siitä on nyt muutama vuosi kun äitimme kuoli,
Meitä oli perunkirj.4 saajaa.Minä veljeni siskoni ja veljenpoika joka edusti edesmennyttä keskimmäistä sisarusta.No nyt asiaan perunkirj.mä sain vanhan kameran 10v ikää , sitten valokuvat jaettiin puoliksi
vanha pöytäkello jonka edesmennyt isäni sai 50v lahjaksi määrättiin veljenpojalleni ilman että multa sitä kysyttiin.Toki yritin siinä jotakin sönkätä mutta ei tullut mitään .ainoastaan veljeni sanoi että saithan sä telkkarin niinpä telkkarin joka oli
myös 10v vanha.Onkjo moraalisesti oikein että veljenpojalleni meni arvokello ja mulle jäi lähes risa telkkari?Myös systeri ja hänen miehensä veivät tavaroita joista en nähnyt vilaustakaan kuin vasta myöhemmin.Eli mä sain 2taulua valokuvia tv.n quartsi seinäkellon arvo uutena ehkä50€.
Perunkirjoitus
6
1031
Vastaukset
- jttu
Enpä märehtis moisten summien vuoksi. Olit tilaisuudessa läsnä, jos tilaisuus ei mielyttänyt olisit jättänyt allekirjoittamatta. Ja suuri osa suomalaisista laitta välit poikki sisaruksiin vanhempien kuoltua ja pitävät vihaa muutaman euron takia.
- että jotkut kehtaa
Mitenhän sinun mielestäsi tuo jako olisi pitänyt mennä? Veljenpojallesi olisi pitänyt mennä vanha kamera, telkkari ja taulut... ja sinulle se vanha pöytäkello?
Olisit sanonut sanottavasi kun oli mahdollisuus. Turha enää siitä on valittaa. - perillinen 2
vaivaa, olisi kai pitänyt siellä paikanpäällä pitää puolensa eikä vaan sönköttää. Kukaan täällä ei tiedä teidän perheen taustoja niin että voisi sanoa oliko oikein tai väärin. Kummallista etä lähes jokaisessa perunkirjoituksessa tulee riitaa, siksipä minä ja mieheni tehtiin keskinäinen testamentti. Meidän jälkeläisten ei tarvi murehtia perinnönjaosta ennekun me molemmat olemme mullanalla.
- edes
kaikki kotona? Vai miten kehtaa parkua täällä tuollaisista tavaroista? Osta kaupasta uusia, vai oletko ihan PEEAA kun jaksat tuollaisesta kirpparikamasta olla jollekin kade? Hyi häpeä!
- arvailee
Me arvaamme sukulaisten miettivän, paljonkohan meiltä mahtaa jäädä jaettavaksi kun kupsahdamme.
No ei jää kyllä yhtään mitään.
Olemme päättäneet irtautua yhteiskunnasta niin pitkälle kuin suinkin ja elää loppuelämämme sillä mitä olemme onnistuneet saamaan kokoon, ja myymme talomme pk-seudulta ja muutamme johonkin pieneen mökkiin maalla, puulämmitteiseen. Parin viikon päästä menemme katsomaan sitä lähemmin.
Sukulaisilla ei ole minkäänlaista oikeuttakaan odottaa mitään saamisia kun joku on kuollut. - Niinpä niin
Hoh hoijaa... haaskatko vei kaiken...mitä väliä.
Muistot on niitä parhaita. Ei kannata yhdestä kellosta numeroo ja riitaa tehdä...Ajattelet vain... no se jako meni näin.
Vaikka olisit kuinka rikas ja perintöä olis, olisitko onnellinen... En halua loukata...mutta näin on ja kerran täällä eletään. Hyvää kesää!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848