Paksut nilkat

apua

Elikkäs mulla on ollu koko elämäni ajan kamalan paksut jalat. Nilkat on paksut, pohkeet on paksut sekä reidet on kamalan paksut. Miten saisin näitä "kavennettua" . Olen kärsinyt tästä jo niin kauan että olisi mukva päästä eroon näistä paksuista paikoista ja mennä kesällä rannalle itsevarmana ja seksikkäänä! :)
Kiitos jo etukäteen kaikille jotka vaivautuivat vastaamaan minulle!

9

4360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poksrief

      Ei jalat vaikuta seksikkyyteen himpun vertaa. Kun hommiin ryhdytään toisen sukupuolen kanssa, ne siirretään sivuun.

      • kiva.

        ;o) siis tosi hyvä "ne siirretään sivuun" kiitos nauruista!


    • tohtoroija

      Paksuus voi johtua myös nesteen kertymisestä jalkoihin. Lääkäriltä voi tiedustella asiaa ja siihen on olemassa nesteenpoistolääkkeitä.

    • sistah

      kerro mulle sun mitat: uuma reisi pohje, niin mä kerron onks ne paksut vai ei...

    • Lipödeema

      Nostan vanhaa ketjua ylöspäin, jos joku hyötyisi tästä. Itselläni kasvoi nilkat ja pohkeet paksummiksi kun olin 12v. Nyt olen 33v ja paksuutta on lisäksi reisissä ja lantiolla. Kyseessä ei ole geneettinen "vika" vaan sairaus, josta ei Suomessa kovin moni tiedä. Tämä sairaus voi aiheuttaa myös suurta kipua ja uusia sairauksia. Sairaus on lipödeema ja siitä lisää blogissani www.avabella.fi

      • Tautiaonmonenlaista

        Harvinainen sairaus.
        Turha nyt kaikkien syyttää paksujalkaisuudestaan sairautta!
        Kaikki vaan ei oo siroja ja nättejä. Ei voi mitään.


      • heikko_sidekudostyyppi

        Jos turvotus jatkuu pitkään, niin varmaan jokaisella turvonneeseen raajaan alkaa kertyä myös rasvaa. Oikeasti katukuvassa näkee naisia, jotka ovat vyötäröstä ylöspäin hoikkia, mutta alavartalo ihan eri mittakaavassa.

        Äitini sairastui ja sai hyvin korkean alaraajan laskimotukoksen. Toinen jalka oli ihan eri kokoa kuin toinen. Ahkeralla lääkinnällisen tukisukan käytöllä tilanne korjaantui. Suosittelen kaikkia jalkojen turpoamisesta kärsiviä käyttämään kunnollisia tukisukkia. Se on myös ennaltaehkäisyä verisuonitukoksen varalta, mikä sekin on paskamainen tauti. Voi saada keuhkoembolian, ja jalkaan voi jäädä särkyjä. Ja e-pillereitä ei voi enää käyttää.

        Jos laskimoverenkierto ei toimi normaalisti, se antaa kyllä jotain oireita yleensä jo nuorena. Seisomatyössä jalat särkevät, tulee laajentuneita pintaverisuonia ja suonikohjuja. Tukisukkien käytön opettelu ja totuttelu voi olla ikävää, mutta kannattaa.

        En usko geneettisesti paksuihin nilkkoihin. Kyseessä on turvotus tai pitkäaikaisen turvotuksen, siis laskimo- ja imunestekierron häiriön aiheuttama , mihin ennaltaehkäisy ja hoito on tukisukat.


      • Lipödeemaonsairaus
        Tautiaonmonenlaista kirjoitti:

        Harvinainen sairaus.
        Turha nyt kaikkien syyttää paksujalkaisuudestaan sairautta!
        Kaikki vaan ei oo siroja ja nättejä. Ei voi mitään.

        Kyse ei ole mistään ulkoisesta ongelmasta. Kyse on sairaudesta, joka myöhemmin voi saattaa naisen jopa pyörätuoliin. Itselläni on tällä hetkellä jo paljon liikkuvuusongelmia. Lääkärit myös Suomessa syyttävät naista, että hän syö väärin tai ei liiku, koska eivät tunne sairautta. En tiedä ketään toista, joka olisi liikkunut 5 tuntia päivittäin ja syönyt 600-800kcal kuihtuen vain ylävartalosta olemattomiin ja jalat on kuin betoniporsaat.


    • sfdfs

      Voihan paksut nilkat olla sairaus mutta yleensä vain ylipainoa. Nilkoista/jaloista ei erikseen saa rasvaa pois vaan se häviää ihan yleisesti pudottamalla painoa. Sekin on ihan loogista että kun on paljon ylipainoa, jalkalihakset kuten pohkeetkin kasvaa koska jaloissa tarvii voimaa sen painon liikuttamiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia

      "Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak
      Maailman menoa
      44
      3855
    2. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      15
      2932
    3. Yks vähemmän

      Yks narkki täälläkin vähemmän,m.t. sai mitä halusi😎
      Kiuruvesi
      32
      2480
    4. Nyt voin sanoa että vtuttaa!

      Kertaa sata 💯
      Ikävä
      24
      1780
    5. Oletko onnellinen

      Kun ei enää nähdä?
      Ikävä
      43
      1382
    6. Kaunis Martina taas lehtihaastattelussa - kommentoi Stefua

      Martina sanoi, että Isabella on käytännössä aina hänen kanssaan. "Minä olen se vanhempi, joka ottaa 100-prosenttisen vas
      Kotimaiset julkkisjuorut
      441
      1374
    7. Gallup: Kenet sinä haluaisit nähdä Yökylässä-sarjassa?

      Yökylässä Maria Veitola -sarjaa on nähty jo 10 kautta tv:ssä, ja Veitola on yöpynyt satojen suomalaisten julkkisten kode
      Tv-sarjat
      41
      1365
    8. Anteeksi

      Anteeksi 😭😭😭. Olet rakas❤️. En juo enää liikaa. 😭
      Ikävä
      23
      1166
    9. Minun kultani

      Mistä saataisiin sulle hyvät henkselit? 🤗😘
      Ikävä
      49
      1121
    10. Mitäs mieltä

      Hakeekohan pikkunennmies alavuden kaupunginjohtajaksi? Pakkoliitos ähtäri-alavus. Taas olis mieliharmi johtamassa suoho
      Ähtäri
      16
      1115
    Aihe