Paljonko vettä kannattaa juoda päivässä kun laihduttaa?Eikös Karita Tuomola kuukahtanut kun oli lipitellyt liikaa?Muutenhan vesi on hyvästä.
Liikaa vettä?
hhfhfhufhurehf
3567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vettä kannattaa juoda normaalisti ilman, että laihduttaa niin noin 2-3 litraa päivässä.Urheillessa tai liikkuessa enemmän sitä täytyy tietysti kohtuudella lisätä, pitää myös muistaa syödä vitamiini pitoista ruoka ja proteiiniä ei kannata unohtaa.Kukaan nyt ei normaalisti terveellisesti syömällä ym, pyörry, että on liiikaa vettä juonut, joten voit juoda vettä ihan huoletta.
Varmasti todella isot litramäärät vaikuttavat jo jotenkin. Etenkin suolatasapaino voi järkkyä, jolloin voi sitten joutua sen seurauksena sairaalaan. Muistelin sillä Tuomolalla käyneen niin. Mutta jos sen normaalin 2-3 litraa päivässä juo ja syö monipuolisesti niin tuskin mitään vaaraa tuosta suolatasapainon järkkymisestä on. Kesäkuumallahan aina varoitellaan että pitää huolehtia myös suoloista, sillä kuumalla ilmalla tulee helposti juotua vettä enemmän ja jättämällä ruokaa vähän vähemmälle.
..taisi olla 8-12 (riippu ihmisen koosta ja liikunnasta) litraa vettä mitä pitää juodan yhteen menoon niin ihminen kuolee, koska suola liukene elimistöstä, ja suolisto vaurioituu.
Joten juokaa rauhassa ne 3 litraa :)