Mun kyllä todella ärsytää tää että toinen jalka haudassa-vanhukset leimaa Lordin voiton vain joksin protestiksi.
Me pari-kolmikymppiset on aina tykätty rock ja hevimusiikista, te kalkkikset ette vain sitä ole koskaan tajunnut. Miettikääpä vaan kesäisin pidettävien rockfestareiden suosiota suomessa ja muualla euroopassa. Siinä jää kyllä humppakonsertit raskaasti kakkoseksi. Suomen festarit on kaikenlisäsksi pieniä verrattuna siihen mitä löyty ulkomailta.
Kyllä tän tuloksen teki ihan eurooppalaiset nuoret jotka pitävät rock ja hevi musiikista.
Jos väitätte, että suurin osa eurooppalaisista muka ei tykkää rock ja hevi musiikista niin se on täyttä paskaa.
Itse olen lukenut paljon ulkomaisia sivuja ja keskustelualueita ja kaikkialla Lordia on kehuttu ja sanottu, että oikea voitti. Enismmäistä kertaa Euroviisuissa oli kunnollista musiikkia eikä vaan jotain humppaa niin kai sitöä nyt äänestettiin.
Rock:sta ja hevistä pidetään.
13
732
Vastaukset
- 2xS 3xK
"Itse olen lukenut paljon ulkomaisia sivuja ja keskustelualueita ja kaikkialla Lordia on kehuttu ja sanottu, että oikea voitti. Enismmäistä kertaa Euroviisuissa oli kunnollista musiikkia eikä vaan jotain humppaa niin kai sitöä nyt äänestettiin."
Perustele sitten miten Lordin Hard Rock Halleluja-biisin sanoitus eroaa poliitiisesta sanomasta?- minä
Mikä vitun poliittinen sanoma? Mitä sä oikeen hourit?
Se on MUSIIKKIA hei jos et ole huomannu. - phää
Mitä helvettiä sä oikein hourit siellä jostain poliittisesta sanomasta? Se on vain musiikkia sa***nan dorka! Mikäs on TIPI TIIN tai TOM TOM TOMIN poliittinen sanoma? kerro mulle se!!!!!!!!
- 2xS 3xK
minä kirjoitti:
Mikä vitun poliittinen sanoma? Mitä sä oikeen hourit?
Se on MUSIIKKIA hei jos et ole huomannu."Mikä vitun poliittinen sanoma? Mitä sä oikeen hourit?
Se on MUSIIKKIA hei jos et ole huomannu."
Sinun mielestä Lordi ei ollutkaan turhanpäiväisen teenäisen eurohumpan vastustamista? - Uioppi
phää kirjoitti:
Mitä helvettiä sä oikein hourit siellä jostain poliittisesta sanomasta? Se on vain musiikkia sa***nan dorka! Mikäs on TIPI TIIN tai TOM TOM TOMIN poliittinen sanoma? kerro mulle se!!!!!!!!
"Mikäs on TIPI TIIN tai TOM TOM TOMIN poliittinen sanoma? kerro mulle se!!!!!!!!"
Perustele ettei Hard Rock Hallelujan sanoituksella ole mitään sanomaa? - ++++?
Uioppi kirjoitti:
"Mikäs on TIPI TIIN tai TOM TOM TOMIN poliittinen sanoma? kerro mulle se!!!!!!!!"
Perustele ettei Hard Rock Hallelujan sanoituksella ole mitään sanomaa?"Perustele ettei Hard Rock Hallelujan sanoituksella ole mitään sanomaa?"
No onhan siinä sanomaa ja paljon mutta puhe olikin POLIITTISESTA sanomasta. - Hijji
++++? kirjoitti:
"Perustele ettei Hard Rock Hallelujan sanoituksella ole mitään sanomaa?"
No onhan siinä sanomaa ja paljon mutta puhe olikin POLIITTISESTA sanomasta."No onhan siinä sanomaa ja paljon mutta puhe olikin POLIITTISESTA sanomasta."
Mitä eroa siinä sanomassa on poliittiseen sanomaan? - minä
2xS 3xK kirjoitti:
"Mikä vitun poliittinen sanoma? Mitä sä oikeen hourit?
Se on MUSIIKKIA hei jos et ole huomannu."
Sinun mielestä Lordi ei ollutkaan turhanpäiväisen teenäisen eurohumpan vastustamista?Siis minä äänestin suomen karsinoissa Lordia nimenomaan sen takia, että Lordin kappale oli musta paras ja uskoin että sillä on hyvät mahdollisuyudet voittaa. Se oli ainut millä oli mahdollisuuksia. Jos jokin on musta paras ei siihen tarvita mitään ihmeempää taka-ajatusta.
Se on kyllä tottta mun mielestäni euroviisuissa on yleensä turhanpäivästä musiikkia. Olen myös sitä mieltä, että siellä ei taatusti pärjätä millään humpalla kuten Metsäketo jne.
Olen myös sitä mieltä, että kaikki muut suomen karsinnoissa olleet kappaleet oli pelkkää roskaa.
Mutta lordia äänestin nimenomaan koska pidin siitä kappaleesta. Jos siellä olis ollu kaks rock-bändiä olisin äänestäny niistä parasta.
Mä en kyllä ymmärrä miksi sä oletat että oihmisten pitäs sulle alkaa selittelemään omaa musamakuaansa. - minä
Uioppi kirjoitti:
"Mikäs on TIPI TIIN tai TOM TOM TOMIN poliittinen sanoma? kerro mulle se!!!!!!!!"
Perustele ettei Hard Rock Hallelujan sanoituksella ole mitään sanomaa?Minkä ihmeen takia musiikilla pitäs ola joku ihmeen POLIITTINEN sanoma. Se on viihdettä eikä politiikkaa.
- 3 merkkiä
minä kirjoitti:
Minkä ihmeen takia musiikilla pitäs ola joku ihmeen POLIITTINEN sanoma. Se on viihdettä eikä politiikkaa.
"Minkä ihmeen takia musiikilla pitäs ola joku ihmeen POLIITTINEN sanoma. Se on viihdettä eikä politiikkaa."
Sen vuoksi sillä on poliittinen sanoma kun on äänestetty voittaja antamalla protestiääniä jotain vastaan.
Lordista itsetään tämä tulee, äänetyskampanjankin lausekin oli "Nyt on vastakkainasettlun aika.". - Ope vm. 62
Perustelehan sinä taas miksi laulun sanoman pitäisi olla poliittisesti purevaa? Tai miksi ei? En nyt oikein ymmärtänyt viestisi sisältöä.
Tärkeintä oli mielestäni saada erilaista musiikkia kehiin purkkapopistaan kuuluun laulukilpailuun. Tämän musiikin myötä jopa Euroopan nuoret saatiin kiinnostumaan viisuista. Eivätkö nämä seikat paina vaakakupissa enemmän kuin yksittäisen laulun mahdolliset poliittiset ulottuvuudet?
- LORDISTA
Minä nyt olen toinen jalka haudassa kalkkis. Ja Meidän nuoruudessa rocki oli poppia. Parasta musiikkia. Vanhan tutiseva jalka alkoi kummasti väpättämään. Että älähän sinä minä meitä vanhuksia mollaa.
Hyvä LORDI - "karaogeillassa"
Humppakansa hiljeni hetkeksi,kun Lordi astuia areenalle ja oli mahtava tunnelma katsoa laajaruututelkkarista,hevipändiä Rock:enrollia,pistelaskua ja meteli vaan kun voimistui,pistelaskun myötä ja oli valtoimenaan,kun tulos alkoi selvitä,sitä hetkeä en hevin unohda.
Hyvä Lordi ja rock:enroll.
Ogelisbubissa juontaja oli ajantasalla ja kansanjuhla oli parasta mitä koskaan olen elämänaikana kokenut.
Onnittelut:Lordille,Rovaniemelle ja Suomelle.
Tv:63 vuotias eläkeläinen,Ogelista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216685Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235370- 1152545
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152010Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361742Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111975- 59941
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28849Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43843