Mutta nyt, kun ois päästävä eroon, niin julkinen sektori sanoo, että olisi poistettava yksityisellä. Kyllä kansaa kusetettiin sitten taas kerran.
On se kumma, että amalkaamia työnnetään suuhun julkisessa hampaanhoidossa!
10
798
Vastaukset
- yksinkertaista
Amalgaamin ja muovipaikkojen hyöty/haittasuhde ei ole ollenkaan näin yksiselitteinen. Paikkana amalgaami on kestävämpi, se mukautuu suuhun paremmin kuin muovi, koska se joustaa, mutta haittapuolena on, että se aiheuttaa joillekin vakavia allergiaoireita. Tosin hyvin pienelle vähemmistölle, mutta silti.
En missään nimessä kehottaisi otattamaan amalgaamipaikkoja pois, jos ne eivät aiheuta mitään oireita!
Muovipaikat eivät kestä, vuotavat helposti saumoista eivätkä mukaudu suuhun. Jos muovipaikat ovat ylhäällä ja alhaalla samalla kohtaa, voi purennan kanssa olla ongelmia...sitä paitsi muovipaikat allergisoivat hammaslääkäreitä vielä pahemmin kuin amalgaamit ikinä!- sekin hyvä puoli...
ei ole ympäristömyrkky jos se on suussa, muuten kyllä.
- muistuu mieleen
Tämän linkin löysin kai aikoinaan tältä palstalta, joten laitetaan se taas:
http://www.hammaslaakari.org/kuvat/lehtiartikke_Iso.jpg
Tuossa jutussa on kriittistäkin kommenttia, mutta ajattelun aihetta siitä kyllä saa. - turhaan
Itse olen nyt joutunut hammaslääkärikierteeseen kun amalgaamipaikkojen tilalle vaihdettiin muovipaikat.Kolme hammasta jouduttiin paikkaamaan uudestaan ja kaksi meni juurihoitoon.
:-( Jos rahaa löytyy,niin sitten mieluummin tilalle posliinipaikat,tosin yksi paikka taitaa maksaa näillä materiaaleilla 300-500 euroa. - esimerkiksi
julkisessa NHS:n hoidossa ei ole sallittua laittaa laajoja muovipaikkoja poskihampaiden kovaan purentarasitukseen. Amalgaami tai kruunuhammas vaihtoehtoina.
- Tutkimus
Jossa vertailtiin lapsia, joilla oli amalgaamipaikkoja ja toisella ryhmällä taas ei. Olisko ollut kanadalainen tutkimus ja julkaisufoorumi joku näistä kuuluisimmista (JAMA?). Yhteenvetona oli, että amalgaamilapsilla ei ollut havaittavissa mitään epänormaaliutta terveydessä, oppimiskyvyssä jne verrattuna kontrolliryhmään. Veren elohopeapitoisuus oli hiukan korkeampi, mutta selvästi alle kaikkien suositusarvojen. Elohopeaa tulee elimistöön paljon enemmän esim. ruuan mukana kuin amalgaamipaikoista.
- miksi hampaat mustuu
kun niissä on isoja amalgaamipaikkoja. Minulla on kolme isoa amalgaamimöykkyä poskihampaissa, ikää niissä on varmaan jotain 30 v. Nyt aika on jättämässä kahta niistä ja olen tarkemmin syynannut hammasjäännöksiä ja todennut että ihan MUSTIA, jotakin liukenee noista paikoista, turhaa väittää että paikoissa on vain metallimuodossa elohopaa ja hopeaa (?), kyllä ne reagoi jotenkin, olisikohan sulfideja kun ovat noin mustia. Ja jos reagoivat muodostaen liukoisia yhdisteitä, niin voi hyvinkin olla että niitä on muuallakin kropassa. Onkohan se sitten vaarallista?
- jygge
miksi hampaat mustuu kirjoitti:
kun niissä on isoja amalgaamipaikkoja. Minulla on kolme isoa amalgaamimöykkyä poskihampaissa, ikää niissä on varmaan jotain 30 v. Nyt aika on jättämässä kahta niistä ja olen tarkemmin syynannut hammasjäännöksiä ja todennut että ihan MUSTIA, jotakin liukenee noista paikoista, turhaa väittää että paikoissa on vain metallimuodossa elohopaa ja hopeaa (?), kyllä ne reagoi jotenkin, olisikohan sulfideja kun ovat noin mustia. Ja jos reagoivat muodostaen liukoisia yhdisteitä, niin voi hyvinkin olla että niitä on muuallakin kropassa. Onkohan se sitten vaarallista?
Jos omassa suussa amalgaamit hermostuttaa, kannattaa harkita lisäravinteeksi seleeniä. Se osallistuu myrkkyjen, mm elohopean poistamiseen kehosta. Lähes kaikissa monivitamiinivalmisteissa nykyään onkin mukana seleeni.
- aika pieni
jygge kirjoitti:
Jos omassa suussa amalgaamit hermostuttaa, kannattaa harkita lisäravinteeksi seleeniä. Se osallistuu myrkkyjen, mm elohopean poistamiseen kehosta. Lähes kaikissa monivitamiinivalmisteissa nykyään onkin mukana seleeni.
käytänkin silloin tällöin seleenitabletteja, ongelma vain ettei tiedä mikä on liika-mikä riittävä
- jygge
aika pieni kirjoitti:
käytänkin silloin tällöin seleenitabletteja, ongelma vain ettei tiedä mikä on liika-mikä riittävä
Täältä löytyy seleenin saantisuositus:
http://www.tohtori.fi/?page=5530281&id=2760811
Jotkut puhuvat isommista päiväannoksista:
http://sfnet.fi/group.php?id=7566&newsgroup=sfnet.keskustelu.terveys&sid=&bf=1
Yo keskustelussa on useampia viestejä.
Omat elämäntavat lisäravinteineen täytyy parhaan saatavilla olevan tiedon perusteella itse päättää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle152081Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631425Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061409Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681245Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51212Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311027En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521016Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell56994- 47991
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti335973