Eli pariin otteeseen olen tältä palstalta laihdutus kumppania yrittänyt etsiä. Sellaista jolla olisi useamman kymmenen kilon pudotus urakka edessä (itsellä bmi yli 50).
Etsin siis tsemppikaveria/ystävää joka pysyisi urakassa mukana oikeasti, eikä luovuttaisi heti parin päivän tai viikon päästä.
Olisi kiva muutenkin löytää ystävä, jonka kanssa pulista elämän iloista ja suruista. Kaikesta maan ja taivaan väliltä.
Itse olen 30vee, kahden lapsen äiti.
Jos tunnistat itsesi, tai olet samanlaisessa elämän tilanteessa, niin viestiä vain tänne palstalle!!!
TODELLA ylipainoisia
14
2113
Vastaukset
- kelpaanko minä?
Minä olen 39v.nainen, minulla on kaksi poikaa.
Voisin ruveta kanssasi mailailemaan.
Itselläni on sellainen 20kg painonpudotus, kelpaanko? - BMI yli 40
Olen melkein kolmikymppinen kotiäiti ja painoa pudotettavana myöskin todella reippaasti. Tulen mielelläni tsemppikaveriksi, laitahan postia osoitteeseen am77@netti.fi
- sinulle.
Itse aloitin 10kk sitten pudottaa painoa ja BMI oli silloin 35. Nyt se on 27,5 ja jos jaksan vielä tsempata niin kun vuosi tulee täyteen on mulla mahdollisuus päästä BMI25, eli vuoden pudotukseksi tulisi 10 pykälää (kiloissa se on n.35).
Eli pitkäjänteistä hommaa tämä on ja sen takia mitään kitukuureja ei kannata kokeilla. Sulla on vielä isompi urakka edessä, mutta se ei ole mahdoton. Alkuun ei kannata asettaa tavoitteita, vaan vasta kuukauden päästä, kun näkee miten se paino putoaa. Sitten asettaa itselleen tavoitteita 5 tai 10 kilon välein, ja mielummin vähän liian väljiä. Jos asettaa liian kovia tavoitteita niin niistä todennäköisesti vain turhaa masentuu jos niihin ei sitten pääsekkään. Jos ja kun tulee lipsahduksia tai jää tavoitteista, niin silloin kannattaa miettiä mikä on mennyt pieleen ja mitä pitää tehdä tulevaisuudessa toisin.
Tuli vähän sekava viesti, mutta tsemppiä sulle projektiin. Ja isoissa projekteistahan täytyy pitää kirjaa ja tehdä analyyseja, silloin maksimoi onnistumisen mahdollisuudet. Ota mittoja (kerran kuukaudessa) ja paino vaikka kerran viikossa, esim perjantai aaumuisin. Ja tarpeen tullen pidä ruokapäiväkirjaa. Itsestään laihtuminen onnistuu harvoilla vaan sen eteen on tehtävä töitä. - kohtalotoveri
on myös bmi yli 50... olen 25v ja lapseton... kelpaanko mukaan?
- ryhmä?
Minä olen 25 vuotias ja bmi on lähellä 50.
Olisiko ihan tuhoon tuomittu idea perustaa esim. joku msn yhteisö jossa olisi vain ihmisiä joilla olisi bmi ainakin yli 40-43 tai sitten kilojen mukaan, että pudotettavaa olisi ainakin 50-60 kiloa...? (En nyt yhtään tiedä onko noi kilot ja bmi:t mitenkään suhteessa toisiinsa.. mutta siis ideana tuo.) Ja tarkoitan ihan jotain pientä ryhmää, noin viidestä setsemään henkilöä?
Jos joku tästä innostuisi, niin voisin ehkä yrittää perustaa sellaisen, jos vain osaan =)- kohtalotoveri
Minä voisin ainakin olla kiinnostunut!
- Miin
vai onko jo liian myöhäistä...
Mulla tuo arvo 47 ja paljon siis pudotettavaa...
Ikää piakkoin 27 ja vielä lapseton, eikä hoitoonkaan meinaa tällä painolla päästä... Siinä siis motivaattorikin. Lapsia mieleni tekevi...
Pitäis vaan se potku jostain saada...
ilmoitelkaa jos vielä mahtuu mukaan!
minmie@suomi24.fi - yks vaan
Miin kirjoitti:
vai onko jo liian myöhäistä...
Mulla tuo arvo 47 ja paljon siis pudotettavaa...
Ikää piakkoin 27 ja vielä lapseton, eikä hoitoonkaan meinaa tällä painolla päästä... Siinä siis motivaattorikin. Lapsia mieleni tekevi...
Pitäis vaan se potku jostain saada...
ilmoitelkaa jos vielä mahtuu mukaan!
minmie@suomi24.fiHaluan myös mukaan ryhmään, painoa pitäisi saada rutkasti alaspäin, painoindeksini lienee yli 50. Ottakaa yhteyttä, laihdutaan yhdessä.
- ryhmä...
Olen nyt saanut jo jonkun näköisen msn sivuston kasaan. Mikään mestari en tosin vielä käytössä ole, mutta eiköhän sekin tässä harjaannu :)
Lähetä hakemus yhteisön osoitteeseen:
HyvaOlo@groups.msn.com
Kerro ainakin etunimesi, ikäsi, pituus/paino ja mistä päin suomea olet sekä joku pieni juttu itsestäsi. Tai mitä ikinä haluat =)
_Muista liittää sähköpostiosoitteesi mukaan!_
Ideana on siis saada kasaan pieni alle 10 henkilön ryhmä, joiden BMI on yli 45, ikä 25-35 vuoden välillä ja joilla kaikilla olisi halu elää terveellisemmin ja saada pudotettua painoa terveellisin elämäntapamuutoksin.
Nuo arvot nyt ovat lähinnä viitteellisiä, tarkoituksena on vain saada kokoon suurinpiirtein samanikäisiä ja kokoisia ihmisiä, joten jos nyt et ihan (mutta melkein) noihin annettuihin lukuihin mene, niin voit silti lähettää hakemuksen yllä olevaan osoitteeseen.
Toivottavasti saadaan kiva ja rento porukka kasaan! - ryhmä...
ryhmä... kirjoitti:
Olen nyt saanut jo jonkun näköisen msn sivuston kasaan. Mikään mestari en tosin vielä käytössä ole, mutta eiköhän sekin tässä harjaannu :)
Lähetä hakemus yhteisön osoitteeseen:
HyvaOlo@groups.msn.com
Kerro ainakin etunimesi, ikäsi, pituus/paino ja mistä päin suomea olet sekä joku pieni juttu itsestäsi. Tai mitä ikinä haluat =)
_Muista liittää sähköpostiosoitteesi mukaan!_
Ideana on siis saada kasaan pieni alle 10 henkilön ryhmä, joiden BMI on yli 45, ikä 25-35 vuoden välillä ja joilla kaikilla olisi halu elää terveellisemmin ja saada pudotettua painoa terveellisin elämäntapamuutoksin.
Nuo arvot nyt ovat lähinnä viitteellisiä, tarkoituksena on vain saada kokoon suurinpiirtein samanikäisiä ja kokoisia ihmisiä, joten jos nyt et ihan (mutta melkein) noihin annettuihin lukuihin mene, niin voit silti lähettää hakemuksen yllä olevaan osoitteeseen.
Toivottavasti saadaan kiva ja rento porukka kasaan!myöskin tämän osoitteen kautta pitäisi päästä lähettämään ihan oikea hakemuskin, koittakaa ensin toimiiko tämä, jos ei niin laittakaa sitten tuon sähköpostin kautta sitä hakemusta.
Niin ja unohdin äsken mainita, että ryhmän nimeksi tuli siis Hyvä Olo!
Tästä linkistä pitäisi löytyä hakemus kyseiseen ryhmään:
http://groups.msn.com/browse.msnw?catid=104
Valitse lukittu ryhmä Hyvä Olo
- yks vaan
Hei olen todella painava ja voisin ruveta laihduttamaan kanssasi.
- anneli11
Terve
Minä olen bmi:ltä varmaan suunnilleen samaa luokkaaa. Nyt on pakko saada paino alas. Minulla on yksi lapsi ja täytän tänä vuonna 30-vuotta.
Kirjoitellaanko. - prinsessatipa69
moi
olen 36v tuula turusta.
prinsessatipa69@suomi24.fi- Matamella
HEI SUUREN PAINON PUDOTTAJAT BMI YLI 40!
Mitenköhän teidän kaikkien kävi vuonna 2006? Noinko saitte ryhmän kasaan?
Minulla BMI 41 ja ikää 27, yksi lapsi. Olen ystävän kanssa aloittanut nyt elämäntaparemontin. Ystävällä kuitenkin rutkasti vähemmän ylipainoa ja kiva olisikin kertoilla tuntemuksista jakaa ideoita vielä (vaikka etänä) jonkun lähempänä minun painohaastettani olevan kanssa ;)
Ottakaa yhteyttä ja jos satutte pääkaupunkiseudulle niin voidaan vaikka tavatakin!
kamelina@suomi24.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880