Paksut nilkat

apua

Elikkäs mulla on ollu koko elämäni ajan kamalan paksut jalat. Nilkat on paksut, pohkeet on paksut sekä reidet on kamalan paksut. Miten saisin näitä "kavennettua" . Olen kärsinyt tästä jo niin kauan että olisi mukva päästä eroon näistä paksuista paikoista ja mennä kesällä rannalle itsevarmana ja seksikkäänä! :)
Kiitos jo etukäteen kaikille jotka vaivautuivat vastaamaan minulle!

9

4247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poksrief

      Ei jalat vaikuta seksikkyyteen himpun vertaa. Kun hommiin ryhdytään toisen sukupuolen kanssa, ne siirretään sivuun.

      • kiva.

        ;o) siis tosi hyvä "ne siirretään sivuun" kiitos nauruista!


    • tohtoroija

      Paksuus voi johtua myös nesteen kertymisestä jalkoihin. Lääkäriltä voi tiedustella asiaa ja siihen on olemassa nesteenpoistolääkkeitä.

    • sistah

      kerro mulle sun mitat: uuma reisi pohje, niin mä kerron onks ne paksut vai ei...

    • Lipödeema

      Nostan vanhaa ketjua ylöspäin, jos joku hyötyisi tästä. Itselläni kasvoi nilkat ja pohkeet paksummiksi kun olin 12v. Nyt olen 33v ja paksuutta on lisäksi reisissä ja lantiolla. Kyseessä ei ole geneettinen "vika" vaan sairaus, josta ei Suomessa kovin moni tiedä. Tämä sairaus voi aiheuttaa myös suurta kipua ja uusia sairauksia. Sairaus on lipödeema ja siitä lisää blogissani www.avabella.fi

      • Tautiaonmonenlaista

        Harvinainen sairaus.
        Turha nyt kaikkien syyttää paksujalkaisuudestaan sairautta!
        Kaikki vaan ei oo siroja ja nättejä. Ei voi mitään.


      • heikko_sidekudostyyppi

        Jos turvotus jatkuu pitkään, niin varmaan jokaisella turvonneeseen raajaan alkaa kertyä myös rasvaa. Oikeasti katukuvassa näkee naisia, jotka ovat vyötäröstä ylöspäin hoikkia, mutta alavartalo ihan eri mittakaavassa.

        Äitini sairastui ja sai hyvin korkean alaraajan laskimotukoksen. Toinen jalka oli ihan eri kokoa kuin toinen. Ahkeralla lääkinnällisen tukisukan käytöllä tilanne korjaantui. Suosittelen kaikkia jalkojen turpoamisesta kärsiviä käyttämään kunnollisia tukisukkia. Se on myös ennaltaehkäisyä verisuonitukoksen varalta, mikä sekin on paskamainen tauti. Voi saada keuhkoembolian, ja jalkaan voi jäädä särkyjä. Ja e-pillereitä ei voi enää käyttää.

        Jos laskimoverenkierto ei toimi normaalisti, se antaa kyllä jotain oireita yleensä jo nuorena. Seisomatyössä jalat särkevät, tulee laajentuneita pintaverisuonia ja suonikohjuja. Tukisukkien käytön opettelu ja totuttelu voi olla ikävää, mutta kannattaa.

        En usko geneettisesti paksuihin nilkkoihin. Kyseessä on turvotus tai pitkäaikaisen turvotuksen, siis laskimo- ja imunestekierron häiriön aiheuttama , mihin ennaltaehkäisy ja hoito on tukisukat.


      • Lipödeemaonsairaus
        Tautiaonmonenlaista kirjoitti:

        Harvinainen sairaus.
        Turha nyt kaikkien syyttää paksujalkaisuudestaan sairautta!
        Kaikki vaan ei oo siroja ja nättejä. Ei voi mitään.

        Kyse ei ole mistään ulkoisesta ongelmasta. Kyse on sairaudesta, joka myöhemmin voi saattaa naisen jopa pyörätuoliin. Itselläni on tällä hetkellä jo paljon liikkuvuusongelmia. Lääkärit myös Suomessa syyttävät naista, että hän syö väärin tai ei liiku, koska eivät tunne sairautta. En tiedä ketään toista, joka olisi liikkunut 5 tuntia päivittäin ja syönyt 600-800kcal kuihtuen vain ylävartalosta olemattomiin ja jalat on kuin betoniporsaat.


    • sfdfs

      Voihan paksut nilkat olla sairaus mutta yleensä vain ylipainoa. Nilkoista/jaloista ei erikseen saa rasvaa pois vaan se häviää ihan yleisesti pudottamalla painoa. Sekin on ihan loogista että kun on paljon ylipainoa, jalkalihakset kuten pohkeetkin kasvaa koska jaloissa tarvii voimaa sen painon liikuttamiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      248
      6227
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      78
      5111
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      15
      4340
    4. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      131
      3092
    5. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3081
    6. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      158
      2566
    7. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      86
      2543
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      173
      1715
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1679
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      68
      1515
    Aihe