Isä käyttää

hyväksi

Isäukko on pihi. Hän saisi kotiapua, kun maksaisi vähän. Mutta ei, "kyllä tässä pärjätään" sanoo. Se pärjääminen tarkoittaa sitä, että minä, naapurit ja pari muuta sukulaismuijaa käyvät auttamassa. Itse asun 300 km:n päässä ja on perhe sekä yritys, mutta jos en käy vähintään kerran kuussa siivoamassa, alkavat nämä jo aikuisten lasten vanhemmat, sukulaismuijat haukkua, kuinka en halua auttaa vanhaa isääni. Hän on sitä mieltä, että ei tarvitse kotiapua. Rahasta ei ole kiinni. Vähän veljen kanssa epäillään noiden parin sukulaismuijan motiivia, samalla paikkakunnalla asuva veli on siinä tuntumassa, että yrittävät isän rahoihin. En ymmärrä miksi niitä pitää tilille kerätä, käyttäisi pois prkl.

5

1527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otsikko

      Tulipas vähän harhaanjohtava otsikko, anteeksi. Olisi pitänyt laittaa käyttää sukulaisia hyväksi.

    • ooooona

      Ompas vaikea tilanne. Tietystihän sitä pitää ja tahtoo auttaa vanhuksiaan mutta jos kerran isä sanoo ettei tarvi kodinhoitajaa niin ei hän silloin siivousapua tartte. Ja noille muille sukulaisille tuo asia ei kuulu ollenkaan. Siivotkoot siellä itse jos sotku haittaa mutta ei heillä ole mitään asiaa sua mollata. Voit sanoa niille että isäs ei tahdo siivousapua ja jos tarvii niin otetaan se kotiapulainen. Jos nämä ovat siinä uskossa että sä olet se apulainen niin peri vähintään bensa-rahat joka käynniltä. Ja mitä sä välität mitä vanhat sukulaismuijat juoruaa, ei tommosten juoruämmien juttuja jaksa kukaan kuunneella muutakuin he itse. Ei sun tartte antaa käyttää ittees noin hyväksi vaikka he antasivatkin...

      • jos olis köyhä

        Kävisinkin ihan mielelläni, jos isä olisi oikeasti vähävarainen, mutta kun ei ole. Pihi vain.


      • denggo
        jos olis köyhä kirjoitti:

        Kävisinkin ihan mielelläni, jos isä olisi oikeasti vähävarainen, mutta kun ei ole. Pihi vain.

        lopettaisn sinuna sen siivouksen. Kävisin kylässä vain "kahveella ja juttelemassa" ja merkkipäivinä vaikka. Jos on silloin sotkusta niin huomauta että oisko jo aika hommata se kodinhoitaja jos pappa sanoo EI niin sano vaan että no itsepäs sotkuja jodut katselemaan.


      • t.alkup.
        denggo kirjoitti:

        lopettaisn sinuna sen siivouksen. Kävisin kylässä vain "kahveella ja juttelemassa" ja merkkipäivinä vaikka. Jos on silloin sotkusta niin huomauta että oisko jo aika hommata se kodinhoitaja jos pappa sanoo EI niin sano vaan että no itsepäs sotkuja jodut katselemaan.

        Ongelma on siinä, että naapurit menevät hyväntahtoisuuttaan ja köyhäinapua auttamaan, yhdelläkin on neljä pientä lasta, minusta hänellä on hommaa kotonaan tarpeeksi. Onhan se kiva että naapuriapua on, mutta he oikeasti luulevat että isä on vähävarainen, kun isä ei käytä rahaa eikä osta paljon muuta kuin tarjousruokaa ja kitsaasti sitäkin. Mutta tiedän, kun asioita olen hoitanut, ettei ole noin. Erityisesti tympii, ettei hän käytä sitä rahaansa.

        Hiukan on sellainen mutu, että sukulaismuijat tulevat vaatimaan työkorvauksia. Oli yksi jo kerran veljeltä (veli pienipalkkaisiossa töissä ja vähän tumpelo siivomaan muutenkin) vaatinut korvausta siivouksesta, vaikka itse kutsumatta tuli, oli yli viikon ja söi majoittui kuulemma täysin isän kustannuksella. Siis vähävaraisemmalta veljeltä, ei isältä! Sanoin veljelle, että ilmoitan tuon verotoimistoon jos toiste tekee, sehän on pimeää työtä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16720
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5387
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2548
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2019
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1751
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      978
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      944
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      850
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      848
    Aihe