eli tupareita ollaan pitämäsäs ja nyt pitäs keksiä kaikkia terveellisä tuparisafkoja porukoille..olisko mitään ideoita??
ja lisäks , booli...mahdollisimman vähä kalorien..vai onko sellasta :D kaikki vinkit tervetulleita=)
ja lisäks , booli...mahdollisimman vähä kalorien..vai onko sellasta :D kaikki vinkit tervetulleita=)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Esim. tortillat / pitaleivät, joiden väliin voi laittaa oman maun mukaan kanaa / jauhelihaa, salaattia, tomaattia, kurkkua, paprikaa, kastiketta. Kevyimpänä se pysyy tietysti pelkällä kasvistäytteellä.
Myös erilaiset ruokaisat salaatit toimii, vaikka kanankoipia kaveriksi, niitä ei ole kaikkien pakko ottaa. Tai sitten liha/kala/kana on jo salaatissa, esim. savulohi.
Itse vietin tuossa pari päivää sitten synttäreitä grillailun merkeissä. Tarjolla oli pasta-juustosalaattia ja grillattua omenaa, kesäkurpitsaa, paprikaa, makkaraa, possua ja herkkusieniä. Jokainen sai valita lautaselleen mitä mieli tekee. Kaveriksi yrttivoipatonkia, senkin voi halutessaan skipata.
Mahdollisimman vähäkalorinen alkoholillinen booli syntyy tietysti niin, että alkoholin lisäksi muita energianlähteitä on minimi. Siis sokerittomat limpparit, kivennäisvedet, mehut, light-siiderit. Kannattaa kuitenkin miettiä ennen kuin juotat porukalle Fun Light -kossua, onko niillä parilla lasillisella oikeasti merkitystä sun laihdutukselle? (Kaloritonta, alkoholillista boolia ei ole, koska alkoholissa on 7kcal/1g.)