Verovähennysoikeus on turha

...

Äänestän sitä puoluetta, joka ajaa ay-jäsenmaksun verovähennyksen poistoa, sillä sen netto-hyöty on negatiivinen - myös jäsenelle.

7

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tuplana

      Kokonaan poistaminen on ehkä vaikea perustella mutta vähennysoikeus tulisi olla TVL 95 § kohdan 4 mukaisesti ja kohsan 2 mukainen jäsenmaksujen erillinen vähennysoikeus tulisi poistaa. Tämä lisäisi tasa-arvoa ja oikeudenmukaisuutta verotuksessa lähinnä yrittäjiin nähden. Nykyisessä järjestelmässä jäsenmaksut tulevat yleensä vähennettyä kahteen kertaan, koska kaikki palkansaajat saavat automaattisesti n. 600 euron vähennyksen lahjaksi vaikkei mitään vähennettävää olisikaan.

      Tämän epäkohdan poistamiseksi soisin ay-liikkeen tekevän jotakin. Vai kestääkö heidän moraalinsa katsella työntekijän suosintaa muiden verovelvollisten kustannuksella.

      • triplana

        Hieno homma, mä otan vähennykset myös pääomatuloista joten saan sitten triplavähennykset.
        Minusta ainakaan yrittäjien ei tuosta kannata olla kateellisia, heidän jos kenen kannattaa asioida taitavien ammattilaisten (tilitoimistot jne.) jotka tietävät vähennyskuviot, verosuunnittelua ei kannata unohtaa.


      • ...

        Unohdat, että ay-jäsenmaksun verovähennysoikuden takia valtion pitää kerätä lähes 500 milj. euroa enemmän, kuin ilman tuota vähennystä. Eli kyseinen vähennys on neutraali, tarkemmin sanoen itseasiassa ay-jäsenelle hivenen epä-edullinen ja ei-jäsenelle merkittävästi epä-edullinen.

        Pois vain.


      • suunnittelee

        uutena verovähennyksenä ns. vasemmistolaisuusvähennystä.

        Se olisi ylimääräinen vähennys johon olisivat oikeutetut kaikki vasemmistopuolueisiin kuuluvat.
        Tämä vähennys rahoitettaisiin jyrkentämällä progressiota suurituloisille.


    • ideoita
    • hyyryläinen

      ..joka ajaa asuntolainan koron verovähennysoikeuden poistoa.Miksi kaikkien veronmaksajien tulee rahoittaa joidenkin omistusasumista?

    • Äänestäjä

      Äänestän sitä puoluetta, joka laittaa ylimääräisille tuloille katon ja alatulorajan, jolla ihminen tulee toimeen.
      Äänestän myös puoluetta, joka leikkaa sellaiset optiovoitot. Mitä helvettiä jonkun pitää hankkia kymmeniä miljoonia euroja vuodessa tekemättä loppujen lopuksi niillä mitään ja laittamatta rikkaa ristiin niiden saamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      101
      4507
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3343
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      36
      1388
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1183
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1116
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1064
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe