sitten jatkaa yksinkin, paremmalla menestyksellä.

Tämän sanon kokemuksen syvällä rintaäänellä. Aloitin itsekseni ja tekniikkavirheitä korjattiin useampi vuosi sitten myöhemmin.

Pienemmän vaivan tie se on mennä alussa tunnille ja opetella perusjutut. Oikeesti.

Äänestä
  • TABUJA! siis tablatuureja. erittäin helppolukuisia eli oppii alle tunnissa :) kokeile vaikka guitar pro nimistä ohjelmaa jolla voi lukea tabuja sekä kuunnella biisejä yksinkertaisemmassa muodossa. sillä voi myös tehdä omia biisejä. JA KUKAAN EI NYT TUU VINEEMÄÄN MAINOSTAMISESTA! guitar pron demon voi imuttaa olikoos nyt www.guitarpro.com

    Äänestä

kiitos paljon, kommentit auttoi paljon.:) Tunnit kuulostaa hyvältä ja eiköhän niilläkin tule käytyä kunhan tuon rahoituksen saisi kuntoon.. kitaristeja tunnen, että eiköhän tuoltakin vinkkejä saa! päättäväisyyttä löytyy niin kyllä tämä tästä hiljalleen!:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wannabeKitaristi ;) kirjoitti:

elikkäs, minuu kiinnostaisi alottaa kitaran soitto ja ajattelin kysäistä, että löytyisiköhän täältä itseoppineita kitaristeja..?:) oisi kiva kuulla mielipiteitä siitä kuinka vaikeeta kenties on. aiempaa musiikkikokemusta ei juurikaan oo, mutta oon nopee oppimaan!;) koulun musiikkitunneilla on alkanut kiinnostus, eli jotain perusjuttuja tiiän.. jos joku siis vaivautuisi kertomaan omia kokemuksia ja vinkkejä, niin kiitoksia paljon!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu