Olen nykyään 18v poika ja minut on ns opetettu pelkäämään tyttöjä. En tiedä edes syytä miksi en uskalla puhua tyttöjen kanssa tai katsoa heitä silmiin. Tästä syystä minulla ei ole tyttöystävääkään ollut ikinä. Olen kyllä ihan ok-näköinen ja muutama tyttö on tullut joskus tekemään jotain aloitetta, mutta aina ujouteni on pilannut asian.
Olen miettinyt, että tyttökammoni johtuu varmaankin lapsuudesta. Vanhempani sanoivat aina, kun vaikkapa tv:ssä mies ja nainen suutelivat, että hyyyyyyyi vaihdetaan nyt äkkiä kanavaa ja puistattelivat päitään. Sitten kun oli joitain koulun bileitä, niin äiti terästi että kannattaa sitten olla vain poikien kanssa, vaikka jotkut saattavat tyttöjen kanssa puhuakin. Kerrankin he ihmettelivät, kun naapurin Jorma oli puhunut naapurinsa Ailin kanssa. Siitähän heti alkoi huorittelu ja häntäheikittely, kun tuolla tavalla puhuu eri sukupuolen kanssa. Eihän niin tehdä jos ei olla naimisissa. Aina sama virsi yleensäkin: Siellähän voi olla tyttöjä. Ja aina jos on puhunut jostain tytöstä, niin vanhemmat ovat heti antaneet minut ymmärtää että se on jotenkin häpeällistä. Ja hirveän mustasukkaista elämää heillä muutenkin ollut.
tällainen nuoruus
13
1966
Vastaukset
- irtaantua
vanhemmistasi ja elää omaa elämääsi. Jos olet 18 täyttänyt, vanhempasi eivät voi kieltää sinua puhumasta kenelle haluat. Aloita jostain pienestä jutusta, tervehdi naapurin tyttöä ihan vaan sanomalla moi! Siitä se sitten pikkuhiljaa lähtee, kun huomaat että ihmisiä ne tytötkin on...!
- ei mikään
Puhuinkin lapsuudestani, tarkoittaen murrosikää vuosina 12-16, silloin kun tytöt alkoivat kiinnostamaan. Nykyään asun yksin, yksiössäni. Lähinnä ongelma on se, että on kasvanut ujouteen, vähän niin kuin pikkulapsi uskoo joulupukkiin. No joo tajusit jo varmaan mikä oli pointti...
- tyttö18..
Minulle on käynyt niin, että olin kiinnostunut erittäin ujosta pojasta ja kuvittelin, että hän ei ollut minusta, koska ei juurikaan edes sanonut mitään. Paljon myöhemmin selvisi, että se johtuikin hänen ujoudestaan.
Jos vanhempasi (anteeksi sanavalinta) ovat kasvattaneet sinua noin sairaasti, niin olisiko vain parempia antaa heidän olla? Jos et itse pysty muuttamaan omaa suhtautumistasi, niin hei, kannattaa oikeasti kokeilla jonkin sortin terapiaa. Niitä on vaikka mitä itsetuntoa tutkiskelevia ja muita kursseja, joilla voi myös käydä!
Toivottavasti pääset eroon tyttöjen "pelostasi" :) - ironista
kummiskin vanhempas ovat joskus alkaneet seurustelee ja tehneetkin sut niin jos äitis ei oikeesti oo mies niin tuo tyttökielteisyys on vähän outoa.
että rohkeesti vaan tytöille jutskailee.
ps. kysy vanhemmiltas millon ne on alkaneet seurustelee niin ehkä selviää jotain niitten motiiveista.. - Mies 26
Minullakin on ollut ihan sama juttu, minäkään en voi jutella tytöille normaalisti koska minulle on myös opetettu ettei tyttöjen kanssa pidä olla tekemisissä. Kuitenkin vanhemmat ovat viime vuosina kysyneet minulta miksen seurustele kenenkään kanssa. Eivät edes itse tajua miten ovat minut kasvattaneet, mutta onneksi ei enää heidän höpinöistään tarvitse välittää. Harmi vain että jäin ns. ikisinkuksi, ei tässä iässä enää ketään saa. Pienenä en koskaan saanut edes kutsua tyttöjä kylään koska vanhemmat olivat sitä vastaan. Ehkä he olisivat halunneet minusta homon?
- massoittain aikaa
hankkia itselleen nainen! Nyt heti huomenissa harrastusten pariin, baariin, matkoille, missä ikinä vain voi tavata nuoria naisia!
Minut itseni on kasvatettu myös äärimmäisen seksuaalikielteisesti, mutta siitäkin pääsee yli! - Villenberg
No hoh! 26-vuotias on nuori kuin mikä! Kyllä sitä samanikäisiä naisiakin on paljon vapaana, ja nuorempia vielä enemmän. Naisethan aika mieluusti valitsevat vähän itseään vanhemman miehen.
Ei muuta kuin iloisella mielellä ulos ja harrastuksiin! Kyllä maailmasta naisia löytyy vielä yli kolmikymppisellekin.
- lhna
Juu,kärsin aivan samasta.
Ja aika useat pojat kärsivät samanlaisesta ujoudesta.
Vanhemmat ovat tarkoittaneet hyvää,mutta toimineet väärin.
Tyttöjen läheisyydestä on tehty kiusaa,ja siitä on tehty nolo ja hävettävä asia.
Ja sellainen kiusoittelu on saanut nuorella miehellä asiat vääristymään..
Muistan olleeni 13vuotias kun minua vanhempieni toimesta kiusattiin tytöistä,kyllä häpesin.
Trauma siitä jäi.
Näin minä selvisin.
Rupesin ajattelemaan että tytöt on aivan samoja kuin pojatkin,voin jutella tytöille normaalisti koska pakotin itseni uskottelemaan että tuo henkilö on sukupuoleton...
Jos voin mennä naapurin Jussin kanssa turisemaan,voin aivan samoin mennä turisemaan naapurin Lissun kanssa.
Kitkin ajatuksen naisesta seksuaalisena olentona pois keskustellessani,ja pidin niitä ihan hyvinä jätkinä.
Pystyin olemaan ihan rento ja normaali,enkä ujostellut..,miksi olisin koska juttelen juuri kivan kaverin kanssa..eli tähän tyyliin..
Opin tällä tavoin huomaamaan että ihan samanlaisia ihmisiä ne tytötkin on,juttelevat ihan samoista asioista ym.
Suurin järkytys minulle oli se että huomasin kuinka tytötkin haluavat seksiä,joskus jopa meitä miehiä enemmän..,ja se laukaisi tilanteen jolloin huomasin ettei asioissa ole mitään väärää.
Väärä kasvatus tapa kun oli luonut tytöistä myytin jota varjelevat viimeiseen asti aarrettaan ja jos oikein hyvä tyyppi tulee saattavat antautua,,,
Trauma hävisi,ja voin vakuuttaa että se toi paljon hyvää elämääni!! - ei oo koke musta
kiinostava tarina että miten äitis ja isäs meni naimisiin. Mutta rohkeesti vaan älä ole ujo jos oot niin susta tulee itestäkki semmonen ja et pääse ikinä naimisiin joten rohkeesti vaan iskemään ja jos ei suju niin eroo ja uutta putkeen
- Merika
Asutko yksin? Jos et, niin ehkä pitäisi. Tai jos mahdollista, niin muuta vaikka paikkakuntaa. Minä olin koko nuoruusikäni ujo, ajattelin aina, että jos teen näin niin mitähän muut ajattelee. En uskaltanu tehdä mitä olisin halunnu. Paikkakuntakin oli pieni joten pelkäsin myös että joku näkee ja keksii juttuja, joita ei ole tapahtunu. Kävi esim. niin et pari kertaa kävelin yhtä matkaa samalla suunnalla asuvan tutun miehen kanssa kotiin ja sit juoruttiin et olin ollu siellä yötä, vaikka mitään ei tapahtunu ja molemmat meni omiin koteihinsa. Kun muutin pois isommalle paikkakunnalle tarpeeksi kauas tutuista, uskalsin olla oma itseni. Meillä vanhemmat ei edes julkisesti pussanneet kotona, jos äiti yritti isää halata, isä "karkasi" ja ja moitti lääppimisestä. Itse olen aina halunnut tunteeni näyttää rakastetulleni ja niin olen kaikesta huolimatta tehnytkin. Tsemppiä sullekin, anna mennä vaan. Ei sulla ole mitään menetettävää.
