uusi laki karenssista

ei orjaksi haluava

Niin paikkakunnallani on sellainen työllisyystilanne että työtä ei saa vaikka kuinka hakisi varsinkaan kun on jo ylittänyt sopivan "palkkaamisiän", yli 35 ja ei omaa vaatimusta 20 v työkokemusta yli 22, alle 30 v

Työhakemuksia lähetetty kymmenittäin ei tulosta

Niinpä sitten on ehdotettu kaikenlaisia harjoittelupaikkoja 8e/päivä, olen ollut muutamissa alaa sivuavissa harjoittelupaikoissa mutta eipä työpaikka ole siitä auennut. Lisäksi jo firmatkin ovat jo vaateliaita harjoittelijan suhteen eli vaikka ilmaista työvoimaa ei kelpaa, esimerkkinä oli tämä: Haluamme hyvinkoulutetun mieluummin vastavalmistuneen tradenomin.

Jos nyt karenssin uhalla patistetaan johonkin aivan hyödyttömään paikkaan ja siitä kieltäytyy niin potkaistaanko heti kortistosta ulos? Joutuuko olemaan leikatulla sossun tuella niin kauan kunnes itse onnistuu jostain löytämään työpaikan!! (Olisi maailman kahdeksas ihme)

Eli onko mahdollista että joutuis olemaan vaikka loppuikänsä jollain 20 -40 %:a leikatulla sossutuella? Mietin vaan että jos näin on eikö sitä lähestulkoon kuole nälkään tai ainakin kärsi aliravitsemuksesta? Olen itse ollut sossun tuella ja nettomäärä tukea on 300 eurtoa käteen jolla hoitaa kaikki laskut (lehdet, tv-lupa, puhelin yms.) Sähkö ja lääkelaskut sai soskusta.

No minulla tuo 300 euroa kului täysin ruokaan koska joudun olemaan erikois ruokavaliolla allergiani vuoksi.

Eli leikkauksen jälkeen joutuisi elämään 180 eurolla kuussa miinus laskut!!!

Voiko ihminen elää näin pahimmassa tapauksessa loppuikänsä jos ei karenssin saatuaan kykene hankkimaan työpaikkaa?

3

658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työmarkkinakelpoinen

      Ongelmasi syy selviää kirjoituksesi toisessa sanassa "paikkakunnallani".

      Itsekkin olisin ollut luultavasti koko aikuisikäni työttömänä jos en olisi muuttanut sinne missä töitä on.

      Itse en edes kehtaisi valittaa työttömyyttäni jos en olisi hakenut töitä koko Suomesta ja muista euroopan maista joissa pärjää englannin kielellä.

      • ei orjaksi

        Olisin tosi mielelläni menossa hakemaan töitä esim englannista. Siellähän saa olla työnhakijana 3kk ja etsiä töitä saaden samalla päivärahan.

        MUTTA: Kävin kysymässä tästä ja sanottiin että tämä EI KOSKE työmarkkinatuella olevia, vaan pitää olla ansiosidonnaisella tai peruspäivärahalla. ELI työttömät on eroteltu eri lokeroihin joissa ANSIOSIDONNAISELLA olevat ovat LUOKKA I, PERUSpäivärahalla olevat LUOKKA II ja TYÖMARKKINATUELLA olevat LUOKKA Hylkiöt

        Eli jos on työmarkkinatuella niin ei anneta edes mahdollisuutta hakea töitä euroopasta. Eli olet kaiken ulkopuolella. Ay-liikekin on hylännyt täysin työmarkkinatuella olevat jäsenensä.

        Siitä muuttamisesta. Kaikilla ei ole mahdollista muuttaa, on perhesyitä ja myös halu asua omalla paikkakunnalla.


    • Älä vain alistu USA:n paskamallin mukaiseen yhteiskunta näkemykseen.
      Teet selväksi itsellesi ensinnäkin, että aiotko koskaan tehdä töitä vai et?Seuraavaksi katsot, että saatko paskaduunia vai asiallista.Mikäli saat asiallista ei siinä mitään, mutta jos joudut orjatyökierteeseen niin tee virkamiesten elämästä max.vittumaista kaikin keinoin sekä niiden ketkä yrittävät hyötyä itsestäsi taloudellisesti.

      Niin..ja jos joudut työkkärin rahoilta ulos orjatyökoulutuksien aikana niin periaate kaiketi on, että joko olet töissä tai koulutuksessa tietyn ajan niin saat oikeuden saada taas työmarkkinatukea.

      Kiitä tämän valtion työministeriötä=työttömyysministeriö, DDR, sekä Rooman ajan orjakeskus tovereineen..huom.sanalla toveri..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      6487
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      4132
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3383
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      16
      3142
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2365
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2347
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1946
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      25
      1912
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      29
      1654
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1392
    Aihe