*Gootti- mitä se on?*

Kerrotteko tälläiselle tavalliselle tallaajalle mitä gootti on? Kaverini vaahtosi suun puhtaaksi että se on uskonnon vastaan taistelua, hautakivien kaatoa... Itse taas gootti sana sanoo mulle vaan tummiin pukeutumisen, musiikin kuuntelemisen ja kauniin tyylin suunta. Mitä gootti siis aikuisten oikeesti on??
141902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

joo gootit onkin niitä jotka kaatelee hautakivia XD
kysy äitiltäs se varmastikki tietääXD

Äänestä

Siis sä oot ylpee itsestäs vastaillessa huuhaata? Ihmiset joilla ei oo mitään fiksua sanottavaa tai vastailtavaa tähän kyssäriin ni ei tartte vaivautua. Päätä voi mennä aukomaan vaikka jolleen muulle.

Jos joku aitoihminen vois vastata kysymykseen. Idiootit älköön vaivautuko. Kiitos. (ps. jos ne vastaajat ois vielä aikuisia ni lapset älköön myöskään vaivautuko...pikkukakkosella löytyy varmasti oma palsta)

Äänestä
  • Sä olet ylpee itsestäs kysellessä huonolla suomella typeriä kysymyksiä ja sitten vielä vedät herneet nenään kun toiset vastaavat yhtä typerästi?

    Eikö toi wikipedian sivu kertonut sulle yhtään mitään?

    Vai onko sekin vaan idiootti, niinkun kaikki mitä vastaasi näkyy tulevan?

    Äänestä

Yksinkertaisesti sanottuna: gootit ovat kuolemaa, seksiä, kauhua, hulluutta ym. samankaltaisia teemoja romantisoivia tyyppejä. He toteuttavat maailmaansa kukin omalla tavallaan, aivan niin kuin kaikki muutkin ihmiset.

Äänestä
  • Kiitos sulle ----- Se tuli selvällä suomenkielellä ja ytimekkäästi. Kiitos siitä.

    Äänestä

Gootteus on minulle itselleni elämäntapa. Ei vain mustiin pukeutumista ja rankemman musiikin kuuntelua. Gootteudessa pää aiheina ovat kuolema,synkkyys ja melankolia,mutta sinänsä gootteudelle ei ole olemassa yhtä ja samaa sääntöä,jokainen voi määritellä gootteuden itse itselleen kunhan se pysyy yleisen gootteuden rajoissa.

Äänestä
  • Kiitos sullekin *ninin* vastauksestasi

    Äänestä

Luulisin että se Gootti-touhu on elämäntyyli ennenmuuta, musiikkine, pukeutumisineen ja sosiaalisine kuvioineen.
Kovassa Nosteessa olevan suomalaisen "goottimetal"-yhtye Vanguardin vokalisti J.Grym toteaa Imperiumin haastattelussa bändin olevan pitkälle elämäntapa. Taloudelliset yms. suoritukselliset paineet tulevat sitten muualta. Onhan tossa goottiskenessä sitä ulkoista touhua mihin voi kiinnostuneet tutustua. Kuitenkin luulen että pitkällä aikavälillä on kyse asenteesta. Itse en voi laskea itseäni gootiksi enkä halua, vaikka kuuntelenkin doom/dark/goth-metallia aika pitkälle. Ja tällä ei ole siis mitään tekemistä uskonnonvastaisuudella tai hautakivien potkimisella.

Äänestä
  • Metalli ei edelleenkään ole goottia, ei edes ns. gothmetal.

    Äänestä

Joskus ittekin olen yrittänyt keksiä sanoiksi mitä se voisi olla. Joitain asioita on vain niin vaikea selittää, sen vain tuntee sisällään ja pitää jostain tietyistä asioista. Itselle se merkitsee ennen kaikkea kaunista ja tummaa musiikkia uskomattomalla tunteella. Taipumus melankoliaan ja dramaattisuuteen kuuluu osana minuun myös. Lisäksi pidän suuntauksen visuaalisesta ilmeestä, joten haluaisin pukeutua tällaiseen yleisesti "goottityylinä" pidettyyn tapaan. (Jos olisi vain helvetisti enemmän rahaa:)

Joskus netissä tuli vastaan tällainen lyyrinen kuvaus "goottiudelle". Tää on paras mitä oon kuullut, kaikessa epämääräisyydessään ja kaukaisuudessaan:

"Goottilaisuus on sivistynyttä barbariaa. Se on kuoleman kuvin ilmaistua elämänjanoa, kylmän kyynistä rakkautta tunteen paloon. Se on vastakohtien avioliitto, seksin ja kuoleman symbioosi. Se valaisee pimeydellä. Se pitää velvollisuuksia turhuutena ja turhuuksia velvollisuutena. Se on tarve tehdä väärin oikeista syistä. Se haikailee menneisyyden mustiin päiviin joita ei koskaan ollut. Se kieltää yhteismitallisen todellisuuden ja uskooo fantasiaan. Se on synti, salaisuus ja sairaus."

Kaikki kunnia tämän tekstin alkuperäiselle kirjoittajalle!

Clan of Xymox on paras bändi.

Äänestä

se uskonnon vastaan taistelua, hautakivien kaatoa.. se kuulostaa enemmän satanisteiltä... yhdyn SUN mielipiteeseen gooteista

Äänestä

luuletko sä että vaan aikuiset tietää mikä on gootti????kyllä muittenki pitäs tietää! :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näkymätön Ninni kirjoitti:

Kerrotteko tälläiselle tavalliselle tallaajalle mitä gootti on? Kaverini vaahtosi suun puhtaaksi että se on uskonnon vastaan taistelua, hautakivien kaatoa... Itse taas gootti sana sanoo mulle vaan tummiin pukeutumisen, musiikin kuuntelemisen ja kauniin tyylin suunta. Mitä gootti siis aikuisten oikeesti on??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu