Kuka maksaa treffeillä?
Onko se naisesta imartelevaa vai noloa jos mies tarjoutuu maksumieheksi treffeillä?
Vai voidaanko jo nyt 2000-luvulla olettaa että miehet ja naiset ovat tasa-arvoisia myös tällä saralla?
Onko se naisesta imartelevaa vai noloa jos mies tarjoutuu maksumieheksi treffeillä?
Vai voidaanko jo nyt 2000-luvulla olettaa että miehet ja naiset ovat tasa-arvoisia myös tällä saralla?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Se maksaa kuka treffejä ehdottaa. Jos ehdotat naiselle treffejä joilla menette vaikka raflaan syömään niin sinä maksat koska kutsun esitit, ellei sitten toisin sovita etukäteen.
Mies maksaa kaiken: taksit, leffat, safka, juomat, pääsyliput, narikat, ohjelmamaksut eli tosimies maksaa kaiken
Varaa 180€ iltaan niin voit onnistua!
jollei maksa, ei jatkoja eikä treffejä tule joten ei kannata harkitakaan treffejä jollei ole rahaa jolla maksaa.
oon ollut töissä narikassa, ja sun tyyliset kundit yrittää aina tinkiä narikasta, tai laittaa naisensa maksamaan sen, jotta oman auton lyhennyksene jäis vähän enemmän. älä käy naisen kanssa missään, tai hanki rikas nainen niin kaikki pysyvät onnellisena!
No, minusta on hienoa, jos mies tarjoutuu maksamaan, MUTTA minä kyllä kieltäydyn ja maksan itse omat osuuteni.
Jotain pientä ehkä voisin ottaa vastaan jossain tilanteessa, mutta pääasiallisesti haluan maksaa omat kulutukseni. En halua jäädä kiitollisuuden velkaan, lisäksi olisi kiusallista, jos ajatukset alkaisivat pyörimään siihen suuntaan, että olettaakohan tuo nyt, että pitäisi mennä sänkyyn sen kanssa vastapalvelukseksi. Minä menen sänkyyn vain jos haluan miestä, en palkaksi.
..valisti eräs nainen mua. On Ok, että mies tarjoaa ensimmäisillä treffeillä esim pari siideriä yms, mutta kaiken kattavan illallisen tarjoaminen ja piikin avaaminen baarissa menee överiksi. "Mulla on vitusti rahaa" -asenne ei uppoa suurimpaan osaan naisista.
Jos kyseessä ei ole ensitreffit niin periaatteessa kutsuja maksaa kaiken ellei toisin sovita.
noloa jos mies maksaa :) Riippuu tietenkin paikasta, jos viedään jonnekin 10 tähden ravintolaan niin voi olla että setelit loppuu kesken :)
minä en kyllä anna miehen ikinä maksaa puolestani. Jos mies maksaa minä jää miehelle
"velkaa". On roskapuhetta etteivätkö miehet
odottaisi vastinetta uhraamilleen rahoille.'
Näin tasa-arvon aikoina kumpikin maksaa omat
laskunsa.
Voi eiii! kuka nainen on tollanen?? "jään velkaa jos mies maksaa" käytöstapoja ja itsetuntemusta! jos mies kutsuu naisen syömään, on aivan normaalia että hän kohteliaasti tarjoutuu maksamaan. vain juntti luulee (mies tai nainen) että sillä naurettavalla ruuan hinnalla "pitäisi saada jotain" tai sitten syö jonkun muun kanssa
Sellaisia mulkeroita ikävä kyllä on olemassa. Siis, jotka odottaa saavansa 'jotain'
Minä en antaisi miehen maksaa. Suomessa se merkitsee sitä, että on lupautunut johonkin. Vasta sitten, kun seurustellaan, voidaan maksella puolin ja toisin. Niin me teemme kumppanini kanssa.
Kyllä se on aina parempi huolehtia omista kuluistaan, jos ei eletä suhteessa. Ainoastaan silloin, kun kutsutaan etukäteen johonkin tiettyyn tilaisuuteen on selvää, että kutsuja maksaa (esim. teatteriliput).
minkä takia suhteessa toinen voi maksaa mutta treffeillä ei?! musta on kiva jos kundi tarjoutuu maksamaan - ei se toki välttämättömyys ole - mutta jos käy töissä, ja sillä hetkellä on varaa ja halua tarjota niin kauniisti kiitän ja arvostan elettä.
eletään sellasta aikaa nykyään, että kummatkin maksaa osuutensa. mies voi ehkä tarjota jotku jälkiruokadrinkit baarissa tms, muttei missään nimessä tarvi koko hommaa maksaa. ei ennenkuin seurustellaan jo vakavasti ;)
...sitten se onkin yhtä maksamista koko loppuelämä...
Siis jos mies sanoo, että "Voinko viedä sinut syömään?", niin kyllä silloin äijä maksaa. Mutta jos vaan mennään jonnekin istuun ja kevustelemaan, niin silloin molemmat maksaa omansa. Siinä keskustelun lomassa jos on kiva fiilis, niin väkisinkin tulee muutama tarjottua.
ekoilla treffeillä mies maksaa siitä eteempäin kumpikinmaksaa omansa. tietty jos mies haluu joskus tarjota jos muijal tekee tiukkaa mut ei muutoin.
eri juttu on sit ku ei eletä enää opiskeluelämää ja ku on vähän enemmän liksaa.
Että miehet maksakoon, toi vastinetta rahoille ois ihan sama jos nainen maksas! et just niin, mut mun mielestä mies maksaa, tai nainen tai ei kukaan. No se tietty riippuu tilanteesta, se maksaa joka pystyy.