Pää pystyyn

Ihan hyvä

"Maailma on vaarallinen paikka, ei niiden vuoksi jotka tekevät pahaa, vaan niiden vuoksi, jotka katsovat vierestä, eivätkä tee mitään."

Albert Einstein


Tuo lause kiteyttää aika paljon.

Minulla tilanne on se, että minua kammetaan myös pois elannon lähteestäni.
Katseista ja kohtelusta päätellen siihen on myös pystytty.
Märäaikaisuus loppuu piakkoin ja odottelenkin yhteydenottoa työnantajan puolelta.

Aluksi kun huomasin kiusaamisen, menin melkein psykoosiin. Unta en saanut ja paino tippui kohisten. Tein siitä syystä virheitä ja pelasin niin kiusaajien pussiin.
Itsemurha hiipi myös mieleeni, ja suunnittelin jo kirjettä jossa muistan työtovereitani nimeltä.

Kiusaajat eivät taida miettiä sitä, että kaikki eivät ole niin kovettuneita ja karskeja kuin he?...

4

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaiken kokenut

      Älä tee itsellesi mitään pahaa. Olet äärettömän arvokas ihminen ja elämä on lyhyt muutoinkin. Itseään ei tarvitse kenenkään hävetä.
      Hävetkööt ne kiusaajat ja työnteon häiritsijät.
      Se on koko työporukan ja työnantajan syy, jos eivät kykene lopettamaan sellaista toimintaa mikä tuottaa mielipahaa ja sairastuttaa työntekijän.
      Hävetkööt ne, jotka katsovat kiusaamista vierestä eivätkä tee mitään.

    • Eivät mieti mitään, heille tunteet ovat vain osoitus heikkoudesta, vaikkakin monet osaavat hyvin näytellä tunteensa.

      Terveyden kustannuksella ei kannata olla yhdessäkään työpaikassa.
      Uusia työpaikkoja tulee, kunhan terveys on kunnossa.

      Ystävämme A.Einstein on lausunut monta muutakin paikkansa pitävää asiaa ihmisistä ja ihmiskunnasta, englanninkieliset linkit löytyvät profiilisivultani.

      Arvosta itseäsi, kiusaajat pyrkivät tekemään juuri päinvastoin, koska heillä ei ole tunteita.

      Tunteet ovat inhimillisyyttä, tunteettomuus on psykopaattisuutta.

    • romahdus

      Samanlaisia kokemuksia täällä. Minua hiostettiin, ärsytettiin ja painostettiin niin työkavereiden kuin esimiehenkin toimesta. En alkuun tajunnut että kyseessä on työpaikkakiusaaminen, mielestäni kun olen aina ollut hyvin ihmisten kanssa toimeentuleva ja neutraali siinä mielessä etten ole ketään omasta mielestäni ärsyttänyt. En tajunnut silloinkaan kyseessä olevan rankemman puoleisen kiusaamisen kun kiloja tippui n.6kg lyhyen ajan sisällä ja kyvyt nukkua normaaleja yöunia hävisivät. En vieläkään tajunnut, mielestäni minulla meni hyvin. Kaikki iski tajuntaani vasta siinä vaiheessa kun saavutin psykoosin (varmaan aiheutui siitä kun tajusin tilanteen) ja löysin itseni sairaalasta. Juuri tätä ennen tai samana päivänä olin ehtinyt irtisanoutua... Enkä kaipaa takaisin. Uusi työpaikka ja toimiva työyhteisö ovat auttaneet toipumisen alkamisessa. Jos vain voit tee jotain ajoissa... Ei kannata katsoa loppuun asti!

      • kaikille kiusatuille

        Työpaikallani kaikki ovat varpaisillaan.
        Minun takiani määräaikaiset jotka ovat vuosikausia tehneet samaa työtä ovat nyt kouluttamassa itseään uusiin töihin, ainoastaan siksi, että huomasivat mihin höykkyytykseen ja seurantaan minä olen joutunut. Eli, olenko tehtävieni tasalla, osaanko tehdä aloitteita yms.

        Minun tekemisiäni seurataan; Juttelenko liian pitkään, pidänkö pitkiä taukoja, osaanko työni jne. (Turhaan yrittävät)
        Minä olen se syntipukki kaikkeen mikä menee vinoon, kaikki sysätään minun harteilleni ja muiden ei tarvitse pingottaa. Kun sen huomasin, niin tein tuplasti töitä.
        Mutta tiedättekö mitä? Ainahan voi sabotoida toisten töitä... Miten sellaista vastaan voi taistella :´(
        Ja kaikki vakinaisten työntekijöitten toimesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      28
      2849
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2641
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      26
      2353
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1904
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1483
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1463
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1173
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1173
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1015
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      958
    Aihe