Nyt Lordi-fanien moraali on puntarissa

Seiska-lehti saattoi tehdä hieman epähienosti, kun pani Lordin kasvot ilman naamaria etukanteensa.

Nyt kuitenkin on fanien vuoro näyttää, onko Lordin taustalla hyvät vai pahat voimat, kun itsehillintää tarvitaan.

Joku hätähousu on jo alkanut uhata Seiskan toimitusta, mutta juuri sillä tavalla pilataan myös Lordin maine.

Anteeksiantavalla ja ymmärtäväisellä asenteella saataisiin nyt Lordin yhtyeelle paljon ylimääräistä pr:ää, kun ei lähdettäisi provokaatiooon mukaan.

Löytyykö siis faneilta sitä hyvän puolella toimimisen halua, vai annetaanko pahalle pikkusormi heti, kun ensimmäinen kiusaus osui kohdalle?

17

1040

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhtä

      fanaattisia kuin ääri-islamistit, sehän on jo todettu tällä palstalla!

      Fanien nimitys voisi olla lordistit!

      • ei sii mitää

        Kun myöntää asian rehdisti. Lukijoissa tiukkoja `kärsissittimejä`. Ne selvän ottaa.

        Nyt ymmärrän traumaattisen lapsuutesi taustaa taas hiukka enemmän. Lordi on yks testi.
        Hän jakaa miehet isäntiin ja niiden varjoihin.

        Lordi; kuin hapekas pulssi ummehtuneeseen pystykorvaluterilaiseen vesialtaaseen.
        Hyvä Lordi v.2006-2007 kulttuuritapaus.


    • kauhian hämmästyny

      Kuin voi lordin voitto suistaa elämän raiteiltaan noin pahasti, oot tehtaillut varmaan kymmenen lordi alotusta, jos ei riitä huumoria ja iloa euroviisuvoitosta, vaihda jo ainakin levyä, vähän kevyempään...

      • Mikäli lehtikirjoituksiin on uskominen, monet suomalaiset käyttäytyivät kuin päättömät kanat Lordin voiton jälkeen.

        Kai minäkin saan osoittaa innostustani euroviisuvoitosta omalla erityisellä tavallani?

        Iloa tunnen aina, ei se ole hirviöbändin riekkumisista kiinni...


      • olevan kovasti
        Hitman-1 kirjoitti:

        Mikäli lehtikirjoituksiin on uskominen, monet suomalaiset käyttäytyivät kuin päättömät kanat Lordin voiton jälkeen.

        Kai minäkin saan osoittaa innostustani euroviisuvoitosta omalla erityisellä tavallani?

        Iloa tunnen aina, ei se ole hirviöbändin riekkumisista kiinni...

        otettu lordin voitosta. Niin monta aloitusta aiheesta olet tehnyt. Tosin negatiivis-sävytteisiä. Jotenkin taustalta henkii perisuomalainen kateus sellaista kohtaan joka menestyy. Niinpä niin. Keteus vie kalatkin vedestä.


    • loiri vani

      Kosto on suloinen..
      Seiska teki maailman halpamaisimman tempun.
      Menivät tekemään niin niin typerästi.
      Lordihan pyysi että lehdet kunnioittaisivat heitä eivätkä kuvia ilman maskia julkaisisi.
      Hakataan seiskan päätoimittaja...kyllä se meille anteeksi antaa??? =) Muutenhan Seiskalla menisi vain maine??

      IRTISANOTKAA SEISKAN TILAUKSENNE!!!

      • Hyvä häviäjä ei kosta.

        Jos Seiska-lehti otti nyt faneista tilapäisen niskalenkin, voitte kääntää asian eduksenne pelaamalla reilua peliä.

        Kostamalla pilaatte vain idiolienne maineen lopullisesti...


      • Tollo
        Hitman-1 kirjoitti:

        Hyvä häviäjä ei kosta.

        Jos Seiska-lehti otti nyt faneista tilapäisen niskalenkin, voitte kääntää asian eduksenne pelaamalla reilua peliä.

        Kostamalla pilaatte vain idiolienne maineen lopullisesti...

        Seiska kelpaa ainoastaan ulkohuussiin, hieman liian kovaa ja liukasta siihenkin. Seiskan bisnesideahan on rahat pois tyhmiltä sohvaperunavässyköiltä, journalistinen vapaus on huipussaan ilman mitään moraalia tai vastuuta juttujen sisällöstä. Bisnen is Bisnens. PS: Vituttaa sekin etten itse keksinyt ko. bisnestä ensin. En tajunnut että suomen kansa on niin v....tun tyhmäää että lukevat vuositolkulla jonkun Paris nimisen bimbon ja muiden tyhjäpäiden ratkikiinnostavista seikkailuista tavaratalojen ja höpöhöpögaalojen kiehtovassa maailmasssa.

        Ai joo, onhan meidän valtakunnan ykköslehti (HS) ja Erkon suvun kultakaivos linjannut aiheensa toki paremmin. Valtava möly jostain kuppasten makasiinien polttamisesta ja siitä kuinka poliisi hakkaa viattomia nuorisoekoterroristeja kun vähän makkaraa paistaa ja pätkätöistä keskustelee. Hesari taitaakin tuon nuorten per....een nuolemisen nykyään. Tekopyhää kaunistelua jos väittää että juopot vapputerroristit olisivat mitään muuta kuin juoppoja työtä vieroksuvia roskaläjiä. Oli vaan mukava polttaa makasiinit (kakaroiden tulitikkuleikkejä) ja sillä siisti, ei siinä sen syvällisempiä ole ollut vaikka hesarin asiantuntijana olisi kuinka tekniikan tohtori.

        Huh huh, nyt vedän perjantaikalsarikännit, iltasella sit ajan akan ja kakarat kirveen kanssa yöksi pakkaseen.


    • Aivan totta!

      "Anteeksiantavalla ja ymmärtäväisellä asenteella saataisiin nyt Lordin yhtyeelle paljon ylimääräistä pr:ää, kun ei lähdettäisi provokaatiooon mukaan."

      Samaa anteeksiantavaa asennetta olisin odottanut myös yhdysvalloilta kun Osama täräytti pari vaivaista pilvenpiirtäjää matalaksi. Mutta ei! Yhdysvallat antoi pahalle pikkusormen ja lähti tuhoamaan koko islamilaista maailmaa, viattomia etunenässä...

    • huccareissu

      Meikäläinen ei ole digannut Lordista ikinä. Nauroin silloin kun kuulin joskus -90 lopulla Lordista, ja naurettavalta tuntuu vieläkin. Vaan minua vituttaa sen paskaläpyskän toiminta!! Ne suoraan kusee Lordin jaloille, paskiaiset!

    • kerrakseen

      Mitä vouhotatte?? Ennen seiskaa on Lordista ilman maskia ollut kuvia Saksalaisessa lehdessä (nimeä en muista) ja Aftonbladetissa.
      JÄITÄ HATTUUN.

      • ????

        Aftonbladet ja Bild. Suomalaiselle taatelintallaajalle _vähän_ harvinaisempia painotuotteita.


    • aivan oikein

      Minusta nämä loordi-fanit voivat aivan hyvin lopettaa tilauksensa ja irtonumeroiden ostamisen. Mielenilmaus on aivan korrekti ja jokaisella on se oikeus tehdä ilman mitään moraalisaarnoja anteeksiannosta sun muusta.

      Tämä lordin asia ei minua niinkään kiinnosta vaan sen mukanaan tuoma ymmärrys siitä, että ns. pieni ihminen voi sittenkin tehdä jotain suuria vaikuttajia vastaan. Ei vieläkään yksinään eikä lehtilmoituksilla mutta netin kautta saadaan nopeasti ja tehokkaasti kerättyä porukkaa epäoikeudenmukaisuuksia vastaan ja vaikka mielipiteet eivät mitenkään vaikutakkaan niin silloin kun kuvaan saadaan taloudelliset menetykset tai niiden uhka, saadaankin yllättäen vastakaikua ja ymmärrystä "väärintekijän" taholta. Osto ym. boikotit laajasti toteutettuina ovat oiva ja lisäksi erinomaisen väkivallaton keino vaikuttaa.

      Toivon todella lordifanien irtisanovan tilauksensa aivan järjestään ja olemaan koskaan ostamatta kyseistä lehteä. Myös laitoksissa ja työpaikoilla heidän tulee pyrkiä vaikuttamaan siten, että nekin lopettavat tilauksensa.

      Kyseinen lehti on lienee kaikkein huonoin suomessa ilmestyvistä lehdistä ja se joutaa kadota vaikkei olisi mitään kuvia koskaan julkaissutkaan.

      Sisua ja selkärankaa kaikille lordisteille, älkää enää koskaan edes koskeko koko lehtiseen.

      • todellinen

        totuudentorvi, lukekaa oikeaa faktaa!!


      • Huvittunut-1

        Sen, joka julkaisi ne Muhammed-kuvat?

        Nyt suhtaudut Suomessa painettavaan lehteen kovin ankarasti.

        Olitko talvella muslimien puolella? :))


      • piirroksista?
        Huvittunut-1 kirjoitti:

        Sen, joka julkaisi ne Muhammed-kuvat?

        Nyt suhtaudut Suomessa painettavaan lehteen kovin ankarasti.

        Olitko talvella muslimien puolella? :))

        Siellä varttineekerit ppolttivat lähetystöjä PIIRROSTEN JA SARJAKUVIEN takia! Ei ihan suoraanverrannollinen Lordiin/Putaansuuhun!

        IDIOOTTI!


      • mutta kuitenkin
        Huvittunut-1 kirjoitti:

        Sen, joka julkaisi ne Muhammed-kuvat?

        Nyt suhtaudut Suomessa painettavaan lehteen kovin ankarasti.

        Olitko talvella muslimien puolella? :))

        Yritin jo tekstissäni tuoda esille sen, ettei minua kiinnosta lordi, ei naamion kanssa eikä ilman. En kertakaikkiaan pysty enää yksinkertaistamaan sanomaani en ainakaan niin paljon, että esim. sinun käsityskykysi riittäisi sitä ymmärtämään.

        Yritin sanoa jotain boikottien voimasta jos siihen saadaan mukaan nopeasti paljon osallistujia mutta sinä ymmärsit minun puhuneen muhamedin ja lordin kuvien julkaisusta sekä toisen niistä olevan sallittua ja toisen kiellettyä.

        Muhamedin kuvien julkaisu johti arlan tuotteiden rajuun boikottiin ja toi arlalle satojen miljoonien tappiot ja tuo edelleen. Boikotti toimi toivotusti. Saman haluaisin nähdä lordin suhteen. En siksi, että minua lordi kiinnostaisi vaan siksi, että nähtäisiin mitä seurauksia se aiheuttaa.

        Tiedän kirjoittaneeni turhaan tämänkin koska ymmärryksesi ei edelleenkään riitä mutta tulipahan taas kerran yritettyä.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      62
      1841
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      54
      1166
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1107
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1039
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      980
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      92
      911
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      116
      908
    Aihe