Korvissa humisee enkä kuule kunnolla

Onko tämä korvatulehdus vai mikä, kun korvissani humisee ja tuntuu painetta, ja lisäksi en kuule kunnolla. Pientä kipua tuntuu, mutta ei kovin haittaavasti.
71207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oiskohan sulla tinnitus? Tinnituksessa tärykalvot tärisee.

Äänestä
  • tärykalvot tärisee koko ajan niiden vastaanottaessa ääniaaltoja. tinnitus on sisäkorvan vika. tässä nyt tuskin on kuitenkaan tinnituksesta kyse, vaan ihan tavallisesta korvatulehduksesta. korvatulehduksessa tärykalvo ei liiku ja sisäkorvaan kertyy nestettä, siitä johtuu paineen tuntu, tukkoisuus, kipu ja kohina korvissa.

    Äänestä

tiedän, koska itselläni on ollut se varmaan kymmenen kertaa. lääkäriin vaan niin pian kuin mahdollista, niin ei pääse kovin pahaksi. yleensä tulehdus paranee antibiooteilla. korvien lukkoisuus ja humina voi tosin kestää vielä kauankin muiden oireiden parannuttua.

Äänestä
  • Jep, varmaan korvatulehdus. Lääkäriin ja sieltä antibiootit mukaan, kuurin jälkeen korvahuuhteluun!!

    Äänestä

Korvatulehduspa hyvinkin, senhän käsitetään olevan lastentauti. Monet terveyskeskuslääkärit eivät suostu ottamaan asiaa vakavasti, vaikka pitäisi. Sairastin viime syksynä vastaavan, kuulo lähes pois molemmista korvista kuukauden, antibiootti ei tehonnut.Sitäkin oli vaikea saada terveyskeskuslääkärin ylimielisen suhtautumisen vuoksi. Hankkiuduin väkisin korvapolille, sain kortisonia useamman päivän tehopiikityskuurina. Asiantuntevan lääkärin mukaan hoitamattomuuden uhkana oli jopa kuulon pysyvä aleneminen.Kannattaa pitää puolensa ja vaatia hoitoa.

Äänestä

Hei,
minun äidillä oli vastaavia oireita ja kyse olikin korkeasta verenpaineesta. Hankalahan on tietää onko sinun kohdalla kyse siitä, mutta kuitenkin tämä mahdollisuuskin on olemassa.

Äänestä

Että ottaa päähän,kun joku puhuu,eikä kuule,sitten luullaan että ei välitetä mitä toinen sanoo.
Syntyy ristiriitoja,ei aina jaksa kysyä,että mitä,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minttu kirjoitti:

Onko tämä korvatulehdus vai mikä, kun korvissani humisee ja tuntuu painetta, ja lisäksi en kuule kunnolla. Pientä kipua tuntuu, mutta ei kovin haittaavasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu