eksän tapailu

Miesystäväni seurusteli vuosia eksänsä kanssa. Tapasimme vuoden jälkeen heidän erottuaan ja olemme n. vuoden seurustelleet onnellisesti. Parhaillaan etsimme yhteistä kotia.
Miesystäväni eksällä on uusi suhde.Nämä kaksi tapaavat toisiaan aika-ajoin ilman sen kummempaa syytä. Nainen tulee kylään poikaystävälleni ja tällöin minun on pysyttävä poissa maisemista.

Nämä tapaamiset tuntuvat minusta pahalta, kun en ole koko ihmistä koskaan edes nähnyt ja ilmeisesti tarkoitus on etten näekään. En ole kyllä koskaan viitsinyt valittaa asiasta, enkä itsekään pitäisi siitä, että ystävyyssuhteisiini puututtaisiin. Eksiäni en pidä tarpeellisena tapailla, vaikkei huonoissa väleissä ollakaan.

Mitä mieltä olette, nielenkö asian kiltisti vai sanonko mitä ajattelen? Tapailetteko itse tai kumppaninne eksiänne?
71424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sun pitää pysyy pois maisemista??????????? Ootko sä ihan tossun alla, nainen???! Laita ny herrantähden se äijä aisoihin, SEHÄN PETTÄÄ SUA SEN EXÄNSÄ KANSSA!!!!!

Mä tein just niin ettei mun ukkokulta tapaa exääs vahingossakaan ILMAN MUA! Ja jos haluu tapailla ni ei tapaile mua enää sen jälkeen. Ja ukko oli ihan samaa mieltä, meni sanoma koteloon! Tai yks vaihtoehto oli että mäkin alan käymään exällä "kahvilla", no sehän ei taas sopinu herralle alkuunkaan!

Pistä se äijä ruotuun tai potkase pellolle mokoma kusipää!!!!!!

Äänestä

Jos teillä on suhteessa luottamus kunnossa, niin eihän sun tarvitse tuolla asialla vaivata päätäsi.

Se sun miehesi lähtee ja pettää jos niin on tarkoitus, sitä et voi estää. Se voi pettää ihan kenenkä kanssa vaan. Ei se ex niin ihmeellinen todennäköisesti kuitenkaan ole, sinunhan kanssa tämä mies haluaa olla.

Itse olen hyvä ystävä pitkäaikaisen ex-avomieheni kanssa, hänen nykyisensä tätä ei oikein sulata, mutta ilmeisesti on (onkin) niin fiksu että ymmärtää sen että ystävyyttä ei nappia painamalla voi päättää, eikä mitään järkeä hyvää ystäväsudetta olekaan päättää.

Yli 5 vuotta on meidän erosta, eikä ole ollut edes pusu lähellä, se voi olla samoin sinun poikaystäväsi laita.

Olen sitä mieltä ettei kukaan ja koskaan saa määrätä puolisonsa ystäviä. Jos on niin heikko itsetunto ettei kestä miehellään/naisellaan vastakkaista sukupuolta olevia ystäviä, turha siitä on toisten kärsiä.

Tuo vain kuullostaa tyhmältä ettet voi olla silloin paikalla kun poitsusi tapaa exäänsä, tosin pojat on vähän huonoja tuollaisessa tilanteessa, pelkäävät varmaan että jos ne eukot ystävystyvätkin? ;-)

Itse haluiaisin tavata tämän nyksän, mutta hän ei suostu...

Äänestä
  • En tosiaankaan usko, että kyse on mistään pettämisestä, ärsyttää vaan jotenkin tuo salamyhkäisyys. Musta olisi ihan ok ja ehkä ihan kivakin tavata sitä eksää, mutta jostain syystä joko miesystäväni tai ehkäpä hänen eksänsä ei ilmeisesti halua. En kyllä ole ehdottanut, sillä en ole halunnut tunkea heidän asioiden väliin. Mutta pitkän päälle alkanut ärsyttämään, että miesystäväni tapaa "piilossa" jotain ihmistä, jota en ole koskaan tavannut. Kiinostaisi edelleenkin kuulla, miten mutt harrastavat tai ovat harrastamatta eksiensä tapaamisia.

    Äänestä

Ihmettelen mitä miehelläsi on sitä vastaan että sinä et saa olla paikalla kun hän tapaa exäänsä. Jos siellä tapahtuu jotain mitä et saisi kuulla/nähdä, niin ehkä sinun olisi aihetta olla varuillasi!

On kumma jos mies ei kavereitaan voi näyttää sinulle, vaikka suunnittelette jo yhteen muuttoa. Jos kaveruksilla on rehelliset aikeet, niin kyllä te voitte viettää hyvin aikaa myös porukassa!

En tapaile enää exääni sen jälkeen kun tapasin nykyisen kihlattuni, koska se johtaa lähes joka kerta seksiin. Kihlattuni ei halua minun tapailevan exääni, vaikkei exäni ja minun seksiasioista tiedäkään. Hyväksyn kihlattuni toiveen, koska tiedän että exän tapailu vain vahingoittaisi meidän nykyistä suhdetta. Ex ja nykyiseni eivät myöskään halua nähdä toisiaan (vaikka mustasukkaisuus voisikin siten helpottaa). Mieheni ei tapaile exäänsä, ja hyvä niin.

Äänestä
  • Herää iso kysymys miksi et saa olla paikalla kun miehesi exä on myös sielä? Oletko saanut ikinä vastausta siihen? Esim jos on eronneita joilla on lapsia niin silloin pakostakin yleensä exät tapaavat. Miksi miehesi ja exänsä sitten tapaavat enää noinkin tiivisti ja salassa sinulta jos kerran ovat eronneet?
    Ota mieheltäsi selvää tuosta ja jos saat rehellisen vastauksen oli se sitten hyvää tai pahaa niin ainakin tiedät syyn!
    Minä en ikinä hyväksyisi sitä että mieheni tapailisi exiään noinkin salassa sinulta.
    Minun miehelläni on valitettavasti exät samassa talossa työssä ja joskus kyllä kyselen että onko nähnyt tai jutellut exien kanssa? Mutta en sen enempää ajattele asiaa koska jos heillä olisi vielä muutakin läheisempää saisin sen tietää koska talossa on monta silmää ympärillä ja tieto leviäsi ympäriinsä joka paikkaan eli ei kannata ottaa riskiä enää!!!!
    Siis älä kiduta enää itseäsi vaan ota selvää niin voit sit jatkaa suhdetta tai elämää valoisin mielin!!!

    Äänestä

No jo on aikoihin eletty!

Sinua ns. pissataan silmään, anteeksi nyt vain. Jos sinun pitää olla poissa paikalta etkä saa tavata koko exää, asia on päivänselvä. Mies pettää. Olet sen jo varmasti arvannut, kun haet täältä tukea päätelmillesi.

Etsi luotettava mies ja jatka elämääsi.

Äänestä

Jospa vaikka ensin kerron oman kokemuksen eksien tapaamisesta...

Aikoinaan aloin itse seurustella nykyisen entisen poikaystäväni kanssa hyvin pian sen jälkeen kun hän oli eronnut entisestä tyttöystävästään. Jossain vaiheessa hän päätti sitten tavata tämän tytön oluen merkeissä ekaa kertaa eron jälkeen koska tytön piti palauttaa jotain tavaroita. Hän selitti kuinka paskamaista on joutua tapaamaan sitä tyttöä, tosin hän kutsui tyttöä huomattavasti rumemmilla nimillä... Ja baarissa kun tyttö kävi vessassa hän soitteli minulle ja lupasi tulla kotiin ihan kohta ja tyttö on maailman kamalin ihminen jne jne.

Loppupelissä hän tuli kotiin vasta baarien sulkemisajan jälkeen ja muutaman viikon päästä selvisi, että hän halusi jättää minut koska "ei nähnyt meitä yhdessä vanhoina". Tilanteeseen ei liittynyt kuulemma entinen tyttöystävä mitenkään ja hän "ei aikonut palata yhteen tämän kanssa". Mutta kummasti hän ei myöskään enää viitannut tyttöön erinäisillä haukkumanimillä, hmm. Samaan aikaan hän sanoi tälle tytölle, että haluaa viettää loppuelämänsä tämän kanssa ja että pitää vaan odotella että tilanne laantuu ettei tule kolmiodraamaa.

Voisin jatkaa paskaa tarinaani aika pitkälle vielä mutta nykyään tilanne on, että hän on taas eronnut siitä tytöstä, sanoo tehneensä suuren virheen, minä sen sijaan olen löytänyt elämäni miehen, joka tietää etten kauheasti pidä entisistä tyttöystävistä ja jolla ei ole kiinnostusta tavata heitä (miksi tavata jotain vuosienkin takaisia eksiä, jos mitään yhteistä nykyistä sidettä ei enää ole ja jos nykyinen puoliso vain pahoittaisi mielensä).

Tietysti tällaisia tarinoita on tuhansia. Viestisi lukiessani tuli niin elävästi mieleen tuo vanha suhteeni, että teki saman tien mieli todeta, että sinun pitäisi jättää miehesi ennen kuin hän satuttaa sinua. Mutta en sittenkään sano niin. Toisin kuin joskus uskoin, kaikki miehet eivät petä... Ehkä tilanne on ihan viaton, ehkä ei.

Ota asioista selvää... Se sinun kuuluukin tehdä, jos kerran täällä jo ihmettelet kuvioita. Jos parisuhde ei kestä kyselyä siitä, mikset saa olla tapaamisissa paikalla, ja jos miehesi ei ymmärrä ajattelutapaasi niin eipä ole sen arvoinen sitten! Usko pois. Parempiakin tulee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kommentoikaa kirjoitti:

Miesystäväni seurusteli vuosia eksänsä kanssa. Tapasimme vuoden jälkeen heidän erottuaan ja olemme n. vuoden seurustelleet onnellisesti. Parhaillaan etsimme yhteistä kotia.
Miesystäväni eksällä on uusi suhde.Nämä kaksi tapaavat toisiaan aika-ajoin ilman sen kummempaa syytä. Nainen tulee kylään poikaystävälleni ja tällöin minun on pysyttävä poissa maisemista.

Nämä tapaamiset tuntuvat minusta pahalta, kun en ole koko ihmistä koskaan edes nähnyt ja ilmeisesti tarkoitus on etten näekään. En ole kyllä koskaan viitsinyt valittaa asiasta, enkä itsekään pitäisi siitä, että ystävyyssuhteisiini puututtaisiin. Eksiäni en pidä tarpeellisena tapailla, vaikkei huonoissa väleissä ollakaan.

Mitä mieltä olette, nielenkö asian kiltisti vai sanonko mitä ajattelen? Tapailetteko itse tai kumppaninne eksiänne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu