Miten kummassa 20-23v miehiä voi yhtenään hyöriä puvut päällä Turun lentokentällä? Mistä he ovat työnsä saaneet ja kuka maksaa heidän palkkansa?!
Kaverit siis lentelevät läppäri kädessä Kööpenhaminaan ja takaisin monta kertaa viikossa. Kentälle tullaan taksilla ja otteet on kuin euroopan omistajilla. Mitä he tekevät, mitä he osaavat, ja miten ihmeessä noin nuorena?!
Kun ei sitä tällainen kouluja käynyt valmis maisteri kelpaa edes sikalan ruokinta-automaatin pesijäksi, niin millä hiton konstilla toiset pääsee ilman kummempia kouluja kansainvälisiin bisnestehtäviin? En ole kateellinen mutta kysynpä vaan.
Kaverit siis lentelevät läppäri kädessä Kööpenhaminaan ja takaisin monta kertaa viikossa. Kentälle tullaan taksilla ja otteet on kuin euroopan omistajilla. Mitä he tekevät, mitä he osaavat, ja miten ihmeessä noin nuorena?!
Kun ei sitä tällainen kouluja käynyt valmis maisteri kelpaa edes sikalan ruokinta-automaatin pesijäksi, niin millä hiton konstilla toiset pääsee ilman kummempia kouluja kansainvälisiin bisnestehtäviin? En ole kateellinen mutta kysynpä vaan.
Vastaukset 12
Vanhimmat
"En ole kateellinen "
Et varmaan, HAHAHAHHAAAAAAAAAA. Katos toiset vaan osaa. Sama kun kysyisit että mitäs ne parikymppiset sällit siellä NHL:ssa hyörii hokkarit jalassa, miksi minä en?
Niin, miksi sinä et siellä NHL-puolella ole, vaan olet täällä työaikana firman koneella ja ajalla paskaa kirjoittelemassa.
Kun en osaa luistella, ainakaan jäällä...
huumeen kuljettajia, siis sala-kuljettajia? Niitä kuuleman mukaan kulkee aika paljon nykyään kaikilla reiteillä. Tuon ikäisiä naisia ja miehiä. Yksi jäi juuri jossain kiinni, Turkulainen nainen joku opiskelija 25v, ja voi joutua lojumaan monet vuodet vankilassa tai voi jopa saada kuolemantuomion. Rahasta ne tekee mitä vaan, jotkut.
Noh minä ainakin vetelen liituraitapuvussa tärkeenä siksi kun se on hauskaa. Kouluja ei jaksanu käydä kun kauppiksen mutta vetämällä oikeista naruista ja korostamalla omia vähäisiä hyviä puolia pääsee isossa firmassa aika hyvin luoviin.
Kk-liksa on kolme tonnia ja ostin just uuden auton.
hyvät jatkot vaan.
Sama juttu meidän työpaikalla, jossa nyt alkoi buumi vakinaistaa nuorimmat ja taitamattomimmat määräaikaiset työntekijämme, ja me kokeneemmat ja vanhemmat määräaikaiset tiputaan sitten kortistoon määräajan jälkeen, vaikka alan ylimääräinen tutkinto on, ja työkokemusta ja tuntemusta alasta kauan. Ja reaalinen työkunto olisi erinomainen (liikuntaharrastukset, tasapainoinen muu elämä) vaan ei kelpaa.
Nuoruus on valttia. Ja nykynuoret ovat tottuneet mukavuudenhaluun, heillä ei työtä hakiessaan ole enää samanlaisia estoja, ujoutta ja arkuutta kuin meillä vanhemmilla, vaan he ovat itsevarmoja, haluavat kaiken heti, ja osaavat sepittää myös uskottavasti semmoiset stoorit työhönottajalle että hyvä paikka on pedattu. Nämä kertomasi parikymppiset pukumiehet ovat varmasti juuri heidänkaltaisiaan. Taito se on sekin, myydä itsensä helppoon siistiin ja hyvinpalkattuunkin duuniin ilman isoja koulutuksia sun muita...
Niin sanotut "hyvät tyypit" pärjäävät nykyaikana. He eivät välttämättä hallitse työtään täydellisesti,mutta ulkoiselta olemuksellaan ja käytökseltään he vastastaavat työnantajien toiveita. Mutta niinhän se on näinä päivinä että kunhan ulkokuori on pramea niin sisus saa olla millaista huttua tahansa.
Avauksen tekijä sai mut ainakin pelkästään nauramaan kun määritteli niin kovin tarkasti noiden nuorten tyyppien iän...
"20-23 vuotiaita" =) Heeheeee! Onko se ihan kysynyt niiltä niiden ikää ? Ihan käsittämättömistä asioista ihmiset jaksaa jauhaa. Tehkää asioille jotain sen sijaan että vellotte täällä kaikkia murheitanne!
... siellä Turun lentokentällä vahtaamassa pukumiehiä. 23- vuotias kaveri voi helposti olla vaikkapa DI tai KTM; toiset valmistuvat 2-3 vuodessa.
...nuo tyypit ovat saanneet työpaikkansa aivan niin kuin monet muutkin yksityisellä puolella. Hakemalla ja kysymällä.
Yksityisellä puolella ja etenkin kaupan alalla koulupapereilla ei ole paskankaan merkitystä. Etenkin myyntihommissa riittää nousevaan urakehitykseen se, että teet tulosta ja rahaa.
Jo pelkästään röyhkeä ja itseäänkehuva asenne työhaastattelussa voi poikia työpaikan vaikkei sulla olisi alalta mitään koulututkintoa. Koska se kertoo vahvasta itseluottamuksesta eli iso plussa.
Esim. mä itse menin töihin heti peruskoulun jälkeen ja tein töitä putkeen lähes 9 vuotta, ennekuin kouluttauduin levyseppä-hitsariksi aikuisopistos
Jos nyt verbaalilahjakkuudella ja itsekehulla hienon kallispalkkaisen homman saa?
Minulla on käytännön kokemus näistä nuorista "kaiken osaaja tärkeliöistä" ns. vanhankansan toimitusjohtaja potkaisi äkkiä ulos, kun henkilöstö päällikkö oli palkannut.
...en osaa myydä enkä johtaa.
Mutta piena, päittäis ja lakisaumat sujuu puikolla ja migillä.
Mutta totuus on se että yksityisellä puolella merkitsee vain se mitä osaat tehdä. Ja eihän mitkään maisterinpaperit todista sitä osaako henkilö myydä vai ei. Sillä myyntityö on 90 % paskanpuhumista.