Putaansuu on siis sanonut, että joulupukilta ei pidä riisua maskia...
Olen miettinyt, että jokaiselle lapselle selviää aikanaan, mikä totuus joulupukin maskin takana piilee. Eikä se ole vähentänyt joulun viehätystä eikä joulupukin menestystä! Miksi tässäkään tapauksessa niin kävisi? Molemmat ovat saaneet vain suurempaa myötätuntoa ja sympatiaa osakseen.
Haluammeko jatkaa lapsina vai olla aikuisia ja hyväksyä sekä nähdä, että alla on tavallisen ihmisen kasvot ja silti nauttia showsta? Aikuisen pitäisi siihen kyetä.
Tietysti voimme toivoa yksityisyyttä, yrittää hallita mediaa ja ihmisiä ympärillämme, mutta yksityisyys ei ole koskaan tarkoittanut, että ihmisistä ei saisi ottaa kuvia julkisilla paikoilla. Henkilöistä ei saa tehdä rekisteriä ilman lupaa eikä julkaista halveksuvia, kunniaa loukkaavia kuvia. Yksityisyys tarkoittaa sitä, että vaikka tiedämme tasan tarkkaan, miltä naapurimme näyttää, millaisella autolla ajaa ja missä käy töissä, emme soittele hänelle jatkuvasti puhelimella, lähetä viestejä, kolkuta oveen, yritä seurata mitä hän seuraavaksi ottaa jääkaappista syödäkseen jne...
Lordista ja Awasta julkaistiin hienot ja tyylikkäät kuvat, minulle on kunnia nähdä heidät myös tavallisissa kasvoissaan. Läpinäkyvässä yhteiskunnassa ei voi kuvitella elävänsä kuin teräsmies tai hämähäkkimies. Salaperäisyyden aika elettiin keskiajalla. Lisäksi julkkisten täytyy pystyä ottamaan täysi vastuu myös siviilielämästään, sillä he ovat faniensa esikuvia ja roolimalleja. Media palvelee osaltaan tuota puolta tehdessään yhteiskunnasta läpinäkyvän. Tavallinen ihminen tehköön osansa siinä, levittääkö ja "ostaako" hän huonoja ja loukkaavia juoruja vai levittääkö hän mieluumin hyvää sanomaa.
Meillä on siis oikeus toivoa joulupukilta kaikenlaisia lahjoja, mutta loppujen lopuksi me joudumme ottamaan vastaan ne lahjat jotka meille annetaan, nuristen tai osaamme tyytyen.
Joulupukkilinjauksen jatkoa...
11
252
Vastaukset
- Medbörjare
Vahinko vain, että suurin osa tämän palstan "faneista" ei osaa lukea, saati ymmärrä asiatekstisi sisältöä.
- Uutisoija
Annetaan kellon käydä ja pölyn laskeutua, ehkä joltain jotain jossain vaiheessa irtoaa. :-)
- Looooordi
Minua ei kiinnosta, kuka on Joulupukki.
Mutta kun Joulupukki joskus voittaa euroviisut, se alkaa varmasti kiinnostaa. Sitten pannaan Seiska asialle naamiota riisumaan!- Lue ja ymmärrä
Ei Seiska sitä naamiota riisuut.
Kyllä sen teki Putaansuu ihan itse vapaasta tahdosta.
- allekirjoittaa
viestisi sana sanalta. Juuri noin on asiat. Hyvä!!!
- Nimetön
Kyllä aikuiset ihmisetkin tarvitsevat edes hetken verran satuja ja taikaa elämäänsä. Mitä vikaa siinä voi olla, jos kansa haluaa hetken voiton hurmassaan nauttia pohjolan satuolentojen ihmeenkaltaisesta voittoretkestä? Pakkoko se oli heti viikon sisään raadollistaa ja tehdä hurmoshengestä lapsellista? Sadut ovat kautta aikojen antaneen ihmisille voimaa, lohtua ja mielikuvitusta, joista mikään ei ole huono juttu. Ei varmaan toimittajankaan työssä. Arkisia tosiasioita mahtuu kyllä tähänkin maahan jokaisen ihmisen elämän täydeltä. Joskus on tärkeämpää kuvitella kuin olla totuuden torvi.
- Uutisoija
Kyllä vain, satuja ja taruja tarvitaan, mutta jotenkin ne pitää pystyä erottamaan realiteeteista. Tuo on tietysti minun mielipiteeni, jotkut voivat haluta elää elämänsä pilvilinnoissa, mutta yleensä siitä tulee vain raunioita.
Lapsellisuudessa ei ole mitään pahaa siinä kun sillä tarkoitetaan lapsen viattomuutta, mutta tiedossa ja taidoissa voisimme kasvaa vähitellen aikuisiksi. Kuvittelu voi olla hyvä työväline ja renki, mutta huono isäntä. - Herttakuningatar
Uutisoija kirjoitti:
Kyllä vain, satuja ja taruja tarvitaan, mutta jotenkin ne pitää pystyä erottamaan realiteeteista. Tuo on tietysti minun mielipiteeni, jotkut voivat haluta elää elämänsä pilvilinnoissa, mutta yleensä siitä tulee vain raunioita.
Lapsellisuudessa ei ole mitään pahaa siinä kun sillä tarkoitetaan lapsen viattomuutta, mutta tiedossa ja taidoissa voisimme kasvaa vähitellen aikuisiksi. Kuvittelu voi olla hyvä työväline ja renki, mutta huono isäntä.että ihmiset erottavat tässä tapauksessa kuvittelun todellisuudesta. Niin tyhmänä en kansaa pitäisi. Piukkapipoisuus ja tiedonvälittäjän ylhäältäpäin kansaa katsova opettajan asenne haiskahtaa minusta melkoiselta potaskalta. Olisi ehkä aihetta katsoa peilistä useammin sitä omaa aivan tavallista inhimillistä tomumajaa. Ei se ole kuitenkaan ihan hengen jättiläisen haarniskassa. Olisiko toimittaja mielikuvituksissaan itsekin naamioitunut johonkin suuruudenhulluun egoistiseen kuvitelmaansa?
- Uutisoija
Herttakuningatar kirjoitti:
että ihmiset erottavat tässä tapauksessa kuvittelun todellisuudesta. Niin tyhmänä en kansaa pitäisi. Piukkapipoisuus ja tiedonvälittäjän ylhäältäpäin kansaa katsova opettajan asenne haiskahtaa minusta melkoiselta potaskalta. Olisi ehkä aihetta katsoa peilistä useammin sitä omaa aivan tavallista inhimillistä tomumajaa. Ei se ole kuitenkaan ihan hengen jättiläisen haarniskassa. Olisiko toimittaja mielikuvituksissaan itsekin naamioitunut johonkin suuruudenhulluun egoistiseen kuvitelmaansa?
mutta ei varmaan ainoa epäilty kanavalla. Peiliä katsoenhan noihin johtopäätöksiin onkin tultu, on helppo hurahtaa.
..hurskastelevat tiedonvälityksellä, mutta mitä tietoa esim. Seiska on välittänyt? Juoruja lähinnä. Ja keneltä tämä autuaaksitekevä tiedonvälityksen mandaatti on saatu? Tarviiko tietoa välittää jos sitä ei edes haluta? Kuvat näytetään ihmisille joista puolet ei edes halunnut nähdä, ja toinen puoli sanoo ettei välitä vaikka kuvat julkistettiin. Kenen etu?
- Uutisoija
Kysyntä ja tarjonta. Toivottavasti suomi tekee nyt tiettäväksi, että emme halua huonossa hengessä tehtyjä juoruja ja vääristelyjä miltään lehdeltä. Emme edes julkkiksista.
Vai onko sittenkin niin, että suurinosa jossain alitajuntansa syövereissä niitä haluaa kuulla? Ollaanpa tarkkana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2333961Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1222291Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401439
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927- 77919
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37900Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8787J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61746