Soitto minisormilla?

---

Olen omistanut skittan jo n. 2½ vuotta, ja kävinkin tunneilla n. vuoden ajan, mutta sitten en enää jaksanut kulkea siellä niin lopetin. Tunnit olivat lähinnä klassista, ja sointuja en oikeastaan siellä harjoitellut.

Mutta siis asiaan: omistan melko lyhyet sormet, niin onko niillä sitten kun kunnolla oppii soittamaan kovin hankalaa soittaa? Jonkin verran olen rämpytellyt itsekseni, mutten vielä oikein osaa mitään käytännössä. Ja entäs vaikuttaako sormien vinous soitonlaantuun mitenkään?

4

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • High

      Suomen ensimmäisellä todellisella kitarasankarilla Albert Järvisellä oli lyhyehköt sormet, mutta niin vain mies soitti itsensä suomalaisten sydämiin. Hyvää tatsia ja nopeuttakin riitti, joten ei lyhytsormisuus ole este. Homma lienee vain viitsimisestä eli korvien välistä kiinni. Älä lannistu, anna kitaran laulaa vaan!

    • pienet sormet

      Kokeilepa 7/8 -osa kitaraa.

      • amatöö_ri

        mun mielestä soitto valuu aivoista sormiin. ei ne sorrmet kellään niin musikaaliset luonnostaan ole, vaan ne pitää opettaa soittamaan. Aivoista valuva musiikki sormien kautta kuuluu musiikkina, aikas sama millaset sormet, hermotus kasvaa ajan myötä soittoon ja ihminen on uskomaton oppimaan kun intoa riittää.


      • ei amatööri
        amatöö_ri kirjoitti:

        mun mielestä soitto valuu aivoista sormiin. ei ne sorrmet kellään niin musikaaliset luonnostaan ole, vaan ne pitää opettaa soittamaan. Aivoista valuva musiikki sormien kautta kuuluu musiikkina, aikas sama millaset sormet, hermotus kasvaa ajan myötä soittoon ja ihminen on uskomaton oppimaan kun intoa riittää.

        Kyllä niin.

        Mutta sitten myöhemmin mennään niin korkealle tasolle, että tulee fysiikka vastaan. Silloin on tärkeätä pienimmätkin soiton sujuvuuteen ja rentouteen vaikuttavat seikat ja soittoasennon luonnollisuus.

        Sellainen akustinen kokokitara, jota kaupasta saa, on mielestäni miehen käsille ja vähintään 170 -senttiselle soittajalle sopiva. Lyhyemmän, mikäli on sopusuhtainen, saattaa olla vaikea saada vasemman käden rannetta rennoksi, sillä koppa on liian iso ja kaula liian pitkä. Soittaja, jolla on pienemmän kädet, kuin miehillä yleensä, kannattaa hankkia pienempi kitara tai ainakin sellainen soitin, jossa on kapeampi kaula, lyhyempi mensuuri ja kielet matalalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6023
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2833
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe