Soul TV-mainoksissa

Pössi-kenguru

On merkillinen, mutta mahtava juttu, kuinka soul on lyönyt itsensä läpi TV-mainoksissa. Tämä on yllättävää, sillä soulia ei muuten kuule TV:ssä tai radiossa ja levyjäkin on niukasti peruslevyliikkeissä. Olisikohan niin, että mainosmiehet ovat todenneet, että repäisevä soul-biisi kiinnittää katsojien huomion? Ilmiö taisi alkaa 1990-luvulla brittiläisissä vaatemainoksissa, joissa soivat mm. Ben E Kingin Stand By Me ja Jackie Wilsonin I Get the Sweetest Feeling ja Reet Petit.

Viimeisin soul-mainoksen tekijä on Neste, joka käyttää Aretha Franklinin Respectiä. Muita mieleen juolahtavia biisejä ovat mm. Chicin Good Times, James Brownin It´s a Man´s Man´s Man´s World (Ford Focus-mainoksessa) ja Marvelettesien Be Young, Be Foolish, Be Happy. Välillä mainoksissa on soitettu jopa vaikeasti löydettäviä harvinaisuuksia.

8

1058

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MLIYL

      Diana Rossin Ain't No Moutain High Enough soi autonrengas/automainoksessa ja The Supremesin Stop! In The Name Of Love soi margariini/voi mainoksessa.

      Arethan Respect tuli minulle myös mieleen.

      • Urkur Pete

        On hienoa havaita että nimenomaan vanhempi soul on otettu tv-mainoksiin.Silloin ennen vanhaan osattiin tehdä hyvää musiikkia.


    • Soul-Olli

      Oliko se nyt Finnmatkojen mainos, jossa soi Billy Paulin "Your Song"?

      Huippubiisi!

    • Salvaa

      Jossain naisten shampoo mainoksessa oli se biisi "Your love keeps lifting me higher" (en tiedä virallista biisin nimeä/esittäjää..)
      Mutta missä mainoksessa oli tuo Chicin biisi mistä puhuit?

      • Pössi-kenguru

        Your love keeps lifting me higherin on alunperin esittänyt Jackie Wilson, liekö ollut sama versio mainoksessa? Chicin Good Times soi muutama vuosi sitten VW-mainoksessa.


      • 14v

        Jackie wilsonin biisi! Ah ihana!


    • Becel -margariinimainoksen taustalla soi Dionne Warwickin Anyone who have a heart. Mainio valinta!

    • JOSENVÄÄRINMUISTA

      AINAKI CHICIN BIISI SOI JOSSAIN

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      38
      3552
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3368
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      148
      3138
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2635
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      74
      2615
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1478
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1435
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      400
      1166
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      52
      1079
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      910
    Aihe