Eli siis puhutteko parisuhteessa aikaisemmista suhteista tai jotain niihin liittyvää...
Mun mielestä on aika outoa kun mieheni ei ole koko 2 vuotisen suhteemme aikana puhunut mitään sen entisestä 3 vuotisesta suhteestaan. Siis alussa vaan kertoi et on seurustellut 3 vuotta ja se siitä. Joskus mies on sanonut et kyllä se hänelle aika paljon merkkaa(niinkin pitkän aikaa kun seurustelivat).
Tuntuu jotenki niin oudolta kun ei tiedä sen 3 vuoden elämästä mitään..
Entiset suhteet?
11
2012
Vastaukset
- lemppaaja
Todennäköisesti miehesi on saanut ns lemput ja haikailee exänsä perään. Jos exä ikuna ( toivottavasti ei!) palaaa kuviin lennät kuin leppäkeppi kuviosta. Niin voimakas 0n se ensirakkaus.!
- Aika onnellisetkin
puhuttu kaikki. Siis aikalailla tarkasti edelliset suhteet, koska puhutaan muutenkin kaikki.
Puhukaa ihmiset enemmän, niin tulette läheisimmiksi:)- heh heh
Puhumattomat miehet kehottavat puhumaan, aika hauskaa.
- nainen, joka
heh heh kirjoitti:
Puhumattomat miehet kehottavat puhumaan, aika hauskaa.
edellisen kirjoitti. Ja vaikka mieheni ei ole yhtä puhelias kuin minä, olen opettanut hänet puhumaan. Ilman tätä ihmelahjaa meidän suhde olisi jo mennyttä.
Tosissaan, jos molemmat haluavat että juttu onnistuu, on puhuttava, puhuttava ja vielä puhuttava.
- ja elää tätä päivää
sen nykyisen kanssa. Tikulla silmään joka...
- tulee vastaan
vuosien varrellakin vielä erilaisissa tilanteissa. Saattaa olla yhteiskummiutta ja jopa lapsia. Ei näitä voi kokonaan unohtaa, koska ne kuitenkin on elettyjä asioita. Minä ainakin haluan peilta kumppaniania ja tuntea hänet läpikoitaisin.
Mutta ei niistä todellakaan numeroa tarvitse tehdä. Historiaahan he ovat ja aikanaan nekin suhteet on puitu. Mielestäni on hyvin outoa lukea pareista, jotka eivät puhu asioita toisilleen-parhaille ystävilleen.
- M30v.
Ja minkähän takia pitäisi olla selvittelemässä mitä on tullut exän kanssa touhuiltua. Siitä voi saada pahankin riidan tai mustasukkaisuuskohtauksen aikaiseksi. Entiset on entisiä ja on parempi vaan keskittyä nykyiseen. Tuo kysymys on minusta aika outo. Minkä ihmeen takia pitäisi selvittää entisiä suhteita nykyiselle kumppanille ? Mielestäni on aika outoa jos uuden kumppanin kanssa muistellaan entisiä heiloja.
- entisistä
Minä en ainakaan edes halua tietää miehen entisestä elämästä. Miksi haluaisin tietää mitä he ovat tehneet, missä matkustelleet jne.
Me keskustelemme todella paljon, mutta me suunnittelemme tulevaisuutta, emme elä menneisyydessä!
- Tyttönen...
Itse en tiedä MITÄÄN kumppanini entisistä suhteista. MITÄÄN! Minusta on erittäin tärkeää, että menneet ovat menneitä.
Jos mies puhuisi entisistä suhteistaan, minua "kuvottaisi", ja ihmettelisin, että miksi hän haluaa niistä puhua. Tulisi sellainen olo, että mies kaipaa niiltä ajoilta jotain tai jotakuta.
Onko parisuhteessa edes luontevaa puhua aikaisemmista suhteista, aikaisemmasta seksistä, aikaisemmasta rakkaudesta? Ei minun mielestäni.
Jokaisella meillä on menneisyys, sen ymmärrän. Menneisyyden pitää silti pysyä menneisyytenä, se ei saa tunkeutua nykyhetkeen. Menneisyys vaikuttaa taustalla hiljaisena ja näkymättömänä. - Irmeli
Mul on henk. koht. vain huonoja kokemuksia existä puhumisesta,on tullut sairaita mustasukkaisuuskriisejä,yms.Vaikka menneet on menneitä ja sinne ne kuuluukin niin must on tärkeetä tietää olennaiset asiat kumppanin entisistä suhteista.Siis sellaiset merkittävät tapahtumat tai muistot jotka on muokannu luonnetta tai jotain vastaavaa.Tärkeetä siksi et oppii paremmin tuntemaan kumppaninsa.
- Miisu
Jos jotain kysytään, niin kai siihen vastata voi suoraan. Ja muutenkin ihan tilannekohtaisesti voi noista eksistä puhua. Mutta ei muakaan paljon ole suhteissa kenenkään eksät ja niiden edesottamukset painaneet. Ihan hyvin oon pärjännyt katsomalla vaan tulevaisuuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517021Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235485- 1152586
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152069Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361768Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111001- 59959
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32886Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44883