Vaiko eikö?
Frank Zappa funkia
tontza
81000
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No ei.
mutta tässä sulle lista:
http://counterpunch.org/playlist05202006.html
Hauska rock-äijähän se Zappa oli, mutta auttoi sen verran soulin ja funkin asiaa ottamalla yhtyeeseensä George Duken, josta tuli sittemmin kuuluisa tuottaja/säveltäjä/pianisti/laulaja.
vois olla.
on vähän mahdoton luokitella, sen verran monipuolinen mies.. Laita--->Laita
Itse en oo niin paljoo kuullu, että osaisin sanoa, mitä se on eniten tehny. Sen levytki on niin erilaisia... Niin mahtavaa huumoria joissain biiseissä et huh..
zappa on fuusiojazia, progea, klassista musiikkia, rockia, country-poppia ja vaikka mitä. Jostain syystä ei kyllä tule yhtään funk biisiä mieleen. on niitäkin varmaan. turha luokitella.
Zappahan nyt oli mitä vaan. 70- luvun puolivälistä asti olen musiikkia kuunnellut,ja bändejä tulee ja menee, mutta Zappa on ja pysyy.
Zappa tosi sekopäinen ihminen oli. Lapsilleen nimet oudot antoi. Musiikkia kaunista ja asiapitoista teki. Vanhimmat zapat on mun mieleen. Ja funkkia kyllä aika vähän löytyy sen musiikeistä, äijästä kyllä, muttei musiikista.. Se on semmosta ihmeellistä vaihtelevaa ja monipuolista psykedeelistä rokkia kaikkee muuta mahollista ja niistä keitetty semmonen upeesti maustettu, suolanen mutta makea soppa, jossa pysyy lusikka pystyssä ja vieressä on ihmeellistä kastiketta.
Zappa soi(Best band....) ja surffaan. Löyty tää juzka. Promille päällä. Riimii. Oli ilo ja onni olla paikalla, kun maestro oli stadissa, olikohan ollu-88. Kategorioi Zappa ny sitte. Sopii kaikkiin fiiliksiin. Nyt tulee se Baltimore-biisi, tää on jotain sanoinkuvaamattoman sielua hivelevää.
Onkohan meille hulluille joku oma sivu?