Pillerit ja verenpaine!!

moi! onko kokemuksia siitä että verenpaine olis noussu ku olis käyttäny jotain tiettyä merkkiä? oon kokeillu yasminet jotka ei käyny itkusyistä, sitten mercilonit jotka pahensi ihoa ja tehi kiukkuseks, ja nyt oon syöny 2 liuskaa femoden merkkisiä, ja ne on toiminu niin älyttömän hyvin että en voi ees uskoo, mut nyt viime aikoina oon alkanu pelkäämään että nostaakohan nämä mun verenpainetta kun jotenkin tuntuu että hengästyy ehkä helpommin ja sydän pumppaa jotenkin kovempaa...
Ärsyttää vaan sikana jos pitää taas vaihtaa merkkiä kun oon muuten tykänny näistä ihan kauheesti =/ onko kellään kokemuksia??
7642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mun verenpaine kohosi ihan tähtitieteellisiin lukemiin kun söin Cilest-merkkisiä pillereitä. Aiemmin mun verenpaine oli aina ollut ihan normaali. Muita merkkejä en ole (vielä) kokeillut, eli en tiedä esiintyykö ongelma kaikkien yhdistelmäpilsujen kohdalla ... tarkoitus olisi kyllä kokeilla piakkoin joitakin muitakin.

Äänestä

nousi Marvelon-nimisellä merkillä. Ei jaksanut edes postaita nousta ylös hengästymättä. Onneksi laski yhtä nopeaa kuin oli noussutkin pillereiden lopettamisen jälkeen...

Äänestä

hieman yli vuoden ja verenpaineeni nousi tasaisesti koko ajan. Käydessäni toukokuun alussa terveydenhoitajalla mittauttamassa verenpainettani, tein lopettamis päätöksen. Nyt olen ollut ilman pillereitä kohta kuukauden ja verenpainettani seurataan.

Äänestä
  • Miten verenpaineen nousu tuntuu käytännön arkielämässä? Hengästyttää siis? Näkyykö tämä esim. urheillessa normaalia korkeampana sykkeenä?

    Äänestä

  • kertokaahan kirjoitti:

    Miten verenpaineen nousu tuntuu käytännön arkielämässä? Hengästyttää siis? Näkyykö tämä esim. urheillessa normaalia korkeampana sykkeenä?

    "oireile" mitenkään, sehän se petollista onkin. Se saattaa näkyä vasta siinä vaiheessa kun olet esim. uusimassa reseptiä ja terveydenhoitaja mittaa verenpaineesi. Niin kävi mulla. Joillakin kohonnut verenpaine ilmenee esim. päänsärkynä, huimauksena tai ylimääräisinä sydämentykytyksinä.

    Äänestä

  • välttämättä kirjoitti:

    "oireile" mitenkään, sehän se petollista onkin. Se saattaa näkyä vasta siinä vaiheessa kun olet esim. uusimassa reseptiä ja terveydenhoitaja mittaa verenpaineesi. Niin kävi mulla. Joillakin kohonnut verenpaine ilmenee esim. päänsärkynä, huimauksena tai ylimääräisinä sydämentykytyksinä.

    näkyi sillä lailla, että minulla oli jatkuva pääkipeä ja lepopulssini oli 70-90. Sitten yllättäen sydämmeni alkoi lyödä nopeammin, vaikka olin istumassa ja tuli huono olo. Korkeimmillaan verenpaineeni on ollut 160/110 ja olen vasta 18- vuotias. Kun lopetin e-pillerit on verenpaineeni laskenut 144/80.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


surku... kirjoitti:

moi! onko kokemuksia siitä että verenpaine olis noussu ku olis käyttäny jotain tiettyä merkkiä? oon kokeillu yasminet jotka ei käyny itkusyistä, sitten mercilonit jotka pahensi ihoa ja tehi kiukkuseks, ja nyt oon syöny 2 liuskaa femoden merkkisiä, ja ne on toiminu niin älyttömän hyvin että en voi ees uskoo, mut nyt viime aikoina oon alkanu pelkäämään että nostaakohan nämä mun verenpainetta kun jotenkin tuntuu että hengästyy ehkä helpommin ja sydän pumppaa jotenkin kovempaa...
Ärsyttää vaan sikana jos pitää taas vaihtaa merkkiä kun oon muuten tykänny näistä ihan kauheesti =/ onko kellään kokemuksia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu