Missä ihmeessä menee seksisuhteen ja ns. syvemmän suhteen ero? Onko järkeä pitää muuten yhteyttä? Miehistä ei tahdo ottaa selvää ja kysyäkään ei uskalla, ettei tarvitsisi pettyä =/. Tilanne: 4 vuotta kestänyt s-suhde, viikottaista yhteydenpitoa ilman seksiä, ei baarin jälkeistä seksiä vaan yhteisestä sopimuksesta kyläilyä, joka ei kuitenkaan rajoitu seksin kestämään aikaan vaan yhdessä oleiluun muutenkin, yleensä vuorokauden yli. Tuntuisi hullulta ottaa puheeksi suhteen laatu niin monen vuoden jälkeen (kummallakin välillä muita..HARVOIN). Miehen tunteita en osaa lukea kun ovat kovin ristiriidassa.
s-suhde
11
1275
Vastaukset
- saman kokenut
Minä puhuisin.Itse en puhunut ja lopulta lopetin suhteen.Sain jälkikäteen tietää,että kyseinen mies olisi halunnut "vakavamman" suhteen.Hän ei koskaan ilmaissut asiaa minulle.Puhumattomuus ei ratkaise tilannettasi,pitkittää vain epätietoisuuttasi.Jos hän ei halua mitään vakavampaa,pettymys tulee joka tapauksessa jossain vaiheessa.Todennäköisesti hän on mies joka ei uskalla sitoutua/kertoa tunteistaa.Varmaan haluaa ihan samaa kuin sinä,ei vain kykene asiaa ilmaisemaan.Elämäsi menee hukkaan jos et uskalla puhua.Jos suhde siihen kaatuu niin hän ei ollut sinulle oikea mies.Tsemppiä!
- alkup.
kirjoitit "Jos hän ei halua mitään vakavampaa,pettymys tulee joka tapauksessa jossain vaiheessa". Olen ajatellut jo pitkään lopettaa suhteen, jotten joutuisi pettymään. Itseasiassa itsekin olen aikaisemminkin joutunut vastaavaan tilanteeseen ja vuosien jälkeen kun olemme hyvissä väleissä (emme enää seksisuhteessa) hän puhui asiasta aivan kuin hän olisi siitä minulle kertonut aikoinaan ja en ollut vain lämmennyt hänen ehdotukselleen seurustella. KOSKAAN hän ei siitä ollut kyllä maininnut vaan olettanut että tiedän hänen tunteet...samoin tein minäkin. Lopulta suhde taisi päättyä kummankin turhautumiseen. Olispa sitä rohkeutta sen verran, että saisi asian selville. Onhan se tyhmää roikkua sellaisessa mitä ei välttämättä edes olekaan. Mitään menetettäväähän ei oikeastaan ole, ainoa vain, että sen kuulee ääneen=). Kaiken lisäksi hän vuosi sitten kysyi minulta: "mikä mä olen sulle, pelkkä panoko vaan?"....itse säikähdin niin kysymystä, että sanoin pikku virne naamalla, et "pano, pano..ja ihan hyvä sellainen". Ei hirveesti sen jälkeen juttu enää luistanu sillä kerralla... Sanoin niin, koska olin varma, että hän ei halua itse sen vakavampaa.
- kundi32v
seksisuhde voi olla monesti tapaamis- tai salasuhde.
kun taas "normaalit" suhteet eivät voi olla salasuhteita.
kyllä tuo vois olla vaikka joku avoinkin suhde, eli pariskunta asuu vaan eri osoitteissa. kun joillain tää samassa osoitteessa asuminen ei oikein toimi.- alkup.
s-suhteella tarkoitankin seksisuhdetta. Kyse onkin siitä, että missä menee raja ja miten miehet ilmaisee syvemmän kiinnostuksen. Tuleeko läheisyyttä enemmän, osaisiko mies sanoa suoraan vuosien jälkeen haluavansa muutakin, kaikki toimivat tietenkin eri tavalla. Ilmeisesti nyt vain odotan liikoja häneltä.
- N-28
alkup. kirjoitti:
s-suhteella tarkoitankin seksisuhdetta. Kyse onkin siitä, että missä menee raja ja miten miehet ilmaisee syvemmän kiinnostuksen. Tuleeko läheisyyttä enemmän, osaisiko mies sanoa suoraan vuosien jälkeen haluavansa muutakin, kaikki toimivat tietenkin eri tavalla. Ilmeisesti nyt vain odotan liikoja häneltä.
mies suhtautuu että sinulla on muita miehiä?Onko mustasukkainen?
Mielestäni et kyllä mitään menetä vaikka vähän vihjasemmalla yrittäisit kysyä mikä homman nimi...jos miehen mielestä pelkkää seksiä niin so what-niinhän olet jo tän 4 vuottakin elänyt..ei se enää voi pettymyksenä tulla. - alkup.
N-28 kirjoitti:
mies suhtautuu että sinulla on muita miehiä?Onko mustasukkainen?
Mielestäni et kyllä mitään menetä vaikka vähän vihjasemmalla yrittäisit kysyä mikä homman nimi...jos miehen mielestä pelkkää seksiä niin so what-niinhän olet jo tän 4 vuottakin elänyt..ei se enää voi pettymyksenä tulla.Ihmetteli kerran kun tulin vielä hänen luo vaikka oli ollut viikko aikaisemmin toinen mies yhden yön. Asia jäi selvästi häntä vaivaamaan. Muuten ei ole kyllä näyttänyt selvästi, että häntä muut miehet häiritsisivät. Ensimmäiset vuoden menivät, ettei minulla ollut tunteita häntä kohtaan juurikaan.Viime syksynä mul on viimeks ollu toinen mies. Hänelläkään ei ole ollut lähes vuoteen muita. Hakee kyllä tietääkseni aktiivisesti seuraa baareista yms. Pitäisi todella kysyä mikä on homman nimi, mut jos hän ei halua muuta niin suhteen joutuu lopettamaan, koska ollaan eri lähtökohdissa ja ihan vielä en ole valmis siihen. Tai miksipä en olisi? Aikaani vain tuhlaan.Tässä kirjoitellessani ymmärsin, että olen vain uskotellut itselleni, että hän tuntee minua kohtaan jotakin, mutta ei uskalla sitä näyttää... heheh...kyllä sitä osaa kusettaa itseään minkä ehtii =).
- kundi32v
alkup. kirjoitti:
Ihmetteli kerran kun tulin vielä hänen luo vaikka oli ollut viikko aikaisemmin toinen mies yhden yön. Asia jäi selvästi häntä vaivaamaan. Muuten ei ole kyllä näyttänyt selvästi, että häntä muut miehet häiritsisivät. Ensimmäiset vuoden menivät, ettei minulla ollut tunteita häntä kohtaan juurikaan.Viime syksynä mul on viimeks ollu toinen mies. Hänelläkään ei ole ollut lähes vuoteen muita. Hakee kyllä tietääkseni aktiivisesti seuraa baareista yms. Pitäisi todella kysyä mikä on homman nimi, mut jos hän ei halua muuta niin suhteen joutuu lopettamaan, koska ollaan eri lähtökohdissa ja ihan vielä en ole valmis siihen. Tai miksipä en olisi? Aikaani vain tuhlaan.Tässä kirjoitellessani ymmärsin, että olen vain uskotellut itselleni, että hän tuntee minua kohtaan jotakin, mutta ei uskalla sitä näyttää... heheh...kyllä sitä osaa kusettaa itseään minkä ehtii =).
kyllä se voi olla merkki jostain, jos jää vaivaamaan. ei välttämättä rakkaudesta, ehkä, jos rakkaus ei alunperinkään ole ollut mukana, enemmänkin omistamisesta jopa siinä tapauksessa.
mutta jos asia jää vaivaamaan, se on kyllä merkki jo jostain.
se itsensä kusettaminen onnistuu kyllä miehiltäkin.
jos kummallakaan ei ollu (nyt en enää muista..) mitään sitoumuksia, niin miksei tuosta ihan toimivankin parisuhteen vois kehittää. tosin ilman tuntemuksia molemmin puolin se on melkein tuhoontuomittua, koska tää puolisko, ketä ei tunne mitään rakkauden osastakaan suhteessa, jatkaa takuulla samaan malliin, kuin siihenkin saakka. - N-28
N-28 kirjoitti:
mies suhtautuu että sinulla on muita miehiä?Onko mustasukkainen?
Mielestäni et kyllä mitään menetä vaikka vähän vihjasemmalla yrittäisit kysyä mikä homman nimi...jos miehen mielestä pelkkää seksiä niin so what-niinhän olet jo tän 4 vuottakin elänyt..ei se enää voi pettymyksenä tulla.sinun laita...oletko mustasukkainen kun hänellä muita naisia? Tosin ilmeisesti ei kovinkaan aktiivista toiminta teillä kummallakaan ole muiden suhteen..
Voihan myös olla että koska te olette jatkanut tuota seksi suhdetta niinkauan niin siitä on tullut itseentään selvyys eikä mies ole edes ajatellut että suhteen eteen pitäisi muutakin tehdä koska asiat ovat sujuneet noinkin...tiedä häntä mutta suosittelen suoraa puhetta.... - ettei muita??
alkup. kirjoitti:
Ihmetteli kerran kun tulin vielä hänen luo vaikka oli ollut viikko aikaisemmin toinen mies yhden yön. Asia jäi selvästi häntä vaivaamaan. Muuten ei ole kyllä näyttänyt selvästi, että häntä muut miehet häiritsisivät. Ensimmäiset vuoden menivät, ettei minulla ollut tunteita häntä kohtaan juurikaan.Viime syksynä mul on viimeks ollu toinen mies. Hänelläkään ei ole ollut lähes vuoteen muita. Hakee kyllä tietääkseni aktiivisesti seuraa baareista yms. Pitäisi todella kysyä mikä on homman nimi, mut jos hän ei halua muuta niin suhteen joutuu lopettamaan, koska ollaan eri lähtökohdissa ja ihan vielä en ole valmis siihen. Tai miksipä en olisi? Aikaani vain tuhlaan.Tässä kirjoitellessani ymmärsin, että olen vain uskotellut itselleni, että hän tuntee minua kohtaan jotakin, mutta ei uskalla sitä näyttää... heheh...kyllä sitä osaa kusettaa itseään minkä ehtii =).
et voi tietää onko ollut vuoteen muita et ole ollut joka hetki hänen seurassaan??
- Uri Geller
"Miehen tunteita en osaa lukea kun ovat kovin ristiriidassa."
Pienenä tietona että jos yrität lukea toisen ajatuksia niin se tuskin tulee onnistumaan (vaikka moni nainen väittääkin olevansa tässä mitä parahin). Helpompaa on kysyä häneltä suoraan niin saat myös suoran vastauksen. Siihen loppuu sitten ihmettelysi. - "se"
sanopa muuta. ollaan monesti tuota kavereiden kanssa pohdittu. onko kumpiki tai toinen vaan tyytväinen siihen mitä on ja tyytyy siihen vai onko niin pitkän ajan jälkeen vaikea alkaa kehittelemään jotain muuta. kummallakin jos tunteet pelissä ja pelkää pettymistä niin huono yhdistelmä. kumpikaan ei avaa suutaan ja monesta asiasta voidaan jäädä paitsi. miehiltä olis tarpeellista saada kommentteja ja kokemuksia ja tunteita vakkaripanoista...onko ne tosiaan pelkkää "sitä" vai onko tunteita pelissä? ja vakkaripanolla tässä tapauksessa tais olla, et muutenkin pidetään yhteyttä, eikä vain silloin kun tarvii saada.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216772Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235403- 1152555
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152026Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361753Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111983- 59947
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28857Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43853