Osaisiko kukaan neuvoa??? lähdin 2 viikkoa siten yhteisestä talostamme miestä karkuun hänen käytyä päälleni, olen nytten kaverillani lasten kanssa ja muutan pois yhteisestä talostamme. Mies pitää talossa ovet lukosssa niin etten pääse hakemaaan tavaroitani sieltä ja uhkailee myyvänsä ne pois esim. minun nimissä kakki muut velat paitsi asunto on puoliksi. Asunnossa melk.arvokas tv ja muuta minkä velat on minun nimissä millä ne on ostettu.
onko kellään varmaa tietoa millä saisin tavarat haettua pois??
Esim. minkälaiseen viranomaiseen voisin ottaa yhteyttä?
onko kellään varmaa tietoa millä saisin tavarat haettua pois??
Esim. minkälaiseen viranomaiseen voisin ottaa yhteyttä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minullakin oli eroni alussa vaikeuksia pärjätä ositus ja lapsen tapaamis asioissa ym muissa eroon liittyvissä asioissa ex:lleni.
Kannata ottaa "rahan edestä lakimies"jos suinkin mahdollista.Tai sitten oikeusapu toimiston juristi,huomattavasti edullisempi ellei täysin ilmainen.Kerran se kirpaisee mutta ex:sääsi kummasti rauhoitta/pistää ajettelemaan miten asiansa hoitaa kun juristi alkaa asiaa hoitamaan ja "keskustelemaan" ettei ex:si joudu itse pahempiin vaikeuksiin asioiden kanssa.Ainakin näin asiat tulisivat oikeudenmukaisesti hoidettua.
Hei,
Voin kuvitella tunteesi. Vähän samantapaisia asioita kävin läpi miltei kymmenen vuotta sitten. Toisen uhkailulle älä anna mitään arvoa, vaan ota viranomaiset apuun. He ovat puolueettomia neuvonantajia ja saat perusjutut rullaamaan. Ja usko tai älä - jonakin päivänä ihmettelet, että olet kaikesta selvinnyt. Sitkeyttä ja rohkeutta sinulle - ja lämpöiset ajatukset myös.
Tarinasi on aivan sama kuin minun vuosia sitten.
Neuvon ottamaan heti yhteyttä asianajajaan.Hän saa teidät takaisin kotiin ja miehen ulos.Koska kyllähän lapsilla oma koti täytyy olla.Ei hyvä oleskella kaverin nurkissa.Virkavallan kanssa voi hakea omia henkilökohtaisia tavaroitaan lapsille sekä itsellesi.Itse menin poliisilaitokselle ja selitin tilanteeni.Sieltä soitin kotiin ja kerroin hakevani vaatteita ,virkavalta apuna, koska pelkään miehen väkivaltaisuutta.Asianajaja auttaa muissa osituksissa.Hyvä jos sinun nimesi tavaroissa.Itse menetin koko irtaimistoni kun en ollut älynnyt nimeäni laittaa niihin hankinta-aikoina.Ota yhteys oikeusaputoimistoon / asianajajaan välittömästi niin asiat alkavat lutviutua.Jaksamista sinulle.Mutta laita ukko pihalle lakiteitse ja itse lasten kanssa takaisin kotiin.Lasten on hyvä olla tutussa ympäristössään kun eroprosessia alatte käymään läpi.Ei ole hyvä viedä lapsilta kaikkea sitä tuttua ja turvallista.
Sen verran vaikeaa ero on lapsille ja myös sinulle.Surullista kun aina löytää näissä asioissa kanssasisaria.Voimia sinulle.