5 kk vanha, vaihdanko??

Tehomiäs

Olen ajellut nyt -06 autollani lähes 5 kk ja 7 tkm, tekisi autokuumeessa mieli vaihtaa se tehokkaampaan toisenmerkkiseen, lähes sama lähtöhintaluokka. En ole vielä uskaltautunut autokaupan ovea avata, koska koukkuun voi jäädä ja joutua kaupan tekoon.

Mitäs mieltä: kannattaako ajella vaikka hammasta purren (nykyisessäkin on tehoja sinänsä vähintään riittävästi mutta toisessa ehdokkaassa sanotaanko sitten reilusti yli minkään normaalitarpeen) nykyiselläni sen alunperin suunnittelemani 3 vuotta, vai vaihtaa nyt uudenkarheana toiseen? Kyllähän se ajatteluttaa esim. toimituskulujen (600 eur) sekä talvirengaspaketin ja lohkiksen hintojen hukkaanmeno jos vaihtaa, ja tietty väliraha koska eka vuosi kallein auton hinnantippumisessa.

Eli: mitä tehdä?

4

1300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtanut

      Näin karkeasti ottaen hyvitys 0.5-1 vuotiaasta autosta, jos uuden vastaavan listahinta autolla on 30 teur ja siinä on normaalit jutut(toim.kulut, metalliväri, lohkolämmitin kahdet renkaat eli noin 2 teur varusteet) niin vaihdossa on 25-26 teur. vaihdettaessa samanhintaiseen uuteen ja väliraha noin 6-7 teur.

    • autonvaihto

      Tuskinpa autonvaihto ikinä mitään kannattavaa bisnestä, mutta jos pelimerkkejä löytyy niin vaida ihmeessä. On se tuskaista väkisin ajella vielä 2,5 vuotta autolla jossa ei oikeesti viihdy.

    • Köyhälistö

      jos sulla on varaa vaihtaa autoa puolen vuoden välein niin siitä vaan.

    • jaman jaaman

      ...itsetunnostasi ja pippelin koosta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      264
      16953
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5458
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2581
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2058
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1762
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      996
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      880
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      880
    Aihe