Hyvän ystävätäreni mies kuoli tapaturmaisesti eilen. Hänen vaimonsa ja tyttärensä, jotka ovat erittäin musikaalisia ovat usein laulaneet ja soittaneet alueensa kirkossa. Miehen toiveena oli ollut, että hänen hautajaisensa voitaisiin pitää tuon kirkon tiloissa hautuunmaan vieressä, paikkakunnalla jolla hän asuu.
Lupaa ei kuitenkaan tullut. Nyt pideetään hautajaiset kirkossamme josta on noin 40 kilometriä ko. hautuunmaalle. Tästä 10 km moottoritietä.
Ruumiin valmistamista varten ei onneksi hautaustoimisto edes kysynyt lupaa saada tehdä sitä luterilaisen kirkon siihen tarkoitukseen tehdyssä tilassa. Hautaustoimiston virkailija oli erittäin ystävällinen mies, joka tunsi vainajan lapsuudesta asti.
Lupaa ei kuitenkaan tullut. Nyt pideetään hautajaiset kirkossamme josta on noin 40 kilometriä ko. hautuunmaalle. Tästä 10 km moottoritietä.
Ruumiin valmistamista varten ei onneksi hautaustoimisto edes kysynyt lupaa saada tehdä sitä luterilaisen kirkon siihen tarkoitukseen tehdyssä tilassa. Hautaustoimiston virkailija oli erittäin ystävällinen mies, joka tunsi vainajan lapsuudesta asti.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Eivät mormoit käy luterilaisessa kirkossa messussa, eivätkä ole mitenkään yhteistyössä luterilaisten kanssa joten mitä yleensä mormonit siellä tekisivät hautajaisia viettämässä?
Tyhmää valittaa! Luterilainen kirkko siis kelpaa kun se on hautausmaata lähellä?
Miten kehtaat? Täälläkin haukutaan luterilaista kirkkoa kuin vierasta sikaa mutta nyt kyllä kelpaa?
Kuinka itsekkäitä te mormonit voitte olla?
itsekkäitä olemme..
Mitä minä tätä palstaa olen seurannut, niin luterilaista kirkkoakos sitä tällä palstalla onkin haukuttu kuin vierasta sikaa?
Jokaisella kirkon jäsenellä on oikeus saada hautaan siunaaminen, eikä sitä voida häneltä riistää edes silloin, jos kirkkoon kuulumattomat omaiset eivät tahtoisi sitä. Jokainen seurakunnan jäsen siunataan hautaan viimeiselle matkalleen.
Hautaan siunaaminen on osa kirkon jumalanpalveluselämää. Siinä rukoillaan omaisille lohdutusta ja voimaa, vainajalle iankaikkista elämää Kristuksen sovitustyön tähden ja itselle viisautta käyttää oikein jäljellä oleva aika. Hautaan siunaamisessa arkun päälle heitetään kolme kertaa hiekkaa, usein ristin muotoon, ja lausutaan esim.: ”N.N., maasta sinä olet tullut, maaksi sinun pitää jälleen tulla. Jeesus Kristus, Vapahtajamme, herättää sinut viimeisenä päivänä.”
Hautaan siunaamisen kaava sisältyy Kirkollisten toimitusten kirjaan. Siunaaminen voidaan toimittaa myös hautausmessun kaavan mukaan. Liturgisina värinä käytetään ensisijaisesti valkoista, joka ilmaisee toivoa ja ylösnousemusta.
Kirkollinen hautaan siunaaminen on aina luottamusta Jumalan rakkauteen ja ylösnousemuksen todellisuuteen, johon kristitty on liitetty kasteen sakramentissa. Kirkko ei ole pohjimmiltaan inhimillinen, vaan jumalallinen. Tästä syystä kirkonjäsenyys ei katkea kuolemassa, vaan kristityn päämäärä on ajan rajan toisella puolella, taivaassa.
Kirkollinen hautaan siunaaminen voidaan pyydettäessä toimittaa kirkkoon kuulumattomallekin, mikäli vainaja on sitä eläessään toivonut. Hautaan siunaaminen toimitetaan kirkossa tai siunauskappelissa, sairaalan kappelissa, haudalla tai vainajan kotona.
Mikäli vainaja tuhkataan, uurnan lasku tapahtuu yleensä eri päivänä kuin siunaus. Sen yhteydessä voidaan pitää lyhyt rukoushetki (Maahan kätkemisen kaava), johon omaiset voivat pyytää pappia mukaan.
Kirkollisten toimitusten kirjassa on myös suruun liittyviä rukoushetkiä, esimerkiksi rukoushetki läheisen kuoltua ja rukoushetki surussa.
Lisätietoa hautaan siunaamisesta: http://haku.evl.fi:8080/cgi-bin/evlhaku?lang=FI
Turust
noin 20vuotias tyttö kun auto ajoi yli ja pakeni paikalta. Hautajaisista näytti tulevan erittäin isot ja luterilainen kirkko piti ovensa kiinni, sen sijaan helluntailaiset antoivat käyttöön erään suuren salinsa. Sillon kirkkomme oli tosi pieni. Nyt on onneksi tilaa isommillekin hautajaisille.
yleensäkään järjestää kirkossa. Ev.lut. kirkossa voidaan järjestää vainajan siunaus ja siihen liittyvä lyhyt muistohetki jossa pappi tavallisesti muistelee vainajan elämää ja muistuttaa usein raamatunlauseen tai psalmin sanoin ihmisen kuolevaisuudesta, sekä rukoilee jälkeen jääneiden puolesta ja lohduttaa heitä heidän surussaan. Luonnollisesti tämä kaikki tapahtuu ev.lut. kaavan mukaan.
Muillekin kuin ev.lut. kirkon jäsenille voidaan järjestää siunaustilaisuus kirkossa, mikäli vainajan tiedetään kirkollista siunausta itselleen toivoneen. Siunaaminen on tehtävä aina kirkon jäsenelle vaikka hänen omaisensa sitä vastustaisivatkin.
Ev.lut. kirkon siunaustilaisuuksissa esiintyy usein laulava tai soittava solisti tai jopa kuoro. Asiasta on kuitenkin etukäteen sovittava siunauksen toimittavan pastorin kanssa.
Useilla isommilla paikkakunnilla on hautausmaan yhteydessä erillinen siunauskappeli joka sekin on tunnustuksellinen ev.lut. kirkkojen tapaan.
Ev.lut. käsityksen mukaan varsinaiset kirkot ovat Herran huone johon kaikilla on vapaa pääsy, myös siunaustilaisuuksiin.
Ev.lut. kirkolla on myös muita tiloja joita voi vuokrata esimerkiksi varsinaisten hautajaisten järjestämiseen. Jotkut seurakunnat ovat tehneet päätöksen jonka mukaan näitäkään tiloja ei anneta muiden kuin ns. kristillisten yhteisöjen käyttöön kristillisiin tarkoituksiin.
Nämä tilat ovat seurakuntien yksityisomaisuutta ja ne ovat vapaita menettelemään parhaaksi katsomallaan tavalla.
Ev.lut. kirkoissa voidaan kyllä järjestää mm. konsertteja kirkkovaltuuston päätöksellä, kunhan ne eivät loukkaa ns. kristillisiä tapoja tai perinnettä. Kaikkiin kirkossa järjestettäviin tilaisuuksiin on avoimet ovet, maksutta kaikille. Konsertteja tai muuta ohjelmaa kirkossa esittävät voivat kaupitella esim. ohjelmaansa maksua vastaan, niitä ei kuitenkaan kenenkään ole pakko ostaa kirkkoon päästäkseen.
Lähes kaikissa seurakunnissa on monipuolista yhteistyötä ja yhteisiä jumalanpalveluksia kaikkien ns. kristillisten yhteisöjen kanssa joihin kuuluvat muiden ohella myös helluntailaiset.
Luonnollisesti niitä jotka haluavat muun kuin ev.lut. kirkon mukaisen siunauksen on näihin toimituksiin käytettävä muita tiloja kuin ev.lut. kirkkoja.
Tervetuloa ev.lut. kirkkoon. Ovet ovat avoinna kaikille, sukupuoleen, ikään, kokoon, uskonnolliseen tai sukupuoliseen suuntaukseen katsomatta.
Turust
syytetään meitä tuomitsemisesta!!! HAH!
Eikös Luterilainen kirkko toiminnallaan selvästi tuomitse meidät!?
on tarkoitettu sen jäsenille, ei siinä mitään tuomita. Ovatko teidän kappelinne kaiken kansan vuokrattavissa esimerkiksi 50-vuotispäiviä varten?
Olen ev.lut. ja vastasin sinulle asiallisesti niin hyvin kuin osasin. Käsitääkseni en liioin ole tuominnut ketään. Kirkkorakennuksessa ei todellakaan järjestetä edes ev.luttien hautajaisia. Ainostaan tuo mainitsemani siunaustilaisuus joka todellakin on mahdollinen myös ev.lut. kirkon ulkopuolisille jos vainaja sitä on toivonut.
Mikäli olen oikein ymmärtänyt MAP kirkkoon ei kuulu ollenkaan vainajan siunaus, vaan ainoastaan maa siunanataan. Tälle maan siunaukselle en tiedä ev.lut. hautausmaita ylläpitävien seurakuntien asettaneen esteitä vaikkakin ev.lut. hautausmaat ovat siunattuja jo niiden käyttöön vihkimisen yhteydessä.
Turust
kysyä. Viinaksia ja tupakkaa tosin ei tiloihin saa tuoda.Ja ulkoakin on siivottava tumpit.
tuomitätarkoitin oli nimimerkittömille kirjoittajille tarkoitettu, emmekä mekään hautaa kuolleitamme kirkon lattian alle.
toisten elämäntavat, jotka lakikin sallii heille.
Koska luterilaisen kirkon kirkot ja kappelit ovat kirkolliseen käyttöön vihittyjä jumalanpalvelushuoneita, niiden käyttämiseen uskonnottomiin tai ei-kristillisiin tilaisuuksiin ei yleensä pidetä suotavana. Lainsäätäjäkin on tämän ymmärtänyt ja säätänyt hautaustoimilaissa, että vaikka kirkon hautausmaalta on annettava leposija kaikille uskontokuntaan katsomatta, ei kirkollisia rakennuksia ole silti pakko antaa muiden kuin luterilaisten käyttöön. Esimerkiksi Espoon seurakuntayhtymä teki viime talvena päätöksen, jonka mukaan Espoon seurakuntayhtymässä ei luovuteta kirkkoja ja siunauskappeleita muiden kuin kristillisten yhteisöjen ja kirkkojen käyttöön. Muissa seurakunnissa käytännöt hieman vaihtelevat, mutta kuten sanottua, kanta on yleensä pidättyvä.
Koska MAP-kirkkoa ei pidetä kristillisenä kirkkona, ei kirkkoja ja siunauskappeleita ole yleensä luovutettu heidän käytttöönsä. Tämä selittää varmasti kuvailemasi tapauksen, niin ikävä kuin se onkin. Itse olisin ehkä ratkaissut toisella tavalla, jos se olisi vallassani ollut.
on oikea kristillisyyden määritelmä ja millä perusteella?
Jo Antiokiassa alettiin Kristukseen kutsuvia sanoa kristityiksi eli paljon ennen uskontunnustusten laatimista. Uskontunnustuksiin sitoutumista ei siis voi pitää kristillisyyden määrittelyssä oikeana. Myöskään peruste, että Raamattu on uskon ainoa ohje, ei voi olla oikea. Esim. katolisella kirkolla myös perinnettä pidetään tärkeänä siinä missä Raamattuakin ja lisäksi heidän Raamattuunsa sisältyvät tietääseni yhä apogryfiset kirjat. Sitäpaitsi Raamatun mukaan ilmoituksia saadaan vielä myöhempinä aikoinakin.
Kristillisyyden perinteinen määritelmähän on se, että kristillisten kirkkojen pitää tunnustaa ainakin sisällöllisesti kolme n.k. ekumeenista tunnustusta, eli apostolinen, Nikean-Konstantinopolin ja Athanasiuksen uskontunnustukset. Sisällöllisesti tämä tarkoittaa ennen kaikkea kolminaisuusopin ja Kristuksen kahden luonnon tunnustamista. Tällä perusteella esim. MAP-kirkko ei ole kristillinen kirkko.
Jos asiaa ajattelee Uudesta testamentista käsin, niin kyllähän siellä kristillisyys liittyy ensiksikin siihen, että kirkko ja sen jäsenet tunnustautuivat kristityiksi, Jeesuksen seuraajiksi. He katsoivat siis itse olevansa kristittyjä. Kristillisyyden sisäinen kriteeri oli ennen muuta se, että Jeesus Kristus tunnustettiin vapahtajaksi ja sovittajaksi. Tämän kaikki kristityt tekivätkin, vaikka he toki ymmärsivätkin Jeesuksen roolin ja persoonan hieman eri tavoilla. Jos jokin uskontunnustus yhdisti varhaisia kristittyjä, niin se oli yksinkertaisesti "Jeesus Kristus on Herra!".
Tältä pohjalta ajatellen kristillisyyden kriteerit ovat se, että kirkko pitää itseään kristittynä, ja että siellä opetetaan Jeesusta syntien sovittajana ja maailman Vapahtajana. Tämän kriteerin sisään mahtunee myös MAP-kirkko.
Sen verran korjaan, että MAP-kirkko mahtuu eikä vain mahtune siihen mitä sanoit: "...kristillisyyden kriteerit ovat se, että kirkko pitää itseään kristittynä, ja että siellä opetetaan Jeesusta syntien sovittajana ja maailman Vapahtajana. Tämän kriteerin sisään mahtunee myös MAP-kirkko."
Tiedän tuon perinteisen kristillisyyden määritelmän, joka on perin juuri väärä. Ihmettelen, että edelleen tuon väärän määritelmän perusteella meidät luokitellaan ei-kristilliseksi kirkoksi. Minusta sen taustalla on vain kirkkopropagandaa ja tarkoituksellista vääristelyä opeistamme.
Asenteiden muuttaminen on vaikeaa. Ev.-lut. kirkko osoittaisi eettistä ryhdikkyyttä, jos sen taholta annettaisiin korjaava lausuma. Minulla on vaikutelma, ettei sitä haluta tehdä kirkkopoliittisin perustein, koska se merkitsisi mm. pääsyä uskonollisiin ohjelmiin yleisradiossa.
tulisi pakolliseksi valita Suomen puolustusvoimiin kenttäpiispaksi mormoni.
Turust
ajan mittaan mormonikin, mutta miten sitten, kun hän ei ottaisi palkkaa?
ruokapalkalla.
mukaan kukaan ei voi työskennellä jatkuvassa työ- tai virkasuhteessa ilman alakohtaisen sopimuksen yleissitovuuden mukaista, tai muutoin kohtuulliseksi katsottavaa palkkaa.
Palkan maksamiseksi jokaisen on annettava työnantajalleen tarkoitukseen varattu pankkitilin numero. Erillisen sopimuksen mukaan palkka voidaan kuittausta vastaan maksaa myös käteisenä tai luontaisetuina kuittausta vastaan. Kaikissa tapauksessa palkasta on suoritettava, ns. sotu maksut. Maksut on maksettava myös luontaiseduista.
Luonnollisesti näin syntyneen nettopalkan voi ohjata suoraan vaikkapa paikallisen rotukissayhdistyksen tilille.
Palkka kuitenkin on maksettava niin papille kuin lukkarillekin, ei siitä mihinkään pääse. Olkoon kysymyksessä mormoni tai mikä tahansa muu tavallinen sukankuluttaja.
Huh! Taisipa tulla tiukkaa tekstiä. Näin kuitenkin ovat närhet tässä maassa.
Turust
Meillä map-kirkossa pidetään hautajaiset yleensä kirkkorakennuksissamme joissa on hyvät tilat jopa muistotilaisuuden viettoon.
Eli ei meillä ole ongelmia sen suhteen.
Hautapaikankin saa ostaa - tosin korkeammalla hinnalla kuin luterilaiset ystävämme.
Mutta tiedoksenne, että on monia muita pienempiä uskontokuntia suomessakin, jotka ovat ahtaalla tämän asian suhteen-heillä ei ole omia tiloja eikä luter. kirkko anna heidän vuokrata tlojaan... he ovatkin yhdistämässä voimiaan ja yrittävät saada valtiotakin ymmärtääkseni mukaan hankkeeseen, joka takaisi muillekin kuin vain valtion kirkon jäsenille kunnolliset hautajaiset-saamalla rakennuksen em. tarkoituksiin.
niin voisihan silloin palkkakin tulla kysymykseen. Kirkkomme kelvollisilla miespuolisilla jäsenillä on kaikilla pappeus ja joku virka siinä. Siksi ei palkkapappia tarvittaisi armeijassakaan, vaikka koko joukko olisi mormoneita.
luterilaisen kirkon piispa tarkoitti TV puheessaan 70-luvulla jolloin hän selvästi sanoi mormonien olevan kristittyjä!
On myös hyvä kuulla, että jotain tehdään asian hyväksi Suomessakin, jotta kaikilla olisi mahdollisuus saattaa rakkaansa hautaan kuten haluavat!!!
voi hyvinkin kuvitella, että papinhommat hoituvat noin vaan, nääs tästä. Tiedän kuitenkin monien kirkkoherrojen tekevän pitkää päivää. Lisksi pitää olla vähintään maisterintasoinen korkeakoulututkinto ennen kuin papinvirasta kannatta edes haaveilla.
Turha edes kuvitella, että papinhommat ollenkaan sujuvat keneltä tahansa amatööriltä jollakin vasemman käden liikkeellä. Sotilaspapeilta vaaditaan lisäksi upseerikoulutus.
Tosin olen kuullut, että joku mormoni opiskelee yliopistossa teologiaa.
Turust
ja kertausta joka sunnuntai. Nuoret miehemme saavat Aaronin pappeuden 12 vuoden iässä ja edistyvät pappeudessa saaden opetusta ja tehden siihen kuuluvia toimituksia. Koulutusta on sunnuntaisin pappeuskokouksissa ja monivuotisessa seminaarissa. - Sitäpaitsi, Kristus ei kutsunut oppineta kirkkonsa johtoon, vaan kalastajia ja muita maallikoita.
Uuden hautaustoimilain yhteydessä säädettiin siten, että hautapaikan hinta on kaikille sama riippumatta siitä mihin kirkkokuntaan vainaja on kuollessaan kuulunut.
Samalla yhteisöveron palautus muuttui siten, että se on korvamerkitty käytettäväksi hautausmaiden ylläpitoon, riippumatta siitä kuka hautausmaata ylläpitää. Näin voidaan ajatella, että myös mormonit haudattiin heidät kenen tahansa ylläpitämään hautausmaahan, pääsevät osalliseksi yhteisöveron tuotosta.
Hautausmaat eivät millään tavoin ole ev.lut. kirkon yksinoikeus vaan useilla Suomessa toimivilla uskonnollisilla yhteisöillä on omia hautausmaita. Samoin mm. Vapaa-ajattelijat ry: llä.
Toistan vielä ettei ev.lut. kirkossa järjestetä hautajaisia omillekaan jäsenille, ainoastaan siunaustilaisuuden vietto on mahdollista.
Totean lisäksi, että ns. siunauskappeleita on ainoastaan suuremmilla paikkakunnilla.
Turust
on selvitetty ettei hautakaisia pidetä luterilaisessa kirkossa, vaan tänään hautajaiset pidetään map-kirkossa on siinä kiirettä pitänyt varsinkin, kun mies kuoli aloituksen mukaisesti perjantaina ja lauantaina on jo hautajaiset.
Tällaiseen provoon ei pysty kukaan muu, kuin nenada, tämä järjen jättiläinen.
Kovin on kiire luterilaista kirkkoa varaamaan ja asiat hoitamaan...Päivässä huis hais vaan!
Ja eiks ole kornia että kun oma kappeli on kaukana niin sitten ev.lut. kirkko kelpaa?
Muutenhan mormonit eroavat luterilaisesta kirkosta oppeineen hyvin selvästi.
Outoa loikkimista mukavuuden tähden. Täytyy kysyä että "kenen riveissä seisot"? ;-)
että hautajaiset olisi pitänyt olla jo kuolemaa seuranneena päivänä?
Hautajaisjärjestelyjä on hoidettu jo kuolinpäivänä. Lauantainahan kirkkoherranvirastot eivät ole auki.
Uskomaton kiire. Kyseessä oli sentään tapaturmainen, odottamaton kuolema.
niin huomaat, kuinka epälooginen aloitus on.
Oikeuslääketieteellinen ruumiinavaus tehdään silloin, kun kyseessä on tapaturma, rikos, itsemurha, ammattisairaus, myrkytys, sota, hoitotoimenpiteeseen liittyvä kuolema tai niiden epäily. Oikeuslääketieteellinen avaus tehdään myös silloin, kun henkilö ei ole ollut lääkärin hoidossa viimeisen sairautensa takia tai hän on kuollut muuten äkillisesti. Oikeuslääketieteellinen ruumiinavaus suoritetaan, kun se on poliisin harkinnan mukaan välttämätöntä eikä omaisten tai läheisten lupaa tarvita.
Oikeuslääketieteellinen ruumiinavaus suoritetaan Turun yliopiston oikeuslääketieteen laitoksella. Oikeuslääkäri laatii kuolintodistuksen, ei potilasta hoitanut lääkäri. Osassa tapauksista lopullisen lausunnon valmistuminen kestää pitkään lisätutkimusten vuoksi.
Kuolintodistukseen, kuolinsyyhyn, hautauslupaan ja vainajan noutamiseen liittyvistä asioista voi tiedustella oikeuslääkeopin laitokselta puh. 02-3337438
Tämä anti-kristittyjen eturyhmä, Tappari ja hänen enkelinsä aina valmiina...
äkillisen kuolemantapauksen johdosta läheiset ovat aivan luonnollisessa surussaan usein hädissään menettelytavoissa.
Tiedän ainakin kirkosta eronneita säilytetyn jopa vuosia patologisella laitoksella jäädytettynä sen vuoksi, ettei jälkeenjääneet ole savuttaneet yksimielisyyttä vainajan hautaustavoista.
Käsitykseni mukaan ev.lut. kirkolla on valmiudet neuvoa hautaamisesta vastaavia omaisia, aivan uskonsuunnasta riippumatta.
Läheisensä menettäneet ansaitsevat meidän kaikkien tuen kuuluivat tai olivat kuulumatta mihin tahansa kirkkokuntaan.
Avaajalle osanottoni läheisensä menettämisen johdosta.
Turust
voi hyvätavaton miten ennakkoasenteista lukemista.
Mies on edelleen ruumiinavauksessa, joten kummiapa lueskelet. Sanion vain että hautausurakoitsija otti miehen kotiinsa ensimmäisenä päivänä.
En tietääkseni sanonut mitään hautajaispäivämäärästä, tai päivästä!
Taitaa olla vikaa sisälukutaidossa!
Myötätuntoisestakirjoituksesta.
Onhan se eräänlaista terapiaa kun alkaa järjestellä hautajaisia. Kun kerran perheessä on puhuttu asiat selviksi ja toinen on tietoinen toisen toivomuksista, niin mielestäni on hyvin ymmärrettävää, että heti yritetään tehdä vainajan tahdon mukaisesti.
Neuvot tässätapauksessatulivathautausurakoitsijalta. Olin läsnä tässä kokouksessa ystäväni tukena, sen jälkeen teimme pienen automatkan tarkastaaksemme erään mahdollisen juhlatilan hautajaisten jälkeiselle illan vietolle. Muistotilaisuus on siis Kappelissamme. Minusta on kiva että se on siellä, meidän kappelimme on niin kaunis.
Onkos tuo vainajan ottaminen omaan kotiin (!) edes laillista?
surusi keskellä kirjoittamaan tänne tyhjänpäiväistä jaarittelua. Mutta mitäpä tuohon itse aiheeseen voi muuta sanoa kuin sen, että olisi kuulunut eläessään luterilaiseen kirkkoon, niin silloin kirkon tilatkin olisivat olleet käytössä.
Ruumiinavaus kestää enimmilläänkin vain muutaman tunnin, mutta mies on edelleen ruumiinavauksessa!
Tarina on niin uskomaton, että siitä pitäisi tehdä elokuva.
Mormonimies kuolee tapaturmaisesti, mutta on jo valmiiksi ilmoittanut tahtonaan olevan, että hänen hautajaisensa voitaisiin pitää luterilaisen kirkon tiloissa.
Saman tien omaiset menevät kirkkoherranvirastoon hoitamaan asioita, mutta mormonimiehen hautajaisia ei suostuta pitämään kirkon tiloissa. Virkailija unohtaa kertoa, että siunaukset tehdään siunauskappelissa, ei kirkossa ja mahdolliset muistotilaisuudet pidetään hautajaisten jälkeen esim. omaisten kotona, seurakuntasalissa tai jossain muussa tilassa, ei kirkossa.
Edes ruumista ei suostuta ottamaan vastaan, vaan hautausurakoitsija vie se kotiinsa viikonlopuksi ja toimittaa sitten virka-aikana sairaalaan ruumiinavaukseen.
Kysymyksessä on jättiläinen, koska ruumiinavausta suoritetaan vielä seuraavanakin päivänä...
Onkohan teillä hoksottimet paikallaan, jos on niin kyllä todella ilkeästi kirjoittelette!
Typeryyden huipuille:
Mormonimiehellä on perhe ja perhe on keskustellut asioista, esim toisen poismenosta, mitä sillon ao. toivoo tehtäväksi.
Kyllä kirkkoherran virastoon voi soittaakin... on niillä ainakin täällä kuulemma jopa puhelin! Ei virkailija mitään unohda, täällä vaan EI ole sunauskappelia, kuten muualla. Niin muistoillanvietto todella pidetään toisessa tilassa jälkeenpäin,muttamiksi teille kaiken kertoisin? Sitäpaitsi meillä kutsutaan siunaustilasisuutta MUISTOTILAISUUDEKSI!
En ole sanonut, että ruumista ei suostuttu ottamaan vastaaan, enkä tiedä tai välitä asian laillisuudesta, mutta ystävällinen hautausurakoitsija otti sen kotiinsa. Kaikki luterilaiset eivät ole yhtä tyhmiä, ja ilkeitä, kuin jotkut! Kyllä se ruumis vietiin ruumiinavauspaikalle jo ennen viikonloppua, elä huoli. Eikä sitä muuten avata sairaalassa, vaan jossakin muualla.
En viitsi enään vastata typeriin ilkeyksiisi.
Ota selvää miten tulee toimia tapaturman tapahduttua, kuka toteaa kuoleman ja mikä on vainajan tie tapahtumapaikalta-hautaan.
Kuolemaan johtaneessa tapaturmassa suoritetaan poikkeuksetta viranomaistutkinta, ja yksi asia on varma, nimittäin vainajaa ei säilytetä hetkeäkään
hautausurakoitsijan kotona.
Miksi valehtelet räikeästi tämänlaatuisesta asiasta.
Kuolema, ja kuolemaan johtaneet tapaturmat eivät ole asioita, joilla pyritään egoa pönkittämään.
Ken näin toimii voisi varata ajan psykiatrilta, ja hoitaa itsensä kuntoon.
>Eikä sitä muuten avata sairaalassa, vaan jossakin muualla.
Ruumiinavaukset tehdään VAIN patologian laitoksella tai patologian yksikössä. Molemmat toimivat vain joko sairaalan tai yliopiston yhteydessä. Ja yliopiston lääketieteellinen tiedekunta toimii tietenkin sairaalassa.
Jos siis ruumiinavauskin tehdään "jossakin muualla", tapauksessa kyllä tapahtuu rikos, koska laillista sellainen toiminta ei ole. Ei kai vain patologin kotona, kun ruumistakin säilytettiin hautausurakoitsijan kotona?
Ettei vain ollut kysymyksessä jokin anatomian opiskelija, koska ruumiinavaus kestikin kirjoituksesi perusteella useita päiviä? Tuollaiseen tutkimusleikkelyyn tarvittaisiin kyllä lupa.
Huh, huh. Kyllä aiheesta pitäisi ehdottomasti tehdä sekä rikosilmoitus, että elokuva!
Kerropa että mikä on se paikkakunta, jossa on unohdettu rakentaa siunauskappeli?
Koska aloittaja on patologinen valehtelija, kaipa nuo patologiset toimenpiteekin voidaan suorittaa missä tahansa;-)
Joissakin tapauksissa kyllä ruumiinavaus suoritetaan oikeuslääketietten laitoksella. Kysymykseen se tulee silloin, jos se on tarpeen kuolemantapaukseen liittyneen RIKOKSEN selvittämiseksi tai suuronnettomuuden (esim. Estonia) yhteydessä vainajien tunnistamiseksi, ettei omaisten tarvitse etsiä lukuisten kuolleiden joukosta omaisiaan. Ainahan näköhavaintoon perustuva tunnistaminen ei ole edes mahdollista.
Tuskin tässä tapauksessa kuitenkaan oli rikoksesta ja sen selvittämisestä kysymys?
eikä kaikkia ruumiinavauksia suinkaan tehdä yliopistollisella laitoksella. Lähes kaikissa aluesairaaloissa suoritetaan ruumiinavauksia.
Hautaustoimistoilla yleensä on tiloja myös vainajan lyhytaikaiseen säilytykseen.
Keskustelussa on nyt makapereja piirteitä joka ei ehkä ole aivan sopivaa ketjuun jossa avaaja kertoo tapaturmaisesta kuolemasta.
Turust
minua valehtelijaksi! Kerro sitten KUINKA omaiset saattoivat kiittää hautausurakoitsijaa siitä, että oli todella ystävällistä, että hän oli ottanut ruumiin kotiinsa,jossa he saattoivathänet nähdä kun hänet oli poistettu tapahtumapaikalta!? ... En tietenkään voi tietää hänen kodistaan missä ruumis oli, onko hänellä oma tila työtään varten jossa hän pystyi säilyttämään ruumiin! Enkä ole niin utelias kuin sinä jotta kysyisin. Pääasia minulle oli että omaiset saivat nähdä hänet ja että he olivat iloisia pystyessään rauhassa jättämään hänelle siellä hyvästit!
Ja IHAN varmaa on että tässä tapauksessa syystä tai toisesta hänet vietiin hetkeksi urakoitsijan kotiin tai pitääkö sanoa tontin sisäpuolelle, voin rauhoittaa sinua sillä, että ei ne häntä istuttanut sohvalle! Urakoitsija oli muuten hänen lapsuuden ystävänsä!
Voisit itse hakeutua psykoloogille selvän harhaluulo ja vainosyndroomasi vuoksi!
Kirjoittaja väitti, että ruumiinavausta ei tehty sairaalassa, mutta unohti mainita että missä. Sairaaloissa on patologian yksikkö tai vastaava, joka tekee ruumiinavaukset.
Läheskään kaikissa aluesairaaloissa ei suoriteta ruumiinavauksia, vaan kuljettelua isompiin yksikköihin tapahtuu. Monen aluesairaalan resurssit mm. leikkauksiin, synnytyksiin ym. ovat olemattomat. Suomessa on paikkoja, joista lähimpään synnytyssairaalaan on jopa satoja kilometrejä!
Mikä tahansa toimenpide vaatii riittävät resurssit ja kaikissa aluesairaaloissa ei suinkaan ole resursseja ruumiinavauksiin.
No, olennaistahan tässä oli, että aloittaja kertoi, että ruumiinavausta ei suoriteta ollenkaan sairaalassa, vaan "jossain muualla".
tiloissa useinkin luterilaisten tai joidenkin muiden uskontokuntienedustajien hautajaisia?
En tajua miten kenellekään edes pulpahtaa mieleen kysellä saako teidän uskonnollisiin menoihin varattuja rakennuksia käyttää meidän uskonnollisiin menoihin! Vaikka voishan idea toimia; Sunnuntaina auringon noustessa mormonikappeliin kokoontuis muslimit ja kymmeneltä morkut itse: )
sielläkin luterilaisia kirkkoja halvalla, kun ei oo kävijöitä!
Mikä on hautuunmaa, jonka mainitset kaksi kertaa?
Tietääkseni kielessämme ei tuollaista sanaa ole.
iski taas! Kielivirhe se kai sit on näsäviisas!