Xylitoli-dieetti

Kaikkihan tietää, mitä tapahtuu kun syö säästöpakkauksellisen xylitolipurkkaa putkeen - Kaikki syöty tulee hetkessä läpi ja vatsa on aivan löysä.

Oon kuullut, että jotkut käyttää tuota alihdutuskikkana, eli aterian päälle syövät kotona xylitolia tms. niin paljon, että vatsa laulaa.

Onko tietoa, kuin turvallinen/tehokas laihtudutskikak tämä on? Voiko vatsa pidemmässä käytössä kärsiä tai vahingoittua tms?
82294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

No älä nyt missään nimessä tommosta rupee touhuamaan , ei mitään järkeä. Onhan noita muitakin dieettejä, kysy lisää lääkäriltä äläkä rupea tuommosia hömpötyksiä seuraamaan!

Äänestä

Huh huh, luulin että kaiken sitä on jo kuullut..
mutta tuo oli kyllä jo vähän paksua :=O

Kovapa olis homma vedellä purkkapussi joka syönnin jälkeen:)

Hampaiden kannalta kannattaa se purkka ottaa, mutta muuten - kannattaa miettiä muita konsteja.

Äänestä

Huh huh... toooooooooosi terveellistä....

Äänestä

en usko, että se laihduttaa. se vain tyhjentää suoliston, joka antaa keveämmän olon hetkellisesti. ravintoaineet imeytyvät, mutta hivenaineista voi tulla pulaa.

runsas ksylitolimäärä voi toimia laksatiivin tavoin. haitat on samat kuin muiden ulostelääkkeiden käytöstä. laihduttamisessa on tärkeintä painonpudotuksen lisäksi pysyvien terveellisten ruokailu- ja liikuntatapojen omaksuminen. Onnea kaikille painonpudottajille. kesällä on ihanaa ja kevyttä liikkua päivittäin. pyöräily ja uinti sujuu. tuoreita vitamiinipitoisia marjoja, hedelmiä ja vihanneksia on runsaammin tarjolla. Läskit sulaa sutjakasti

xylitoli on hyvää.

Äänestä

Joo ei hyvä.

Kyllä toi on aika lähellä sitä, että käy laattaamassa ruoan päälle, paitsi että on varmaan epäterveellisempääkin vielä.

Sitä paitsi kun suolisto tyhjenee, niin kohta on tas nälkä.

Äänestä
  • aiheuttaa ainakin minulle karmeat ilmavaivat.
    Ainakin sosiaalinen elämä kärsii, on istuttava vessassa koko ajan päästelemässä paukkuja.

    Äänestä

Varmaan toimii jossain määrin, mutta ihan dorkan kuuloinen ajatus. Voi olla todella huonoksi terveydelle.

Äänestä

Me syödän purkkaa tosi harvoin...

(Xylitoli ei laihdut!!!!!!!!!!!!!!)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toimiva juttu? kirjoitti:

Kaikkihan tietää, mitä tapahtuu kun syö säästöpakkauksellisen xylitolipurkkaa putkeen - Kaikki syöty tulee hetkessä läpi ja vatsa on aivan löysä.

Oon kuullut, että jotkut käyttää tuota alihdutuskikkana, eli aterian päälle syövät kotona xylitolia tms. niin paljon, että vatsa laulaa.

Onko tietoa, kuin turvallinen/tehokas laihtudutskikak tämä on? Voiko vatsa pidemmässä käytössä kärsiä tai vahingoittua tms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu