Olen huomannut, että vaa'alla on käytävä n. 5 kertaa aamun aikana, jotta todellinen paino selviäisi. Paino voi nimittäin heitellä kaksikin kiloa. Kun on tarpeeksi punnituksia, niin todellinen paino selviää. Aamupainoon nimittäin ainakin mulla vaikuttaa vessassakäynti tosi paljon.
Toinen juttu on sitten se, että eri vaa,at näyttävät samasta ihmisestä ihan eri lukuja. Heitto eri vaakojen välillä voi olla jopa 3 kg!
Vaaka valehtelee
4
1351
Vastaukset
- Marie
Oma vaakani näytti 9 kg alakanttiin, oi tosi kiva yllätys kun menin koulun vaa'alle, joka oli juuri tarkastettu. Ja kyllähän tuon 9 kg olisi huomannut ulkonäössäkin, mutta kun on monta vuotta käynyt samalla vaa'alla niin ei ole muodostunut oikeaa mielikuvaa.
- mimmi
Tietenkin kun lirautat pyttyyn useamman desilitran nestettä, vaakasi näyttää samantien painossasi yhtä paljon vähemmän. Sama toimii päinvastoin: kun kulautat kurkusta tuopillisen vettä ja hyppäät vaaalle, niin painat puoli kiloa enemmän.
Sen sijaan jos painosi heittelee pari kiloa lyhyen ajan sisällä ilman "sisäänottoa" tai "ulosheittoa", niin kehoittaisin hankkimaan paremman vaaan. Toisaalta vaikka oma vaakasi ei näyttäisikään tulosta tarkasti, se näyttää painosi suhteellisen muutoksen eikä parin kilon epätarkkuus painoa määritettäessä ole merkittävä.
Ajan kuluessa ja käytettäessä vaaat menettävät tarkkuuttaan, joten tuntemattomalla vaaalla itsensä punniseminen on korkeintaan suuntaa-antava.- Punnitsija
miksi vaaka näyttää vessassakäynnin jälkeen 1/2-1kg enemmän, kuin ennen käyntiä. Vasta n. tunnin kuluttua tilanne on "tasoittunut".
- mimmi
Punnitsija kirjoitti:
miksi vaaka näyttää vessassakäynnin jälkeen 1/2-1kg enemmän, kuin ennen käyntiä. Vasta n. tunnin kuluttua tilanne on "tasoittunut".
Olen omalla vaa'allani kokeillut punnitusta ennen ja jälkeen vessakäynnin ja ennen ja jälkeen vesilasillisen juonnin ja kyllä paino on sen mukaan vaihtunut. Epäilen, ettei vaakasi ole toiveisiisi riittävän tarkka.
Entinen vaakani näytti viiden sekuntin kuluttua hyvinkin kilon enemmän tai vähemmän. Saman heilahduksen saattoi usen huomata myös nollanäytössä: kun en seisonut vaa'alla, puntari saattoi näyttää nollaa, kun hyppäsin vaa'alle ja pois se näyttikin 1 kiloa ja kun hyppäsin vaa'alle uudestaan, painoin yhtäkkiä kilon enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881577
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla121460- 981390
- 691260
- 1111229
- 1161150
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n258977- 69971
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18925- 37907