sainko mitä ansaitsin

????

Miehellä on ollut suhde monta vuotta. Olen pettänyt häntä itse vuosikausia sitten, kun hän ei ollut kiinnostunut minusta ollenkaan, ei ole ollut sitä moniin vuosiin. Meillä on vielä koulunsa aloittaneet lapset ja talokin valmistui juuri.

No nyt selvisi että ukolla on ollutkin vuosia kestänyt suhde ja siellä syy suhtautumiseen. Olen itse ollut noiden juttujen jälkeen uskollinen ja ajatellut että pettäminen on väärin, sen totesin.

Nyt kuitenkin miehen uskottomuus ja noin pitkä on vienyt minut kuilun partaalle josta en toivu millään. Olen myös ymmärtänyt että hän on ollut minulle uskoton kai alusta saakka ja siksi ei ole kunnolla sitoutunut parisuhteeseen koskaan.

Hä haluaa nyt jatkaa parisuhdetta ja vannoo että kaikki on ohi. Minä taas epäilen kaiken aikaa.

Meillä ei kai ole mitään toivoa, vaikka tunteitakin näyttäisi olevan tallella ne vain olleet tallottuna kummankin pettymyksen takia.

tämä on niin helvetin vaikeaa...

4

918

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terapiaa

      Teidän suhde on järkkynyt perustuksia myöten. Olette molemmat haavoittuneet, ja nyt tarvitsette apua. Olette osanneet kostaa, näyttää, olla kylmiä, laskemoivia, rakkaudettomia..Ette ole osanneet antaa anteeksi, lohduttaa, ymmärtää, unohtaa, rakastaa..Nyt olisi korkea aika!

      "Rakasta miestäsi eniten silloin kun hän vähiten sitä ansaitsee"

      Tuo on paljon vaikeampaa kuin pettäminen. Nyt vasta sinua ravistellaan hereille. On aika kasvaa aikuiseksi. On aika ottaa taakkasi ja kulkea eteenpäin. Yksin tai yhdessä. Se koskee nyt mutta huomenna on jo helpompaa.

    • Vääpeli

      Rypekää nyt siinä mitä olette toisillenne tehneet. Jos on olo kuin uhrilla, niin mietippä -> harmittaako sittenkin vain HÄVIÖ pettämiskilpailussa! Sitä saa mitä tilaa!

      • tapu...

        Hyvä kommenti.


    • lopultakaan

      sama tausta. Mentiin terapiaan ja suhdetta paikkaamaan. Kuukauden kahden huuma, että kyllä tämä tästä. Mutta.... Sitä se on. Jos toinen ei ole huomioinut sinua tähän mennessä niin tietää kyllä kuinka sinua sumutetaan jatkossakin. Mieheni kesti vuoden ensimmäisen kiinnijäämisen jälkeen ja sitten taas. Aikaa ja rakkautta riittää - mutta ei aviovaimolle. Eihän siinä ole mitään jännitystä. Myöhemmin vanha suola janotti, teki mieli vanhaa jne. Onneksi ei ryhdytty tuumasta toimeen, koska kyllä siinä vain kaipaa sitä illuusiota vanhasta rakkaudesta. Kipeää on erota, kamalaa ja kammottavaa, mutta ne itkut on silloin, niillä itkuilla väistyy vuosien paha olo, mikä avioliitossa oli. Nyt hyviä kavereita, tuttuutta ja turvallisuutta, mutta ei parisuhdetta tms. Rakastettu löytyi myöhemmin aivan muualta. Nyt jopa luontevaa että molemmilla rakkaudet toisaalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16772
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5403
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2555
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2026
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1753
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      983
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      947
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      857
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      853
    Aihe