Maa oon laihuttanu about 3 viikkoa ja on lahteny kiloja pois. Nyt kuitenkin oon syony makeeta ja kaikkea paskaa 3 paivaa. Mutta huomenna taas alotan. Niin onko nyt tullu kaikki kilot ja laihdutettu osuus takaisin? Maa kuolen. sanokaa, miten niita pisteita jaksais laskea sillai ettei tuu sellasia ahmimis jaksoja.... masentaa. Mutta jatkan taas huomenna. seuraava pisteeton paiva on ens viikon torstai. Vaikuttaako mun painon pudotukseen tallaset herkuttelu jutut? mutta en aijo enaa 3 paivan pitusia pitaa, vain 1 paiva ja sitte taas ainaki viikko pisteilla... mutta mua NIIN masentaa jos kaikki on tullu takasin! Missa ajassa se lahtee uudestaa pois? olin siis eka 71, sit paino oli 67, nyt en tiia! sanokaa ainaki se, et mis ajas se paino on taas 67 jos on noussu naitten paivien aikana....argh!
oi voi
2
228
Vastaukset
- porkkana
Parin päivän mässyttely tuskin on tuonut kaikkia kilojasi takaisin ja vaikka painosi olisikin hetkellisesti noussut, lähtevät ne herkkupäivien tuomat nesteet suht nopeasti. Ei syytä paniikkiin.
On kuitenkin huono homma painonhallinnan kannalta, jos tulee tarve herkutella kolme päivää putkeen. Silloin sinun tulee ehdottomasti muuttaa laihdutustasi jollakin tavalla. Itse olen aika lailla makean perään, mutta kevennetyllä ruokavaliolla ollessanikin syön herkkuja suhteellisen usein, vaikkakin vähän kerrallaan. Ja herkuistakin löytyy keveämpiä vaihtoehtoja, jotka silti ovat herkkuja :)
Suklaanhimoani ainakin rauhoittaa mukavasti Ingmanin Tofusun-suklaavanukas, joka on lähes rasvaton (80kcal/100g, joten paljon muita vanukkaita keveämpi, vaikkei mikään superkevyt) ja uudet light mehujäät (ja mehujäät ja sorbetit yleensäkin) sammuttavat hyvin kylmän herkun nälän :) Ei kaikkea mässyä pidä korvata porkkanalla, ei sellaista laihista kukaan herkkupeppu kestä.
Sinun pitää muuttaa ajattelutapasi sellaiseksi, että et ole laihiksella, vaan muuttamassa elämäntapaasi pysyvästi terveempään suuntaan. Tällä ajattelumallilla ei ainakaan itselleni tule kauheaa tunnetta, etten saisi syödä mitään hyvää. Ajattelen vain, että syön vähemmän ja keveämpiä herkkuja.
Mutta jos sinun on mahdotonta säilyttää kohtuus herkkujen syönnissä (eli yksi lakupatukka vain lisää karkinhimoasi), on ehkä parempi pitää vain kerran viikossa kunnon karkkipäivä eikä muuta.
Ja muista, että eivät vain epäterveelliset karkit, suklaat, jätskit ja sipsit ole herkkuja! Terveellisiä herkkuja on yllin kyllin! Enkä nyt tarkoita, että pussillinen porkkanoita korvaisi pussillisen karkkia, mutta ainakin osan epäterveellisistä herkuista voi korvata keveämmillä, kuten lasten hedelmäsoseilla, keveillä mehujäillä, kirsikoilla/mansikoilla tms. naposteltavilla hedelmillä tai marjoilla. Ne auttavat hyvin ensihätään ja kun vasta terveellisten makeiden jälkeen syö epäterveellistä (karkkia tms.), ei niitä kohtaan ole enää yhtä hallitsematon himo.- yksi meista
kiitoskia kirjotuksestsi. olen itsekkin miettinyt, etta jotain pitaa muuttaa, koska elamani on sellasita etta putkee kauhee dieetti ja sit pari paivaa makeeta niin paljo ku voi jne.. ei hyva! Nyt yritan vaha erilain...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti25216645Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235361- 1152544
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152002Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361741Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111972- 59936
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28842Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?40840