http://www.autoalantiedotuskeskus.fi/
Tuosta selviää, että harvalla naisella on autoa. Moni ajaa miehen autolla pummimisperiaatteella tai pyytää meiehltä kyytejä. Naiset eivät omista autoja paljoakaan vaan pummivat kyytejä.
Tuosta selviää, että harvalla naisella on autoa. Moni ajaa miehen autolla pummimisperiaatteella tai pyytää meiehltä kyytejä. Naiset eivät omista autoja paljoakaan vaan pummivat kyytejä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ensinnäkään kukaan mies ei hyvästä tahdostakaan halua tarjota mitään kyytejä, paitsi joku älyttömän rakastunut ja se nyt on aika harvinaista. Ne laittaa laskun perään vähintään näkymättömänä vaatimuksena.
Ensin on kuin ei mitään, sitten jostakin syystä kohta kuin myrskyn merkkejä, mistään ei sanota mitään, ja lopuksi kun välit on jo menneet, niin sieltähän se tulee, että kun sä ne bensatkin pummit. Jos joskus tarjoaisi kyydistä jotakin, se ei kelpaa, sitten kun ei tarjoa, niin onkin pummari. Silti ei mitään voi sanoa.
Nykyään pelottaa mennä miehen kyytiin, vaikka se tarjoutuisikin kuskiksi. Se on aina riski sen miehen suhteen. En tiennyt, että autokyydeistäkin nykyään on tehty testi, ja valitettavasti mut on kasvatettu vähän herrasmiesmäisempään kulttuuriin, etten osaa sopeutua ja ymmärtää heti jotakin näkymättömiä sääntöjä. Siksi mieluummin kävelen, kuin otan riskiä, että teen jonkun hirveän virheen kyydissä. Oma autokin on hankinnassa, niin ei tarvitse sitten pelätä, että pilaisi ainakaan sen suhteen yhtään enempää mahdollisuuksia.
Sehän on suorastaan varkauden kaltainen rikos pummata kyyti... mihin tämä maailma onkaan menossa...
Kukaan ei ole koskaan rahasta puhunut jos jonnekin on vienyt, joten nyt odottelen kauhunsekaisin tuntein vapisten kotona ja armoa anellen... jessus
Autokyytien maksupolitiikka on hyvin yksinkertainen:
1) Jos pyydät kyydin jonnekin, on hyvin epäkohteliasta olla tarjoamatta siitä korvausta. Tässä tapauksessa kyydinantaja ratkaisee ottaako hän tarjoamasi korvauksen vastaan.
2) Jos sinulle tarjotaan kyytiä, silloin ei välttämättä tarvitse tarjota korvausta, mutta se on silti kohtelias tapa kiittää kyydistä. Tässä tilanteessa kyydin antajan tulee kieltäytyä kohteliaasti tarjouksestasi.
Huom! Maksua kyydistä ei saa pyytää, paitsi jos auton katolla on sellainen hassu keltainen juttu. ;)
ja jättää se jonnein puskaan, minen lähde sellaisiin romuläjiin, mitä yleensä miehillä on. Kehtaavatkin sellaisilla virityksillä vielä näyttääntyäkkään romuineen.
Mikä on riittävän hyvä auto? Täytyykö siis olla S-mersu, vai kelpaako volkkari, esim. Passat? Saksalainenhan sen luonnollisesti pitää olla, vai mitä.
677 000 autoa naisilla, 1 446 000 autoa miehillä. Tulikos mieleesi, että perheen autot laitetaan usein miehen nimiin? Ei tullut niin, arvasin ;). Eikä siksi, että mies olisi ne maksanut, vaan siksi, että se kohottaa miehistä itsetuntoa.
Naisen mieliala tulee iloiseksi kun vaikkapa maksaa kauppaostokset hänen puolestaan, sitä leveämpää hymyä ei pumminaisen kasvoilla koko päivänä näe.
Sovittiin aikanaan, että hoidetaan omat kulut, nyt kun on pari pentua niin mun pitäisi maksella pentujen vaippojen lisäksi akan ruuat kun se opiskelee ja mun tulot vaikuttaa siihen vittumaisesti, että mun kuuluukin maksaa akkani elatus siinä missä noiden pentujenkin elatus.
...koska olen niin despred