Alkoholistit vanhemmat huolestuttaa ja ahdistaa!!!!!!!

Eevis89

Mulla on ongelma...

On 16 vuotias tyttö. Mut on sijoitettu sijaisperheeseen,koska biolologiset vanhempani ovat akoholisteja. alkoholisti vanhempani ovat juoneet yli 20vuotta.

mua pelottaa että biologiset vanhempani kuolevat viinan takia..

mua pelottaa ja surettaa alkoholistivanhempani todella paljon...

miten pääsisin surun ja pelon yli??

9

947

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lissu

      mullaki oli alkkisvanhemmat ku mä olin pieni. tai ei ne koskaa missää hoidossa ollu. töissä kävi kumpikin, mutta ei ole normaalia jos juo joka viikonloppu ja viikollakin. en kuitenkaan vertaa itseäni sinuun. minulla oli toisaalta ihan onnellinen lapsuus. nyt olen muuttanut omaan kotiin ja olen päättänyt, etten juo lasteni edessä, sitten kun niitä joskus saan. (olen 21v.) varmaan sulla tosi hirvee olo, kun toisaalta tykkää vanhemmistaan, mut toisaalta... koita kestää, ja voimia sulle. inhottavaa pilata lapsen elämä juomalla.

    • Aikuinen alkoholistin lapsi

      ..että lasinen lapsuus jättää aivan varmasti jälkensä. Lapsi huolehtii omista vanhemmistaan kun tilanteen pitäisi olla päinvastoin.
      Olet sinänsä onnellisessa tilanteessa ettei sinun tarvitse sitä juomista nähdä päivittäin.
      Itse jouduin koko lapsuuden ja nuoruuden asti seuraamaan sitä, että äitini menetti työpaikan, käytti alkoa ja lääkkeitä, isäpuoli möykkäsi ja hakkasi. Rukoilin pienenä Jumalalta että hän veisi minut pois jonnekin turvalliseen paikkaan.
      Muutin sitten itse 16-vuotiaana mummoni luo.
      Tekisi mieli niin lohduttaa sinua ja sanoa että älä murehdi vanhempiesi puolesta vaan keskity omaan elämään ja omaan onneesi.Tiedän kuitenkin että lapsi huolehtii ja murehtii ja pelkää.
      Voimia sinulle, alkoholistit eivät lopeta juomista muiden takia. He lopettavat sen ( jos lopettavat) vasta itse havahtuessaan.
      Googlaa tietoa alkoholismista niin löydät paljon tietoa mm.vertaistukiryhmistä. Valitettavasti kaltaisiasi/mme on tuhansia:-(

    • ronjashka

      Omat vanhempani ovat juoneet siitä lähtien kun olin 10-12-vuotias, eikä juomiselle näy loppua. Äitini juo viinaa joka ikinen päivä, isälläni saattaa olla yksi tai kaksi selvää päivää viikossa.

      Olen ihmetellyt miten he kykenevät käymään töissä. Olen 15-vuotiaasta lähtien pelännyt, milloin he kuolevat, "huolehtinut" heistä ja tuntenut vastuuta heidän juomisestaan. Kestää kauan tajuta, ettei itse olekaan vastuussa läheisten ongelmista.

      Koska asia ahdistaa sinua, niin voisitko vaikka ottaa yhteyttä koulupsykologiin, ja keskustella ahdistuksestasi hänen kanssaan, tai vaihtoehtoisesti puhua jonkin vertaistukiryhmän kanssa?

      Lämmintä ja mukavaa kesää!

    • pienen lapsen äiti

      en oikein osaa muuta sanoa kun että elämä kohtelee joskus kaltoin, minulla on mielisairas isä jolla sydänongelmia ja itsetuhoisia ajatuksia huonoina päivinä ja pelkään koska menetän hänet. Toivon todella että osaat itse tästä kaikesta huolimataa pysyä erossa viinasta ja pitää elämäsi raiteillaan. Olet vielä niin nuori ja siksi todella harmittaa sinun puolesta. Yritä kuitenkin pitää pää pystyssä ja mennä eteenpäin päivä kerraallaan.
      Voimia sinulle!

    • néant

      Tunnen pelkosi ja huolesi. Omat vanhempani erosivat kun olin 4-vuotias, ja isäni alkoholisoitui aika pahasti. Vuosia olen pelännyt ja surrut suunnattomasti isäni puolesta.

