..ei ole kysymys eikä kaipaa vastauksia, mutta kun itsepäisesti yritän ymmärtää miesten logiikkaa tunneasioissa...ja luettuani satunnaisotannalla tiettyjen vakkareiden ajatuksia...niin tajusin.....että..
Miesten tunneelämän varovaisuuden ja ns. "järkevyyden" takana on yksinkertaisesti se fakta, että miehet ei kestä pettymyksiä/eivät halua kokea pettymyksiä.
Tietynlainen viileys/väistelymentaliteetti on sen jälkeen tietty looginen käyttäytymismalli tunne- ja suhdeasioissa.
Naiset taas päinvastoin suorastaan "imuroivat" kaikenkarvaisia kokemuksia itselleen, välittämättä seurauksista ja mahdollisista pettymyksistä/ongelmista, mutta osaavat ne myös käsitellä sitten "paremmin" rationaalisemmin/emotionaalisemmin niin, että pääsevät niitten ylikin ja pystyvät jatkamaan eteenpäin. Syllogismin suorittakoot jokainen itse tästä....
Jep. Huono verbaalinen anti tänä aamuna, kuten tavallista, mutta anyway...
Saakohan tästä havainnosta jonkin palkinnon....
No ainakin itseymmärrys lisääntyi....
No itse asiassa
4
343
Vastaukset
- mies 31
no okei mä kerron,syllogismi on looginen päätelmä..kun sitä varmaa joku kyselee niin laitan sen tähän..=)
- ap.
=).....
- Manfred
Myönnän, että määritelmäsi varovaisuudesta ja pettymysten välttelystä sattui kohdalleen.
Mutta onko se sukupuolisidonnaista?
Eiköhän varovasti suhtautuvia väistelijöitä löydy naispuolisistakin ?- ap.
Tämä itseymmärrys ei yltänyt vielä ihan noin laajalle. Pitäisikö tämä naisten ja miesten ero nyt sitten hämärtää tai poistaa juuri kun sen löysin?
Seuraava sanahirviö joka näitä stooreja lukiessa tulee mieleen tunne- ja suhdeasioissa on sukupolvisidonnaisuus......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1178063
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1355353Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p323641Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1243574Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352604Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191896Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3571544Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?971540Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?701406Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376