hei olen tavallaan aika pulassa.. olen 19vuotias nuori nainen, erosin miehestäni n.2kk sitten ja sen jälkeen olemme harrastaneet satunnaista seksiä ihan muuten van ja tunteita siinä ei kauheasti ole.. harrastan myös seksiä hänen parhaan kaverinsa kanssa satunnaisesti ja me kaikki tiedämme tilanteesta ja pidämme hauskaa, nyt tulee kohta missä paha saa palkkansa eli minä.. Olen raskaana ja en tiedä kumman se on, lapsen olen pitämässä sillä olenkin saanut jo elämäni aikana kaksi keskenmenoa ja tehnyt yhden abortin.. en tiedä pitäisikö heille kertoa tietysti se jossain vaiheesse näkyy mutta pelkään jäädä yksin asian kanssa tai mitä jos toinen haluaa pitää sen ja on ihan mukana mutta ei olekkaan hänen lapsensa tai muuta vastaavaa.. lapsen pidän mutta muuten kaikki on ihan kysymysmerkin alla!!
mielipiteitä
10
475
Vastaukset
- TÄYTYY
olla provo!Ei kukaan vastuullinen 19 vuotias, siis aikuinen, käyttäydy noin.
Et sitten sattumoisin ole koskaan kuullut sanaa EHKÄISY!!
Totta kai isyyden saa selville, lapsen syntymän jälkeen. Miten niin haluaa pitää sen? Sen? Siis lapsenko? Ei kukaan voi mitään pitää, paitsi jos sinut todetaan kyvyttömäksi toimia äitinä...- minä vaan
valitettavasti asia on tosi enkä tiedä mikä minuun on mennyt, ennen olin vastuullinen kunnes jotain kävi ja nyt olen tyhmässä tilanteessa ja saan syyttää pelkästään itseäni asiasta..
mitä ehkäsyyn tulee käytän tai käytin e-pillereitä mutta ne vissiin sitten petti ja unohtanut niitä en ole koksa pillerit aloitin jo 14vuotiaana.. - tulee varmaan
minä vaan kirjoitti:
valitettavasti asia on tosi enkä tiedä mikä minuun on mennyt, ennen olin vastuullinen kunnes jotain kävi ja nyt olen tyhmässä tilanteessa ja saan syyttää pelkästään itseäni asiasta..
mitä ehkäsyyn tulee käytän tai käytin e-pillereitä mutta ne vissiin sitten petti ja unohtanut niitä en ole koksa pillerit aloitin jo 14vuotiaana..todella hieno ja yhteiskuntakelponen ihminen, kun sillä on noin loistava äiti esimerkkinä.
- minä vaan
tulee varmaan kirjoitti:
todella hieno ja yhteiskuntakelponen ihminen, kun sillä on noin loistava äiti esimerkkinä.
en ole paha ihminen olen vain eksyksissä ja pahasti.. tiedät että olen nyt se paha ihminen mutta tämä paha ihminen tarvitsee jotain hyvää nyt ehkä saan ansioni mukaan mutta aborttia en halua tehdä sillä lapsi ei sitä ansaitse ollenkaan ja niin kauan kun se on ihan oikea ihminen tulen rakastamaan sitä vaikka hän olisi lähtenyt kamalista lähtökohdista mutta silti rakastan..
- lachica
minä vaan kirjoitti:
valitettavasti asia on tosi enkä tiedä mikä minuun on mennyt, ennen olin vastuullinen kunnes jotain kävi ja nyt olen tyhmässä tilanteessa ja saan syyttää pelkästään itseäni asiasta..
mitä ehkäsyyn tulee käytän tai käytin e-pillereitä mutta ne vissiin sitten petti ja unohtanut niitä en ole koksa pillerit aloitin jo 14vuotiaana.."Ennen olin vastuullinen". Tarkoitatko sitä kun olet ollut jo kaksi kertaa raskaana (ottaen huomioon että olet täysi kakara yhä edelleen, vaikka oletkin "JO" täysi-ikäinen) ja tehnyt kerran jo abortinkin? :D Siinä vasta vastuullinen ämmä onkin. Sulla on ikää saatana 19 vuotta, et voi vieläkään olla kovin vastuullinen. Olet naurettava! Mieti mitä kirjoitat, provo. Ja todella, puhu lapsestasi jollain muulla kuin se-sanalla. Sori vaan, mutta säälin lasta joka sinulle siunataan. Mene kasvamaan.
- voi olla
lachica kirjoitti:
"Ennen olin vastuullinen". Tarkoitatko sitä kun olet ollut jo kaksi kertaa raskaana (ottaen huomioon että olet täysi kakara yhä edelleen, vaikka oletkin "JO" täysi-ikäinen) ja tehnyt kerran jo abortinkin? :D Siinä vasta vastuullinen ämmä onkin. Sulla on ikää saatana 19 vuotta, et voi vieläkään olla kovin vastuullinen. Olet naurettava! Mieti mitä kirjoitat, provo. Ja todella, puhu lapsestasi jollain muulla kuin se-sanalla. Sori vaan, mutta säälin lasta joka sinulle siunataan. Mene kasvamaan.
muuta ku provo !
- Jaananiina
Älä välitä näistä kommenteista. Se, joka on synnitön, heittäköön ensimmäisen kiven..
Anyway..
Mielestäni kannattaisi olla rehellinen. Jos todella olet päättänyt pitää lapsen, odota niin kauan, kunnes abortin tekeminen on mahdotonta. Kerro sitten. Ei tarvitse kuunnella painostusta aborttiin.. Tietävätkö miehet, että olet ollut molempien kanssa?
Voitko kertoa molemmille yhtä aikaa, erikseen? Isyystestiä ei voi riskittä tehdä ennen lapsen syntymää. Myös isäehdokkaille tämä on ehkä hieman nolo tilanne. Kun vanhemmat/kaverit kyselee, että oletko sinä isä..
Tsemppiä sinulle! Toivottavasti saat asiasi järjestettyä. Älä menetä toivoasi, asioilla on tapana kääntyä parempaan suuntaan. Ja ihmettelen suuresti näitä joilta tulee haukkuja. Kaikille on omat salaisuutensa eikä kukaan ole täydellinen. Kasvottomana on vain niin helppo haukkua muita ja olla niin täydellinen. Mutta jokainen me tiedämme omat juttumme..itseltämme niitä ei voi kieltää. Muilta voi.. Älkää olko niin tekopyhiä!- minä vaan
kiitos paljon vietistäsi se auttoi niin paljon tilanteeni on niin nolo ja hävettää valmiiksi ja minun haukkuminen ei paljoakaan edistä fiilistäni.. miehet tietävät että olen ollut molempien kanssa sillä toinen on exäni ja toinen vaan oli pieni ihastus exän jälkeen mistä mitään ei tullut.. ärsyttävää vain on se että omat mokani ovat omiani ja se että pilaan poikien elämän tai ainakin jomman kumman tuntuu inhottavalta
- mokasi ole!
minä vaan kirjoitti:
kiitos paljon vietistäsi se auttoi niin paljon tilanteeni on niin nolo ja hävettää valmiiksi ja minun haukkuminen ei paljoakaan edistä fiilistäni.. miehet tietävät että olen ollut molempien kanssa sillä toinen on exäni ja toinen vaan oli pieni ihastus exän jälkeen mistä mitään ei tullut.. ärsyttävää vain on se että omat mokani ovat omiani ja se että pilaan poikien elämän tai ainakin jomman kumman tuntuu inhottavalta
Yhtä lailla niiden poikien olisi pitänyt huolehtia ehkäisystä, ei ainoastaan sinun. Vastuu ehkäisystä on yhteinen, ei ole sinun vikasi yksinomaan se raskaaksi tulo. Puolet ehkäisyvastuusta kuuluu naiselle puolet miehelle! Et sinä siis kenenkään elämää pilaa yhtään sen enempää kuin ne pojatkaan. Yhdessä olette tekemisistänne vastuussa. Tästä lähtien käytä ehkäisyä ettei tule yhtä hankalia tilanteita...
- aika...
"Kauniit ja Rohkeat-meiningiltä", mutta sehän ei nyt tilanteessasi paljoa auta (tietänet myös sen jo itsekin). Aina on hyvä olla jälkiviisas, en nyt siis mainitse sanaa "ehkäisy", mutta tilanne on nyt mikä on, ja sen mukaan on elettävä. Suosittelen että kerrot rehellisesti kummallekin isäehdokkaalle tilanteestasi - tai tilanteestanne, yhteinen "ongelmahan" se on. Jos jo olet päättänyt pitää lapsen (kannattaako vielä miettiä, vai onko päätös lopullinen?), niin silloin täytynee vain hoitaa ne käytännön järjestelyt. Varmaan olisi hyvä kysyä pojilta, että onko heillä halua isäksi, siinä mielessä että osallistuisivat lapsen elämään. Tai siis se kumman lapsi se on. Pitäisikö sun käydä puhumassa tästä tilanteesta jonnekin, perhesuunnitteluneuvolaan vaikka? Enkä nyt tarkoita aborttia, mutta että saisit jonkinlaisen selvyyden tuohon tilanteeseesi - ja pian, jotta et tarvitsisi enää murehtia asiaa, vaan pääsisit nauttimaan raskausajasta ja keskittymään tulevaan lapseesi, jos todella kerran haluat pitää sen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517021Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235485- 1152586
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152069Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361768Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111001- 59959
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32886Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44883