Katoavat

kiinalaiset?

Mihin nämä ihmiset voivat "kadota"? Jäävätkö he Suomeen piilottelemaan? Miten on mahdollista elää missään maassa ilman oleskelulupaa? Miten voi tehdä työtä, mitä tehdä jos sairastuu?


Kiinalaisnuoria katosi Oulun turvapaikkakeskuksesta

Julkaistu: 15:23

Suomenlahden merivartiosto tutkii neljän 16–18-vuotiaan kiinalaisen turvapaikanhakijan katoamista Oulun vastaanottokeskuksesta. Nuoret katosivat maanantai-iltana.

Nuoret saapuivat Suomeen viime vuoden joulukuussa joko toisen henkilön tai väärennetyillä matkustusasiakirjoilla.

Sisäasiainministeriössä ja keskusrikospoliisissa on seurattu kiinalaislasten ja -nuorten katoamiseen liittyvää ilmiötä jo jonkin aikaa. Sisäministeri Kari Rajamäen (sd) mukaan on syytä epäillä, että kadonneiden turvapaikanhakijoiden tapaukset liittyvät kansainväliseen, järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Mahdollisesti kyse on ihmiskaupasta.

Pohjoismaisista vastaanottokeskuksista on 2003–2006 kadonnut yli sata alaikäistä kiinalaista. Ruotsissa nuoria on kadonnut 97, Suomessa 14, Norjassa 2 ja Tanskassa 28.

Lisäksi Suomesta on vastaavana aikana kadonnut 21 aikuista kiinalaista turvapaikanhakijaa.

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Kiinalaisnuoria katosi Oulun turvapaikkakeskuksesta/1135220017967

1

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miehia olet

      Ei takuulla jaa suomeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      64
      4231
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      67
      4181
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      107
      2900
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      55
      2782
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      1992
    6. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1989
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1669
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1503
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      109
      1343
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1271
    Aihe