keinoni pysyä normaalipainossani

laihdutin 12kg

Ajattelin kertoa oman tarinani toisille kannustukseksi.
Oli vielä pari vuotta sitten relusti pullea, pituutta vain 158 ja kiloja oli kertynyt lähes 70kg.
Lukuisten jojo-ilmiöiden, laihdutin, paastosin, söin ja mässäilin, vedin litrakaupalla jätskiä, karkkia ja pastaa ja pizzaa... ja taas seuraavana viikkona söin pelkkää salaattia ja juoksin joka pvä lenkillä ja kävin uimassa.
Kunnes...eräänä pvänä pysähdyin miettimään, mitä oikein haluan ja millainen haluan olla?
Olen nyt 42-vuotias, haluanko olla 50 ja 60-vuotiaana hyväkuntoinen vai vaikeasti liikkuva ja diabeetikko, vanhuksena kärsiä ylipainon tuomista lisävaivoista?
Vai.. haluanko olla hyväkuntoinen ja energinen, käyttää kivoja vaatteita ja kesällä uimapukua ilman että tarvitsee hävetä ja kietoutua jättipyyhkeeseen ja salaa pujahtaa uimaan?
Kumpi on vahvempi, ruoka vai minä?
Olin myös tunnesyömäri, söin iloon, söin suruun, söin yksinäisyyden tunteeseen, söin ajankulukseni, söin koska herkkuja oli niin vaikea vastustaa.
Sitten vain päätin, nyt loppuu! Haluan olla normaalipainoinen ja mahtua vanhoihin vaatteisiin.
Oliko aloitus helppoa? EI, ei todellakaan, monta sortumista, lähes itkua ja häpeää taas kävellä kaupasta karkkipussi kassissa ja syödä ja ahmia se illalla.
Muutin kuitenkin elämääni, siivosin kaapeista herkut, päätin suunnitella elämääni viikon kerrallaan. Laadin ruokalistat joka päivälle ja kaupassa tein suurimmat päätökset, en osta mitään ylimääräistä. Sallin pienet herkut, kuten yksi jätskipuikko silloin tällöin tai pieni suklaapatukka, mutta litran paketit ja isot levyt jäävät kauppaan. Panosta laatuun, älä määrään. Vanhempana ei voi enää muutenkaan syödä samalla tavalla kuin nuorena, kaikki mitä et kuluta, jää vyötäröllesi.
Otin tavoitteekseni syödä vkossa 9000kcal. Punnitsin itseni joka maanantai, kirjasin ylö syödyt ruokamäärät, aloin auton sijaan kävellä ja pyöräillä enenmmän, mutta ennen kaikkea jätin ne herkut kauppaa. Kylässä söin tajottuja herkkuja, mutta otin vain pienet annokset tai mietin jo etukäteen, kenties edellisenä päivänä tai juhlien jälkeen tiukempi pvä.
Nyt on kulunut pari vuotta ja kilot ovat pysyneet poissa. Noudatan edelleen samoja periaatteita, kalorimääräni on tuo 9000kcal/vko, ei enempää, liikuntaa en laske määrää nostavana, kaikki liikunta on vain hyväksi, mutta ruokamäärä on aina sama.
Eli tarinani opetus on vain, ettei onneen ole oikotietä, kerätyt kilot eivät katoa viikossa tai kk, sitkeyttä ja aikaa, kaikkea saa syödä, kunhan pysyt kohtuudessa, pienennä annoksia, kevennä ja tee valinnat jo kaupassa.
Onnea ja sitkeää yritystä kaikille laihduttajille ja keventäjille, on sitten pudotettavaa 50kg tai 3kg.
-158/58-

5

1057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syödä

      enemmänkin jos 24 tunnin kalori määrä ylittää 3000 kaloria ja viellä peräkkäisinä päivinä niin ruvetaan olemaan riskirajoilla.

      • gggggg++

        en saanut kuin 1285,jotain per päivä jos 9000 jaetaan 7 . 9000/7=1285,714jne.
        Mistä sä sen 3000 tempasit?


      • mukaan
        gggggg++ kirjoitti:

        en saanut kuin 1285,jotain per päivä jos 9000 jaetaan 7 . 9000/7=1285,714jne.
        Mistä sä sen 3000 tempasit?

        laihduttaminen on jo ohi ja nyt halutaan olla ihanne painossa. Turhaa syödä noin vähän kun voisit syödä paljon enemmänkin ihan oman terveytesi tähden jos harrastat liikuntaa niin voit hyvinkin syödä 3000 kalorin edestä eikä lihomista tapahdu.


      • Essi
        mukaan kirjoitti:

        laihduttaminen on jo ohi ja nyt halutaan olla ihanne painossa. Turhaa syödä noin vähän kun voisit syödä paljon enemmänkin ihan oman terveytesi tähden jos harrastat liikuntaa niin voit hyvinkin syödä 3000 kalorin edestä eikä lihomista tapahdu.

        Mutta tarkoitushan on pysyä tuossa saavutetussa painossa.
        Kun ikää on yli 40 v., ei se kalorit pala siihen malliin kuin nuorempana!
        Olen alkuperäisen kirjoittajan kanssa samalla kannalla. Ikää mulle on kertynyt muutama vuosi enemmän, joten tiedän, ettei ylimääräisiin kaloreihin ole varaa.
        3000 kcal/pvä, niin kohta ollaan taas pullukoita! Stop tykkänään!


      • ketjun aloittaja
        Essi kirjoitti:

        Mutta tarkoitushan on pysyä tuossa saavutetussa painossa.
        Kun ikää on yli 40 v., ei se kalorit pala siihen malliin kuin nuorempana!
        Olen alkuperäisen kirjoittajan kanssa samalla kannalla. Ikää mulle on kertynyt muutama vuosi enemmän, joten tiedän, ettei ylimääräisiin kaloreihin ole varaa.
        3000 kcal/pvä, niin kohta ollaan taas pullukoita! Stop tykkänään!

        En tiedä ikääsi, sukupuoltasi tai muitakaan tietojasi, joka ehdotat kalorimääräkseni 3000/vrk. Jos mitoiltani olen lyhyt ja pienikokoinen, keski-ikäinen nainen, EN TODELLAKAAN pysy tässä painossa (58kg, josta hyvin vieläkin voisi ottaa tuon 5kg pois) jos alkaisin syömään kaksinkertaisesti kulutukseeni nähden.
        Työni on siistiä toimistotyötä, siinä ei siis kalorit pala, muuten liikuntani on arkista hyötyliikuntaa, kävelyä, lenkkeilyä, välillä uintia ja jumppaa.
        Laihdutettuani tähän nykyiseen painoo ja tosiaan kun ei ole enää teinityttö, ei mikään syöty suupala katoa itsestään!
        Jotta pysyn tässä mitassa, ja näin haluan pysyä, jotta ei vanhempana mummona tule lisävaivoja ylipainosta, on ruokavaliota noudatettava koko ikänsä. Minulla se on tuo tapa, pitää viikon kalorit 9000/vko.
        3000kcal/pvä kuluttaa varmasti joku miespuolinen raskaan työn tekijä tässä iässä (40 ).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4572
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3393
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2380
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      39
      1418
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1343
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1196
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      978
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe