Elikkäs mulla on ollu koko elämäni ajan kamalan paksut jalat. Nilkat on paksut, pohkeet on paksut sekä reidet on kamalan paksut. Miten saisin näitä "kavennettua" . Olen kärsinyt tästä jo niin kauan että olisi mukva päästä eroon näistä paksuista paikoista ja mennä kesällä rannalle itsevarmana ja seksikkäänä! :)
Kiitos jo etukäteen kaikille jotka vaivautuivat vastaamaan minulle!
Paksut nilkat
9
4292
Vastaukset
- poksrief
Ei jalat vaikuta seksikkyyteen himpun vertaa. Kun hommiin ryhdytään toisen sukupuolen kanssa, ne siirretään sivuun.
- kiva.
;o) siis tosi hyvä "ne siirretään sivuun" kiitos nauruista!
- tohtoroija
Paksuus voi johtua myös nesteen kertymisestä jalkoihin. Lääkäriltä voi tiedustella asiaa ja siihen on olemassa nesteenpoistolääkkeitä.
- sistah
kerro mulle sun mitat: uuma reisi pohje, niin mä kerron onks ne paksut vai ei...
- Lipödeema
Nostan vanhaa ketjua ylöspäin, jos joku hyötyisi tästä. Itselläni kasvoi nilkat ja pohkeet paksummiksi kun olin 12v. Nyt olen 33v ja paksuutta on lisäksi reisissä ja lantiolla. Kyseessä ei ole geneettinen "vika" vaan sairaus, josta ei Suomessa kovin moni tiedä. Tämä sairaus voi aiheuttaa myös suurta kipua ja uusia sairauksia. Sairaus on lipödeema ja siitä lisää blogissani www.avabella.fi
- Tautiaonmonenlaista
Harvinainen sairaus.
Turha nyt kaikkien syyttää paksujalkaisuudestaan sairautta!
Kaikki vaan ei oo siroja ja nättejä. Ei voi mitään. - heikko_sidekudostyyppi
Jos turvotus jatkuu pitkään, niin varmaan jokaisella turvonneeseen raajaan alkaa kertyä myös rasvaa. Oikeasti katukuvassa näkee naisia, jotka ovat vyötäröstä ylöspäin hoikkia, mutta alavartalo ihan eri mittakaavassa.
Äitini sairastui ja sai hyvin korkean alaraajan laskimotukoksen. Toinen jalka oli ihan eri kokoa kuin toinen. Ahkeralla lääkinnällisen tukisukan käytöllä tilanne korjaantui. Suosittelen kaikkia jalkojen turpoamisesta kärsiviä käyttämään kunnollisia tukisukkia. Se on myös ennaltaehkäisyä verisuonitukoksen varalta, mikä sekin on paskamainen tauti. Voi saada keuhkoembolian, ja jalkaan voi jäädä särkyjä. Ja e-pillereitä ei voi enää käyttää.
Jos laskimoverenkierto ei toimi normaalisti, se antaa kyllä jotain oireita yleensä jo nuorena. Seisomatyössä jalat särkevät, tulee laajentuneita pintaverisuonia ja suonikohjuja. Tukisukkien käytön opettelu ja totuttelu voi olla ikävää, mutta kannattaa.
En usko geneettisesti paksuihin nilkkoihin. Kyseessä on turvotus tai pitkäaikaisen turvotuksen, siis laskimo- ja imunestekierron häiriön aiheuttama , mihin ennaltaehkäisy ja hoito on tukisukat. - Lipödeemaonsairaus
Tautiaonmonenlaista kirjoitti:
Harvinainen sairaus.
Turha nyt kaikkien syyttää paksujalkaisuudestaan sairautta!
Kaikki vaan ei oo siroja ja nättejä. Ei voi mitään.Kyse ei ole mistään ulkoisesta ongelmasta. Kyse on sairaudesta, joka myöhemmin voi saattaa naisen jopa pyörätuoliin. Itselläni on tällä hetkellä jo paljon liikkuvuusongelmia. Lääkärit myös Suomessa syyttävät naista, että hän syö väärin tai ei liiku, koska eivät tunne sairautta. En tiedä ketään toista, joka olisi liikkunut 5 tuntia päivittäin ja syönyt 600-800kcal kuihtuen vain ylävartalosta olemattomiin ja jalat on kuin betoniporsaat.
- sfdfs
Voihan paksut nilkat olla sairaus mutta yleensä vain ylipainoa. Nilkoista/jaloista ei erikseen saa rasvaa pois vaan se häviää ihan yleisesti pudottamalla painoa. Sekin on ihan loogista että kun on paljon ylipainoa, jalkalihakset kuten pohkeetkin kasvaa koska jaloissa tarvii voimaa sen painon liikuttamiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096826Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M984486L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453789TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133190Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6281788- 661208
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2021175Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551173- 91169
Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481130