Aina kun mietin seurustelua, tulee mulla pelkästään negatiivisia asioita mieleen. Minulle tulee ensimmäisenä mieleen mm. perheväkivalta, riitelyt, yms....en ymmärrä miksi niin monella on hinku seurustella..Ei se ole mitään kivaa leikkiä, vaan yhtä helvettiä....Eiköhän siinä ole kuitenkin loppupeleissöä kysmys pätemisestä ja yhteiskunnan painostuksesta.
Seurustelu ahdistaa
Nuori jamppa
1642
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
tai vaan parisuhteen kurjat puolet olet nähnyt.
On niitä toisenlaisiakin, sopuisia ja onnellisia suhteita. Riidelläkin voi sivistyneesti ilman kiinni käymistä, pitää puolensa sanallisesti ja arvostaa toisenkin näkemyksiä.
Leikkiä ei suhde olekaan, mutta järki pitää olla siinäkin mukana. Jos ei yhden kanssa onnistu, voi toisen kanssa jo mennä ihan hyvin.
Katsele nyt ihan rauhassa ja mieti mitä ihan itse haluat suhteelta. Päteminen ei ole oikea syy, vaan aito kiintymys. Kukaan ei siihen pakotakaan, yksinkin voi elää täyttä elämää.