Kyllä rasittaa. Äidillä on psykoositiloja, jotka tulevat aika usein. Riippuu vähän. Monta kuukautta saattaa olla "normaali", kunnes taas iskee. Silloin äiti päättää että minullakin on huono olo koska hänelläkin on. Hän ei kykene näkemään minua erillisenä ihmisenä omine tunteineen. Hän tunnetilansa ovat yhtä minun kanssani. Erittäin raivostuttavaa. Tiedän että äitini on sairas ja syö psykoosilääkkeitä mutta en tiedä hänen virallista diagnoosiaan.
Tämä rasittaa minua todella, onneksi emme kasu enää lähelläkään toisiamme.
Sairas äiti
5
1123
Vastaukset
- O.Velin
Sellaisessa tilassa ihminen saattaa vaikka riistää hengen joltakin. Sellaisen henkilön paikka on lukkojen takana sairaalassa ja pysyvästi.
- Eräs tytär
Se on vaan tässä maassa harmi, että suositaan avohoitoa niin kauan kuin vain suinkin ihminen jollakin tavalla pystyy itsestään huolehtimaan. Omaisilla ja lääkärillä pitäisi olla oikeus laittaa pakkohoitoon ja valvonnan alle ihmiset, jotka ilmiselvästi eivät kykene huolehtimaan itsestään ja jotka saattavat olla myös vaarallisia ympäristölle. Mutta kun ei niin ei.
- tytär.
Eräs tytär kirjoitti:
Se on vaan tässä maassa harmi, että suositaan avohoitoa niin kauan kuin vain suinkin ihminen jollakin tavalla pystyy itsestään huolehtimaan. Omaisilla ja lääkärillä pitäisi olla oikeus laittaa pakkohoitoon ja valvonnan alle ihmiset, jotka ilmiselvästi eivät kykene huolehtimaan itsestään ja jotka saattavat olla myös vaarallisia ympäristölle. Mutta kun ei niin ei.
Äitini kyllä pystyy huolehtimaan hyvin itsestään ja koirastaan. Hän tuntee sairautensa ja sen rajoitukset, ei koskaan mene niin harhoihin että laiminlöisi itsestään huolehtisen. Totta kai sellaisiakin psykootikkoja on ja paljon jotka eivät kertakaikkiaan pärjää omillaan ja ovat haitaksi ympärisölleen. Äitini on haitaksi vain siinä mielessä että muuttuu oudoksi ja rasittavaksi, mutta ei esim väkivaltaiseksi, se olisi jo pahempi juttu.
- Omainen
Ehkä ei kannattaisi kirjoitella vastauksia ihmiselle aiheesta, josta ei tiedä yhtään mitään!!!
Olet vastuuton...
- kuulostaisi
Maanis-depressiiviseltä, joka on kaksisuuntainen mielialahäiriö. Psykoosi taas on tila joka vaatii sairaalahoitoa, tarvittaessa pakkohoitoa. Henkilö joka on psykoosissa ei kykene huolehtimaan itsestään saati koirastaan.
Voisitko jutella äitisi kanssa asiasta -kysyä suoraan ja rehellisesti diagnoosia? Ehkä sinuakin helpottaisi kun tietäisit asiasta enemmän, joten voisit suhtautua siihen kuten mihin tahansa sairauteen, sekä sen oireisiin. Surullista jos et kykene näkemään omaa "oikeaa" äitiäsi tuon sairauden takaa.
Ehkä sairaustilan ymmärtämisen kautta sinun olisi myös helpompi nähdä itsesi erillisenä yksilönä -riippumatta äitisi tunnetiloista. Se on vaikeaa, tiedän.
Mielenterveysongelmaisen lähellä eläminen on vaativaa, mutta auttaa edes vähän jos ymmärtää sairauden mukanaan tuomaa käyttäytymistä vaikka sitä ei hyväksyisikään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880