      15 päivää sitten painajainen kävi toteen. Tuli soitto: 53-vuotias isäni on löytynyt kuolleena omasta sängystään, jokin sairauskohtaus ilmeisesti.

      Anteeksi Eevis89. Tämän kertominen varmaan vain pahentaa pelkoasi, eikä auta yhtään, mutta oli pakko avautua jossakin.
      Olen edelleen järkytyksestä ja surusta aivan sekaisin, kaikki tuntuu epätodelliselta enkä tiedä mitä tehdä. Tunnen hajoavani.

      • eevis89

        haluaisin meilailla sunkaa ja jakaa tätä surua ja tuskaa... kaikki muutkin jotka on kokenut tän sama


    • on myös

      samanlainen tilanne, valitettavasti. Olen 18-v. tyttö ja molemmat vanhempani ovat alkoholisteja. He joivat jo lapsuudessani ja epäilen, että mulle on jäänyt traumoja siitä. Olen mm. ollut lapsuudesta asti väkivaltainen, mulla on ollut keskittymishäiriöitä jne. Mulla on huono itsetunto, häpeän itseäni ja mun on äärettömän vaikea kertoa kenellekään asioistani. Myös minä pelkään menettäväni vanhempani, erityisesti isäni, joka juo lähes joka päivä ja on lisäksi jo aika iäkäs. Olen asunut jo melkein kaksi vuotta poissa kotoa omassa kämpässä. Mulla on vanhempieni kanssa kyllä ihan hyvät välit mutta mistään ei oikein voida vakavasti keskustella. Mun tekee myös aina välillä mieli vetäistä kunnon kännit ja olen jopa miettinyt, että jos mustakin tulee aikuisena alkoholisti.. En kyllä halua omille lapsilleni koskaan aiheuttaa samaa kärsimystä ja traumoja mitä itse olen joutunut kokemaan. Voimia teille kaikilla joiden vanhemmat juo. Muistakaa, ettei se ole koskaan lasten syy!! Jos joku haluaa ottaa muhun yhteyttä niin laittakaa tänne sähköpostiosoitteenne. Vaihdan mielelläni ajatuksia samoja asioita kokeneiden kanssa!

    • alkoholistien aikuinen tytär

      Tilanteesi on vaikea. Olen kuitenkin onnellinen puolestasi, että olet päässyt sijaiskotiin. Alkoholistien katselu jättää niin syvät haavat lapseen, että sitä ei ymmärrä ulkopuoliset. Haavat saattavat arpeutua nuorena, mutta on aivan varmaa, että arvet revitään joskus auki. Minulle se tapahtui vasta nyt parinkymmentä vuotta kotoa muuttamiseni jälkeen.

      On parempi ettei sinun tarvitse nyt katsoa vanhempiesi juomista ja riitelyä. On parempi ettei sinun tarvitse kuunnella heidän ikäviä sanoja sinua sinulle. Yritä olla huolehtimatta heistä ja heidän juomisestaan. Yritä elää omaa elämääsi. Ei se varmasti ole helppoa, mutta yritä. Et valitettavasti voi auttaa heitä. En voinut minäkään auttaa vanhempiani aikoinaan vaikka koko lapsuuteni yritin. Yritin estää juomisen, riidat ja sairauskohtaukset. He ovat nyt kuolleet. Pitkitin vain heidän kurjaa elämäänsä yrittämällä auttaa.

      Yritä kulta elää omaa elämääsi. toivon, että he ymmärtävät joku päivä hakea apua ongelmaansa ja pystyvät raitistumaan. Sitten he ymmärtävät antaa sinulle rakkautta, jonka ovat unohtaneet viinan viedessä.

      Yritä jaksaa.

      • Ulpukantyttö

        Minä olen 19-vuotias nuori nainen ja kärsin myös kovasti isäni juomisesta. Tiedän ettei hän elä enää kauaa, hän tietää sen itsekin. Olen niin uupunut, väsynyt ja lujilla tämän asian kanssa, olen isän ainoa lähiomainen. Olisi niin kiva mailata jonkun kanssa, en tunne ketään jolla olisi sama tilanne. Jos joku haluaa ottaa yhteyttä, mailini on [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe