Virtsatietulehduksen jälkeinen arkuus

Minulla on ollut vain pari kertaa virtsatietulehdus, mutta tämän NitrofurC -antibioottikuurin jälkeen koe näytti lisääntynyttä verta virtsassa, bakteeriviljely puhdas. Uudelleen lääkäriin ja sain uuden kuurin Selexidiä.
Lääkärin mielestä ensimmäinen lääke voi aiheuttaa arkuutta ja verta virtsarakkoon. Ja tulehdus ehkä silti jatkui hänen mukaansa, vaikkei arvot nousseetkaan. Nyt olen syönyt tuonkin kuurin. Verta en näe silmin, mutta oirehdin lähinnä kun joudun vaihtamaan asentoa, esim. istumaan töissä pitkät tovit. Rakkoa (luulisin että rakkoa) kivistää ja virtsaamistarve on edelleen lisääntynyt.
Eräs tuttava kertoi, että C-vitamiiniakaan ei pitäisikään nauttia (kuten monet tulehdusten ehkäisyyn neuvovat) ärtyneeseen rakkoon. Söin sitäkin tietämättäni ekan tulehduksen aikana.
Onko vastaavia kokemuksia, millä ärtynyt rakko terveeksi? Tätä kivistävää arkuutta on kestänyt pari viikkoa.
2573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla oli syyskuussa paha virtsatientulehdus. Valvoin yön pystymättä nukkumaan kipujen takia. Aamulla menin lääkäriin ja lääkäri totesi tulehduksen ja verta virtsassa. Sain viideksi päiväksi lääkekuurin.

Tämän jälkeen kävin kontrollissa ja lääkäri totesi, että virtsassa on verta, mutta tulehdusta ei voida osoittaa (kuten sinulla). Hän sanoi, että minun pitää katsoa muutama päivä ja tulla takaisin, jos kivut virtsaamisen yhteydessä eivät lakkaa.

Minulla oli kipuja - välillä. Välillä ei tuntunut mitään. En mennyt takaisin lääkäriin, vaikka välillä ajattelin, että täytyisi mennä. Noin kuukauden kuluessa kivut kuitenkin vähitellen lakkasivat.

En itsekään nähnyt verta silmin. Minulle lääkäri ei antanut noin selviä selityksiä kuin sinulle siitä, että lääke voi aiheutta arkuutta ja verta virtsarakkoon, mutta tunsin sen aika selkeästi.

Minulla on ollut varmaan kolmatta kymmentä virtsatientulehdusta ja siksi en kiinnostunut menemään uudelleen lääkäriin valittamaan asiasta, varsinkin kun lievissä oireissa tulehdusta ei huomata.

C-vitamiinista en tiedä mitään.

Äänestä

c-vitamiini happamoittaa virtsaa ja siten estää osittain bakteerien kasvua. en tiedä tuosta "ärtyneestä rakosta", mutta minun tietääkseni sitä suositellaan virtsatietulehduksissa.
Kokeilepa "estohoidoksi" tai tulehduksen aikana juoda karpalomehua. Sillä pitäisi myös olla hyvät vaikutukset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Konstit loppuu kirjoitti:

Minulla on ollut vain pari kertaa virtsatietulehdus, mutta tämän NitrofurC -antibioottikuurin jälkeen koe näytti lisääntynyttä verta virtsassa, bakteeriviljely puhdas. Uudelleen lääkäriin ja sain uuden kuurin Selexidiä.
Lääkärin mielestä ensimmäinen lääke voi aiheuttaa arkuutta ja verta virtsarakkoon. Ja tulehdus ehkä silti jatkui hänen mukaansa, vaikkei arvot nousseetkaan. Nyt olen syönyt tuonkin kuurin. Verta en näe silmin, mutta oirehdin lähinnä kun joudun vaihtamaan asentoa, esim. istumaan töissä pitkät tovit. Rakkoa (luulisin että rakkoa) kivistää ja virtsaamistarve on edelleen lisääntynyt.
Eräs tuttava kertoi, että C-vitamiiniakaan ei pitäisikään nauttia (kuten monet tulehdusten ehkäisyyn neuvovat) ärtyneeseen rakkoon. Söin sitäkin tietämättäni ekan tulehduksen aikana.
Onko vastaavia kokemuksia, millä ärtynyt rakko terveeksi? Tätä kivistävää arkuutta on kestänyt pari viikkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu