Jasmin

Erilaisia sinkkuja!

Olen miettinyt asiaa, ja tuntuu siltä että kaikki on luonteesta kiinni. Ihmiset ovat niin erilaisia. Jotkut ovat hiljaisia ja kotona viihtyviä. Viettävät aikaa parin kaverin kanssa ja elävät rauhallista elämää. Usein näillä ihmisillä on ollut myös rauhallinen teini-ikä. Ovat usein myös fiksuja ja järkeviä ihmisiä ja miettivät tarkaan mitä tekevät.

Sitten on toisaalta rohkeita, sosiaalisia ja ulospäinsuuntautunieta ihmisiä. He ovat suosittuja ja meneviä ja heillä on paljon ystäviä. He elävät vauhdikasta elämää ja lähtevät mukaan juttuihin sen syvällisemmin seurauksia pohtimatta. Nämä ihmiset alkavat usein seurustella ja harrastaa seksiä nuorena.

Sitten on tietenkin ihmisryhmä joka kuuluu näiden kahden ihmistyypin välimaastoon. Uskon että tähän rauhalliseen ryhmään kuuluvat tyypit aloittavat seurustelun ja seksin hieman myöhemmin. Hyvin monet asiat ovat luonteesta kiinni. Enkä sano, että tämän vauhdikkaan ryhmän elämä on välttämättä lopulta muita onnellisempi. Kommentteja, mielipiteitä?

1

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SimStim

      voidaan toki jakaa näihin ryhmiin.
      Kuitenkaan asiat eivät ole aina ihan näin yksinkertaisia.
      Sanoit tuosta välimaastosta, mutta myöskin on ihmisiä jotka toimivat näiden kahden mainitsemasi ryhmän mallien mukaisesti.
      Esim itseäni kuvailisin tämän määritelmän mukaan seuraavasti:

      sosiaalisia ja ulospäinsuuntautunieta ihmisiä. He ovat suosittuja ja meneviä ja heillä on paljon ystäviä. He elävät vauhdikasta elämää ja lähtevät mukaan juttuihin, mutta ovat myös fiksuja ja järkeviä ihmisiä ja miettivät tarkaan mitä tekevät.

      On kuitenkin mahdotonta määritellä mikä kategoria näistä olisi onnellisin. Kukin meistä tuntee onnellisuuden eri tavalla. Toiset ovat onnellisia vain jos saavat mennä, toiset taas ovat onnellisimpia kotona. Kuten mainitsitkin, asiat ovat luonteesta kiinni.

      Kuitenkin hyvää pohdintaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      44
      2915
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2691
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      35
      2411
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    5. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      32
      1884
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1523
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1213
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1193
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      72
      1041
    Aihe