- Ex poikakammoinen
Meillä oli kanssa vähän samanlaista, vanhempani olivat mm. hyvin vanhanaikaisia. Ja tyttölapsikin kun vielä olin ja heitä varsinkin suojellaan pojilta... Ja lisäksi ujouteeni vaikutti, että pojat kiusasi mua koulussa. Joten itsetuntonikin oli huono. Pelkäsin kauheasti poikia ja oikeastaan muitakin ihmisiä. Ja sitä ei helpottanut, jos joku vielä ihmetteli ääneen hiljaisuuttani tai ujouttani. vaikka ei sekään auttanut vaikka miehet kehui ulkonäköäni tms. Mutta vanhemmiten ujous pikkuhiljaa karisi. Ja varsinkin kun muutin pois kotoa.
Olet vielä nuori ja ehdit varmasti löytämään tyttöystävän. Ja kaikkia tyttöjä ei ujous haittaa. Ehkä voisit baarissa ottaa rohkaisuryypynkin, mutta kunhan et liikaa! Itselläni meni joskus överiksi ja siitä ei ole kuin haittaa. Yksikin auttaa... Tai jos kavereillasi on tyttöystäviä yrität jutella heidän kanssaan, että totut tyttöihin) ja olla mahdollisimman paljon tyttöjen seurassa vaikka vaan kaverina ensiksi. - siiri.
No ne sun vanhempasi ovat sitten estoisia juntteja. Otan osaa.
Älä kuuntele niitä. - kasvatettu
Pelonkin voi harjoittelujen eli puolinaisten onnistumisien avulla voittaa. "Yrittänyttä ei laiteta". Astetta surkempi kasvatustapa on se että ihminen laitetaan aina viimeiseksi, vähätellään mitättömäksi, ohitetaan olemassaolo, yllätytään ja paheksutaan jos sieltä olemattomuudesta kuuluu pienikin osallistuminen keskusteluun. Tällaiset lapset pekenevat kadulle ja kasvavat kaveriporukassa tai yksinään katujen varsilla haikaillen onnellisten ihmisten koteja. Mitä siitä seuraa että opii itsensä vähättelijäksi ja tuomitsijaksi, että jos jotain haluaa täytyy ottaa aina se kaikkein huonoin vaihtoehto että muut saavat paremman. Onko se kristillistä kasvatusta? Tämä huonoimman vaihtoedon ja itsensä uhraamisen kaari jatkuu koska jo lapsuudessa on sisäänrakennettu totuus ettei ole mitään, ei kuulu mihinkään, ei ole minkään arvoinen. Kaikki merkittävätkin saavutukset todistetaan täysin mitättömiksi ja jos vanhemman vakuuttelu ei riitä pitää ottaa oikein lisähenkilöitä vakuuttamaan lapsen mitättömyyttä. Lapsi oli parhaassa tapaukesa hyvä vitsi. Jos eloisa ja iloinen lapsi paheksutaan kuihtuneeksi varjoksi hänestä tulee ikuinen anteeksi pyytäjä ja toisten palvelija. Hän ei saa koskaan haluta mitään ja jos hän jossain elämänsä vaiheessa osoittaa myöhemmin menestystä hänet on tiputettava alas keinolla millä hyvänsä. Ja suurin este on se että hänet on paheksuttu olemattomiin niin ettei hän ole koskaan oppinut pitämään puoliaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848