anoppi kiristää

marionettinukke

Hei miniät!
Älkää ikinä ottako anopilta rahallista apua vastaan,jos ette halua joutua ikuisen kiristyksen
kohteeksi.
Me teimme näin,ja nyt roikumme anopin marionetti-
nukkeina loppuikämme.

Hän aina vetoaa siihen kun on sitä velkaakin...
Lainasta ei ollut puhetta,hän vaan halusi auttaa.

Pitäisikö hinnoitella palvelut,että joskus tulisi "velka" kuitattua?
Vuosia tätä on jo kestänyt

Olisipa rahaa, niin kiristys loppuisi.

5

1620

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nelli-anna

      Voivottelu ei auta.
      Nyt hakemaan ylimääräistä työtä ja kituviikot esiin ja lainaa maksamaan.
      Säästäkää summa kokonaisuudessaan ensin omalle tilillenne ja sitten kertaröntillä teette tilisiirron anopillenne.
      Jos hän alkaa nipottaa, ei suostu ottamaan vastaan, vaan maksaa sen takaisin, olette siinäkin tapauksessa vapaat hänestä.
      Hänen on sen jälkeen enää turha muistutella velasta.
      Joten hihat heilumaan!

    • joustopipo

      mutta vinkiksi. Aina kun on kysymyksessä sukulaisten kanssa tapahtuvaa "raha-avun" antamista tehkää asiasta kirjallinen paperi, jossa mainitaan onko kysymyksessä laina/rahallinen avutus, koska ja miten maksetaan takaisin, eli korvataanko työllä vai maksetaanko rahalla takaisin, mikäli on tarkoitus korvata työllä olisi hyvä sopia toisen työlle hinta, joka voi olla tunti- tai urakkahinta, jos on tehtävä työ tiedossa. Tämä ratkaisi ettei pystyisi muodostamaan loppumatonta korvausvelvollisuutta, jota itsekkin tiedän muodostuneen niin monille ihan taakaksi asti.Kirjallisena molempien täytyy noudattaa yhteisesti laadittuja sääntöjä ja ehtoja jne.

      Mitä mieltä olette tästä kirjallisesta sopimesta? Itse aikoinani opin tähän, kun vanhempani ottivat nimen paperiin, jos tarvitsin rahaa murrosikäisena ja se on nykyään myös itselläni käytössäni esim. antaessa vippiä jne. ja toiminut on hyvin, vaikka kuulostakin ensin varsin pikkumaiselta. Tosi asia on, että jossain asia toimii ilman paperia, mutta jossain olen kuullut ettei toimi ilman paperillakaan tai sen kanssa.

      Sinulle ehdotan työtuntien kirjaamista ylös ja niiden huomiomista takaisinmaksun yhteydessä.Pidä aina kirjaa tunneista!

      MITÄ MIELTÄ IHMISET OLETTE TÄSTÄ KIRJALLISESTA SOPIMISESTA?.

      Aurinoista kevättä!

    • maksat takaisin

      niin älä maksa koko laina summaa. Vähennät tietenkin sen mitä työlläsi olet jo maksanut. Muuten anoppi tienaa sinulla tuplaten takaisin ja ilman kiitosta tietenkin. Niin minä tekisin. saapahan anoppi sit miettimistä, ettet olekaan niin tyhmä kuin se kuvittelee sun olevan ja luultavasti loppuu sit toi hyväksi käyttö.

    • itsestäsi kiinni

      Sehän on aivan itsestäsi kiinni se, mihin suostut! Ei sitä kukaan muu puolestasi päätä.

    • Anonyymi

      Kyllä anopit on demoneita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2368
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2028
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      1997
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1708
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1653
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      165
      1354
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      191
      1302
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1176
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      992
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe