talvella ostettu 305caprise farkku vuotaa kummasti nestettä. päällepäin ei näy vuotoja mut koko ajan katoo.... tai siis ajossa vaan.epäilen et menis suoraan palotilaan jostain. päästöt oli ok joten kannattaako huolestua? litra viikossa.
farmari vuotaa ...
jäähdytin nestettä.
9882
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tarkoitit varmaan jäähdytinnestettä?
En tiedä onko samaa vikaa kuin uudehkossa toyotassa?
Siis sama vika oli. Ei se palotilaan mennyt-ainakin niin sanottiin.- Silloinhan kannentiiviste olisi viallinen(mutta ei vesi palotilassa ole paha jos kunnolla veto ja käynti pelaa)-Mutta ehdotan,että katso öljytikusta "lisääntyykö öljy"?-Silloin olis syytä huoleen jos sinne pääsis vettä-Nimittäin öljy ei silloin voitele kunnolla. Näinollen "kannentiivisteessä" on vika-ja syytä uusia.
tuo korkkijuttu vois olla pätevä. täytyy kokeilla. sitte öljyyn eli öljy on ihan kuin uutta,kirkasta ei mitään harmaata velliä. monta tonnia ajettu ja edelleen kirkasta. nestettä katoo mut mihinkä lie?? voisko noin pienet määrät palaa palotilossa taivaan tuuliin ilman näkyviä haittoja?
pieni reikä jäähdyttäjän korkin takaisku venttiiliin niin että ei painetta pääse kehittymään vaan se pääsee paisuntasäiliöön, varmista vaan että termostaatti on tarpeeksi viileä jotain 88c esim.
Vanhan auton jäähdytys järjestelmä saattaa vuotaa sieltä täältä vähän paineellisena, mutta ei paineettomana.
Hienosti toiminut vuosia, ei häviä nesteet!
jos ei saattaa sitä kauttakin vähän hukata.
Mulla loppu noi ongelmat kun vaihdoin imusarjan tiivisteen. Se tissutteli pikkuhiljaa välillä vähän ja välillä enemmän. Tosin vaimo ehti jo kerran kiehuttaa autoa vähillä nesteillä ja vaihdelaatikko meni( lauhdutin on syylarin yhteydessa ja laatikko kuumeni liikaa. )
Imusarjan tiivisteen vaihto ei ole ihan helppo homma mutta kuitenkin tee se itse miehen tehtävissä.
Ole vaan tarkkana esim. virranjakajan asennon kanssa ja muista katsoa kaikkien irroittamiesi letkujen paikat huolella. ( ota vaikka kuva ennen irroitusta).
Malttia ja riittävästi aikaa niin onnistuu.
olen joutunut vaihtamaan n. viiden vuoden välein jäähdytysnestevuotojen takia. Myös vesipumppu vuotaa usein, katso pumpun rungossa olevaa pientä porausta (wheep hole), tippuuko nestettä. Jäähdyttäjäkin vuotaa usein, mutta se on helppo havaita, kun katsoo onko kotelon pohja märkä.
kerran olen moiseen vaihtanut kannet joten tuo tiivisteen vaihto on tuttua. ei viittis nyt kesän alla tekeen. ei kai auta kun lisäillä vaan. kaikki paikat kuivia edelleen.... tullu tuota muutakin hommaa kun joku oli hiukan kolhinu nokkaa tuolla parkkiksella.......etumaski ruhjottu jollain... pirun termiitit.
Jos imusarjan tiiviste vuotaa, niin yleensä etupuolelta. Vaikea nähdä mutta jos työntää päänsä erilaisiin kulmiin, niin lampun kanssa pitäisi kosteata näkyä.
Jos se on imusarjan tiiviste etkä halua rempata sitä juuri nyt, niin voit tehdä näin:
- osta Forten jäähdytysjärjestelmän tukkimisainetta, muistaakseni sininen pullo. Laske vettä pois ja kaada aine jäähdyttimeen. Täyttämisen jälkeen kone pitäisi ajaa lämpimäksi, sanotaan nyt runsas puoli tuntia.
Aine tukkii vuodon ja voit vaihtaa tiivisteen vaikka syksyllä.
Forte on kallista, mutta tehoaa. Huoltamoiden kolmen euron paikkausmönjiä ei kannata käyttää.
oletko katsonut ylävesiletkun lähdön syyläristä...
se vuotaa noissa tuntuu kaikissa...
itsellä buick lesabressa ja kaverilla oldsmobile custom cruiserissa...sama paska eri paketissa...
eiköhän liene samanlainen syyläri sinullakin...
vuotaa yleensä niin vähän että lattialle ei välttämättä tiputtele mutta nestettä häviää...
jos kannentiivisteet palaneet niin vaihdettava heti, jos ei vaihda niin kun jäähdytinneste öljytilassa saavuttaa laakerit niin ne on entiset