Leffoja?

bootsy

joissa hyvää funkkia?

4

485

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tatu Pääkkönen

      Terve!

      Funkkaavin tietämäni elokuva on Car Wash, jonka taustalla soi lähes koko ajan Rose Roycen musiikki. Car Wash-DVD:tä saa nykyisin jopa tavarataloista.

      Se suurin funk-elokuvien joukko on 70-luvun mustat dekkarit eli blaxploitation-filmit. Blaxploitation-soundtrackejä on edelleen hyvin saatavana ja näkemissäni filmeissä musiikki on ollut hyvin esillä: kaikkia musiikkipätkiä ei välttämättä löydy levyiltä.

      Blaxploitation-filmeistä MTV3 näytti pari vuotta sitten Shaft- ja Cleopatra Jones-filmit sekä Superflyn. Loistavaa Foxy Brown-filmiä on saatavana helposti DVD:nä. Koska en vanhana pieruna tunne netin mahdollisuuksia elokuvien suhteen, pistän tähän perään puutteellisen listan blaxploitation-filmeistä: Truck Turner, Three Tough Guys, Short Eyes, Slaughter, Slaughter´s Big Rip-Off, Coffy, Sheba Baby, Friday Foster, Trouble Man, The Mack, Mr. Mean, Three The Hard Way, Honey Baby, Honey Baby, Sweet Sweetback´s Baadaasssss Song (jonka musiikista en itse välitä), Across 110th Street, The Black Six, TNT Jackson ja Get Christie Love! Fred Williamson on tehnyt kymmenittäin elokuvia, joista kuuluisimmat ovat Black Caesar, Hell Up In Harlem, Bucktown, No Way Back ja One Down, Two To Go (joka on 80-luvun tuotantoa ja musiikiltaan vähemmän funkahtava).

      Blaxploitation-filmit varmaan vaikuttivat kaikkien action-filmien musiikkiin 70-luvulla, sillä tuntuu siltä että lähes kaikissa vanhoissa poliisisarjoissa (mm. Starsky & Hutch, Charlien enkelit) on, jos ei nyt aivan funkahtava, mutta muuten hyvä musiikki.

    • Tatu Pääkkönen

      Tämä filmi vielä unohtui listalta. Leffahan nähtiin viime talvena MTV3:lla. Oli muuten minusta tosi hauska musta James Bond-väännös: rotujen välisiä eroja karrikoitiin hyvällä huumorilla. Aika klassinen kohtaus: tiedemies Smart Brother parantelee uunituoreen agentin autoa vaarallista tehtävää varten säätämällä autostereoihin paremmat bassot!

      • Tatu Pääkkönen

        Undercover Brother tulee uusintana MTV3:lla 13.8.2006 klo 19,15 - 21,00.


    • Daddy Pop

      on Princen levyn varaan rakennettu, ja musiikin varassa se elokuva kestääkin; paras soundtrack alallaan. Myös Sign of the Times, joka on konserttitaltiointi, on sitä tseään: maailman tiukinta funkkia maailman parhaan live-esiintyjän esittämänä... kyllä, ilman pienintäkään erehtymisen mahdollisuutta se on paras konserttitaltiointileffa ikinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe