Soul TV-mainoksissa

Pössi-kenguru

On merkillinen, mutta mahtava juttu, kuinka soul on lyönyt itsensä läpi TV-mainoksissa. Tämä on yllättävää, sillä soulia ei muuten kuule TV:ssä tai radiossa ja levyjäkin on niukasti peruslevyliikkeissä. Olisikohan niin, että mainosmiehet ovat todenneet, että repäisevä soul-biisi kiinnittää katsojien huomion? Ilmiö taisi alkaa 1990-luvulla brittiläisissä vaatemainoksissa, joissa soivat mm. Ben E Kingin Stand By Me ja Jackie Wilsonin I Get the Sweetest Feeling ja Reet Petit.

Viimeisin soul-mainoksen tekijä on Neste, joka käyttää Aretha Franklinin Respectiä. Muita mieleen juolahtavia biisejä ovat mm. Chicin Good Times, James Brownin It´s a Man´s Man´s Man´s World (Ford Focus-mainoksessa) ja Marvelettesien Be Young, Be Foolish, Be Happy. Välillä mainoksissa on soitettu jopa vaikeasti löydettäviä harvinaisuuksia.

8

1083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MLIYL

      Diana Rossin Ain't No Moutain High Enough soi autonrengas/automainoksessa ja The Supremesin Stop! In The Name Of Love soi margariini/voi mainoksessa.

      Arethan Respect tuli minulle myös mieleen.

      • Urkur Pete

        On hienoa havaita että nimenomaan vanhempi soul on otettu tv-mainoksiin.Silloin ennen vanhaan osattiin tehdä hyvää musiikkia.


    • Soul-Olli

      Oliko se nyt Finnmatkojen mainos, jossa soi Billy Paulin "Your Song"?

      Huippubiisi!

    • Salvaa

      Jossain naisten shampoo mainoksessa oli se biisi "Your love keeps lifting me higher" (en tiedä virallista biisin nimeä/esittäjää..)
      Mutta missä mainoksessa oli tuo Chicin biisi mistä puhuit?

      • Pössi-kenguru

        Your love keeps lifting me higherin on alunperin esittänyt Jackie Wilson, liekö ollut sama versio mainoksessa? Chicin Good Times soi muutama vuosi sitten VW-mainoksessa.


      • 14v

        Jackie wilsonin biisi! Ah ihana!


    • Becel -margariinimainoksen taustalla soi Dionne Warwickin Anyone who have a heart. Mainio valinta!

    • JOSENVÄÄRINMUISTA

      AINAKI CHICIN BIISI SOI JOSSAIN

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      50
      2202
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      197
      2029
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      47
      868
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe